Přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou? Chtěli byste zvolit něco ojedinělého? Zvažte plavbu na lodi. Pravděpodobně půjde o jedinečný zážitek, přičemž cena může být srovnatelná s pobytem v hotelu.

Vyberte společnost a zaměřte se na itinerář plavby

Nejprve si vyberte lodní společnost, kterých je několik desítek. Zaměřte se na to, jaké nabízejí jídlo, jak velké jsou zde kajuty, jestli mají balkony, nebo v jakých přístavech loď staví – v rámci levnější varianty můžete kotvit v takových přístavech, která jsou dál od zajímavých míst na pevnině. Zprostředkovatele plavby se vyptejte na vše, co vás zajímá.[1]

Ještě před objednáním samotné plavby si nastudujte itinerář. Zjistěte si, v jakých destinacích budou zastávky a kolik času tam budete mít. Myslete také na to, že všechny přístavy nejsou atraktivní a bude nutné věnovat pár hodin přesunu na zajímavou lokalitu. V přístavech samozřejmě není potřeba vystupovat, můžete tak mít bazény na lodi skoro jen pro sebe.

Zároveň se rozhodněte, zda máte zájem strávit na lodi například jen pár dní nebo rovnou dva týdny. Dle toho můžete vybrat destinaci. Plavbu také můžete zkombinovat s dovolenou někde na pevnině. Současně můžete vybírat i z nabídky organizovaných výletů, které vám budou na palubě lodi nabízeny.

Co si zabalit?

Zavazadlo vybavte tím, co běžně na výlet nebo dovolenou vozíte. Plavba lodí ale přece jen vyžaduje i něco méně častého. Například budete potřebovat společenské odění, protože se v průběhu plavby konají formální večery. Dámy by tedy měly přibalit společenské šaty a boty na podpatku, páni poté oblek a košili. Pravděpodobně budete o vyžadovaných dress codech informováni prostřednictvím novin.

Nezapomeňte ani na teplejší kousky oblečení jako šály či svetry, protože lodě bývají klimatizované. Myslete i na to, že můžete navštívit bazén, bufet nebo jazzový bar. A neopomeňte, že mohou být vlny. Můžete přibalit léky proti nevolnosti.

Plavba Karibikem nebo v Evropě

Je možné vybírat ze zaoceánských plaveb, ale například i po Středozemním moři nebo za krásami norských fjordů. Ceny se mohou pohybovat i od 15 000,- za několik nocí, tudíž nejde o tak předraženou dovolenou, jak by se mohlo zdát.