Spousta vašich dat se potuluje po digitálním prostoru – a je jich mnohem víc než těch v papírové podobě. Jenže o nezálohovaná data můžete přijít: třeba tím, že odejde pevný disk do věčných lovišť. Cloud je tu proto, aby poskytl vašim datům útočiště v podobě cloudového úložiště a umožnil vám k nim přístup prakticky odkudkoliv a kdykoliv. Spousta vašich dat se potuluje po digitálním prostoru – a je jich mnohem víc než těch v papírové podobě. Jenže o nezálohovaná data můžete přijít: třeba tím, že odejde pevný disk do věčných lovišť. Cloud je tu proto, aby poskytl vašim datům útočiště v podobě cloudového úložiště a umožnil vám k nim přístup prakticky odkudkoliv a kdykoliv.

Co je cloudové úložiště

Data se z vašeho zařízení zálohují na vzdálené servery do cloudového uložiště (anglicky cloud storage). Máte k nim přístup neustále, i když se „vznáší v oblacích“ (tedy v cloudu) někde daleko od vás.

Jak funguje cloud a proč je pro zálohování dat nejlepší?

Nikdo nechce přijít o citlivá a strategicky důležitá firemní data. Jenže pokud je nikde nezálohujete, vždycky se může stát, že se vám nenávratně smažou, rozbije se počítač/notebook/telefon/server nebo vám je někdo ukradne.

 • Zálohu na cloudové úložiště nemusíte provádět manuálně – záloha se může provádět sama, což může být oproti ručnímu zálohování úleva. Cokoliv se objeví na vašem zařízení, zálohuje se do cloudu. Samozřejmě můžete nastavit, jaká data (a kdy) se vám mají zálohovat, pokud je nechcete zálohovat plošně.
 • Můžete nastavit i tzv. verzování souborů – na cloud se vám budou ukládat jak aktuální verze dokumentů, tak i ty starší, které na lokálním zařízení většinou končí jako „přepsané“ a zmizí v nenávratnu.
 • Cloudové úložiště je bezpečnější – oproti externím diskům. Cloud je odolný proti kybernetickým útokům i proti poškození.
 • Cloud je přístupný prakticky odkudkoliv – kde je internet, tam je přístup na cloud. Nemusíte po kapsách nosit externí disky.
 • Sdílení souborů je s cloudem jednodušší – soubory na cloudu můžete jednoduše nasdílet přes odkaz, není potřeba je nejdřív někam nahrávat nebo je kouskovat do příloh e-mailu.

Veřejný vs. privátní cloud

Existují tři typy cloudu – dva hlavní a pak jejich kombinace. Podívejte se, čím jsou rozdílné.

 • Veřejný cloud – jde o nejrozšířenější formu cloudového úložiště. Poskytovatel vlastní datová centra, která má pod plnou správou a zpřístupňuje je zákazníkům. Výhodou je, že platíte jen za služby, které využijete. U tohoto typu cloudového úložiště nemusíte řešit správu ani utrácet za hardware.
 • Privátní cloud – privátní cloudové úložiště si můžete zřídit a spravovat v rámci vaší společnosti. Nevýhodou ale jsou náklady na hardware a samotnou správu cloudu. Privátní cloud můžete mít i formou pronajmutí si cloudu u poskytovatele datového centra.

Jak vybrat veřejný cloud

Pokud se rozhodnete, že si chcete ušetřit náklady i starosti se správou privátního cloudu, veřejný cloud je pro vás správnou volnou. Rozhodně ale firemní data nesvěřujte prvnímu poskytovateli cloudových služeb. Níže najdete seznam kritérií, která byste měli vzít v úvahu.

Která kritéria si u poskytovatele cloudu pohlídat?

U každého poskytovatele si před spoluprací důkladně prověřte tyto kritéria:

 • Jak chcete cloud využívat – kromě „pouhého“ ukládání souborů vám může cloud posloužit i na cloud computing. Cloud computing je poskytování výpočetního výkonu serveru pro náročné úlohy nebo pro běh vzdáleného softwaru a databází. Další možností využití cloudu je VPS hosting. Je to virtuální server, který simuluje reálný počítač s operačním systémem.
 • Bezpečnost – datová centra by měla sídlit v Evropské unii, protože jen tak zajistíte, že se poskytovatel cloudu bude k vašim datům chovat podle GDPR.
 • Standardy a certifikace – jak je poskytovatel cloudu důvěryhodný, o něm řekne certifikace o bezpečnosti informací ISO 27001.
 • Dostupnost dat – každý cloud by měl být přístupný kdykoliv a z jakékoliv lokality s internetem.
 • Podpora – vždy se může stát nečekaný problém, který budete potřebovat vyřešit ihned. Nabízí poskytovatel podporu 24/7, a to 365 dní v roce?
 • Jak se data dostanou na cloud – zjistěte si, jak probíhá proces migrace velkého množství dat na cloudová úložiště. Poskytovatel by měl myslet na zálohu vašich dat předtím, než je začne migrovat na vzdálené datové servery.

Cloud je cenným pomocníkem pro firmy i jednotlivce

Cloud je skvělý pomocník pro velké množství úkonů: zálohování dat, poskytování výpočetního výkonu i pro VPS hosting. Důležité je si vždy definovat, na co ho chcete používat a vybrat spolehlivého poskytovatele, se kterým nebudete mít obavu o bezpečí svých dat.