Hrají je protagonisté Stranger Things i Teorie velkého třesku, řeč je o rolových hrách. Nejsou ale jenom filmovou kulisou a zahrát si je můžete i vy!

Hra na hrdiny

Hry na hrdiny jsou známé také jako rolové hry nebo pod zkratkou RPG (z anglického role-playing game). Jedná se o druh hry, v níž hráči zaujímají role fiktivních postav, za které podle daných pravidel v samotné hře jednají. Hra může mít podobu stolní hry, počítačové hry nebo kostýmové hry nazývané LARP (z anglického live-action role-play). Výsledky jednání postav vyhodnocuje vypravěč, popřípadě počítač.

Klasické RPG hry, o kterých se budeme v tomto článku bavit, se označují jako stolní RPG nebo RPG tužky a papíru. Ke hře opravdu není potřeba mnoho – většinou stačí jen sada mnohostěnných kostek, poznámkový blok a trocha představivosti.

Jeden hráč ze skupiny se chopí role vypravěče, ovládá dění v celém hracím světě a vyhodnocuje reakce okolí na činy hráčů. Ostatní hráči hrají pouze jednu konkrétní postavu, pro kterou si zvolí určité charakterové vlastnosti, schopnosti, povolání a podobně. Vypravěč družinu postav provází dobrodružstvím, ve kterém postavy hráčů čelí různým překážkám: bojují s příšerami, řeší hádanky nebo vyjednávají s ostatními postavami.

Přátelská atmosféra

Je důležité si uvědomit, že vypravěč a hráči nehrají proti sobě; všichni se snaží spolu vytvořit zajímavý, zábavný příběh.

Postavy hráčů jsou reprezentovány herním deníkem, kde jsou zaznamenány všechny jejich charakteristiky: základní ukazatele (počet životů), atributy (síla, obratnost, odolnost, inteligence, moudrost, charisma), schopnosti, vybavení a tak dále.

Dungeons & Dragons (Jeskyně a draci)

Dungeons & Dragons, zkráceně označovaný jako DnD, je asi nejznámější a nejrozšířenější systém pro stolní RPG, i když zdaleka není jediný.

Původní DnD vytvořili Gary Gygax a Dave Arneson. Hra poprvé vyšla na americkém trhu v roce 1974. V následujících letech byla průběžně revidována a vylepšována – s tím, že nejnovější pátá edice vyšla v roce 2014. Nyní hru vydává společnost Wizards of the Coast.

Systém Dungeons & Dragons nejvíce vyhovuje dobrodružstvím zasazeným ve fantasy světě, hráči si jej ale mohou upravit dle libosti. Díky OGL licenci (open game license) Wizards of the Coast k základní hře existuje velké množství materiálů vytvořených nadšenými fanoušky i profesionálními herními designéry, které ji upravují a vylepšují. Je tak umožněno dodat každému dobrodružství něco nového a originálního i dlouho poté, co by vás základní hra mohla omrzet.

Systém Dungeons & Dragons podnítil vznik mnoha dalších her na hrdiny. V České republice například inspirovala tvůrce hry Dračí doupě a Dračí doupě plus.

OGL skandál

Možná jste zaregistrovali, že nedávno DnD komunitou otřásl skandál právě kvůli OGL licenci. O co šlo? OGL licence umožňuje používání pravidel Dungeons & Dragons třetími stranami při tvorbě dodatkových materiálů, jako jsou například moduly dobrodružství.

V lednu 2023 se na veřejnost dostal návrh změny této licence, podle kterého by nyní mělo Wizards of the Coast za užití jejich materiálů dostat zaplaceno. Hráčská komunita tuto změnu po více než dvaceti letech razantně odmítla.

Kvůli negativní reakci hráčů Wizards of the Coast nakonec od změn odstoupilo, ovšem nedůvěra k této společnosti v komunitě nejspíše ještě nějakou dobu přetrvá.

Další systémy

Systém Dungeons & Dragons lze sice nasadit na více žánrů, ale existuje řada dalších systémů, které jiné příběhy umožní ztvárnit daleko lépe.

Kids on Bikes (Děcka na kolech)

Zbožňujete Stranger Things? Chtěli byste si také zkusit rozplést velkou záhadu uprostřed malého ospalého městečka? Vyzkoušejte Kids on Bikes!

Tato stolní RPG není svázána tolika pravidly, díky tomu může být herní styl svižný a umožňuje hráčům dostat se rychle k akci. Ti si kromě svých postav také hromadně vytváří městečko, ve kterém se celé dobrodružství odehrává.

Call of Cthulhu (Volání Cthulhu)

Toto RPG je zejména pro fanoušky lovecraftovského hororu. Hra je primárně zasazena do 20. let minulého století, existují ale různé další verze. V Call of Cthulhu se obyčejní lidé (detektivové, kriminálníci, umělci či váleční veteráni) potýkají s nevyslovitelným zlem, zatímco se snaží nezešílet z hrůzných pravd, které při svém vyšetřování odkrývají.

Vítězství není zaručeno, takže po této hře by měli sáhnout spíše hráči, kterým nevadí procházet pochmurným příběhem s velkou dávkou beznaděje.

Good Society (Dobrá společnost)

Pokud vás nebaví krvavé potyčky s draky nebo zběsilý útěk před mimozemšťany, nezoufejte – i pro vás se ve světě stolních RPG něco najde! Jestliže se ve svých představách radši než do fantaskních světů přenášíte do komplexní společnosti regentské Anglie jako vystřižené z knihy Jane Austenové, stálo by za to vyzkoušet Good Society.

Good Society přináší hru plnou romance, rivalů a sociálních intrik, a to s jednoduše pochopitelnými mechanikami.

Tak hurá hrát!

Hry na hrdiny už dávno nejsou pouze doménou nerdů a podivínů, naopak se v posledních letech staly popkulturním fenoménem a těší se velké oblibě. Díky široké nabídce žánrů si vybere téměř každý a hrát mohou jak děti, tak dospělí.

Většina materiálů je bohužel v angličtině, ale pokud je pro vás cizí jazyk překážkou, můžete sáhnout po českých RPG, jako je Dračí doupě, Dračí hlídka nebo Jeskyně a draci. I s nimi si můžete užít mnoho zábavy.