O zhruba 800 tisíc korun přišel mladík z Olomouce, který za vidinou velkého zisku investoval do kryptoměn. Od větší ztráty mu dopomohla banka, která mu neposkytla úvěr, o který žádal.Právo o případu informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Muž se k tomu dostal náhodou

Muže, který v tu dobu hrál hru na internetu zaujalo reklamní okénko, které mu slibovalo obrovský zisk prostřednictvím investice do kryptoměn.„Zaregistroval se zde a zaslal i kopii občanského průkazu a platební karty. V polovině listopadu zaslal 250 dolarů jako aktivační poplatek,“ uvedl mluvčí.

Následně muže, dle jeho slov, kontaktovala finanční poradkyně a požádala jej o instalaci programu Anydesk, který slouží pro vzdálený přístup k zařízení. Mladík jí uposlechl a zaregistroval se také i na kryptoměnovou burzu. Následně souhlasil i s návrhem oné poradkyně, která mu radila investovat 20 tisíc dolarů (440 tisíc korun).

Nakonec pod legendou zakoupení kryptoměny Bitcoin investoval 824 tisíc korun. Záhy se ale od „poradce“ dozvěděl, že došlo k blokaci jeho účtu a na jeho uvolnění musí poslat dalších 15 tisíc dolarů.

Muž tedy kontaktoval svou banku, aby mu poskytla další ( v pořadí již druhý úvěr) na zmíněných 15 tisíc dolarů.Banka však žádost o úvěr zamítla s tím, že se zřejmě jedná o podvod. Až poté se muž rozhodl věc oznámit policistům,“ konstatoval Hejtman.

Podle Hejtmana by měli být lidé při obchodování na internetu ostražití. „V žádném případě si do počítače nebo telefonu neinstalujte programy přes zaslané odkazy od neznámých osob. Pokud nechcete přijít o peníze, neklikejte na zaslané odkazy,“ připojil radu na závěr policejní mluvčí.