Nedávno médii proběhl článek věnovaný britské zpěvačce Lily Allen[1], která si v něm posteskla, že narození dětí jí ve skutečnosti zničilo kariéru a popularitu. A je toho názoru, že práci a mateřství nejde skloubit dohromady tak, aby se oběma činnostem žena věnovala na 100 %. Pravděpodobně tímto svým prohlášením oslovila velkou část čtenářek, které s ní souzní. Konečně totiž mohou mít dobrý pocit a nezažívat frustraci z toho, že na poli skloubení výchově svých dětí a kariéry, pohořely.

Trochu nepovedená reklama

Podle lidoveckého návrhu reklamy[2], která měla straně KDU-ČSL přihrát nějaké voliče, to zase nejspíš nemusí být takovým problémem. Stačí se prý postavit v kostýmku a s dítětem na rukou ke sporáku, přitom zvládnout telefonovat a míchat připravovaný pokrm v kastrolu. Má-li žena rukou tolik co chobotnice chapadel, tak to hravě zvládne. V případě, že je vybavena pouze párem rukou, tak sotva.

Kdo si zkusil pracovat z domu, ať už v rámci home office nebo jako OSVČ, tak určitě ví, že i on pro svou práci potřebuje klid. S dítětem v zádech se na práci nelze dost dobře soustředit. Znáte děti, zejména ty předškolního věku. Stále se na něco ptají a mají-li svého rodiče poblíž, dokážou ho neustále zaměstnávat. Samozřejmě, že je řešením odložit dítě do mateřské školy, kde se mu dostane odborné výchovy od vzdělaného personálu. Jenže školkové dítě bývá velmi často nemocné, tudíž hodně času tráví doma s nudlí u nosu. A jsme opět na začátku.  

Kariéra se buduje úplně jinak

V českých rodinách z větší části berou péči o dítě na svá bedra právě ženy. Pro některé je to životní poslání a ve svých dětech se vidí. Nevadí jim tudíž, že jejich vlastní kariéra jde stranou. Klidně po skončení rodičovské dovolenou přijmou práci na zkrácený úvazek, v níže se sice nerealizují, ale která jim dá obživu. Existuje ale určité procento matek, které tu kariéru budovat chtějí. A kariéru nevybudujete, když do práce budete chodit jen na šest hodin denně.

Je třeba jí obětovat mnoho hodin usilovné práce. Ty pak ale chybějí při péči o dítě. Část dne se o něho mohou postarat jesle, mateřská nebo základní škola. Následně ale musí nastoupit někdo, kdo se postará o zbytek dne do doby, než se matka vrátí večer ze zaměstnání. Může to být placená chůva, babička, dokonce i tatínek. V takovém případě se ale matka dítěti nevěnuje na 100 %. Ale může tvrdit, že svou kariéru s péčí o dítě skloubila. Tím, že výchovu delegovala na druhé. Svým způsobem má pravdu.

Jestliže žena touží po kariéře, ale má pocit, že by zároveň chtěla být matkou, tak se musí rozhodnout, co čemu obětuje. Určitě existují ženy, které se intenzivně věnují své práci a jsou v ní opravdu více než dobré. Zároveň jsou i milujícími maminkami. To se nevylučuje. Bez spolupráce druhých osob v péči o dítě se však neobejdou.