Patříte k lidem, kteří vnímají příchod nového roku jako další milník? Rekapitulujete na Silvestra ještě stávající rok a bilancujete? Pokud pro vás má konec roku a začátek toho nadcházejícího význam, pravděpodobně si na Silvestra plánujete něco speciálního. Jestliže ještě přesně svůj program neznáte, anebo vymýšlíte harmonogram na silvestrovskou oslavu, přinášíme tipy, jak se na Silvestra zabavit.

Jak oslavit Silvestra doma nebo na chatě

Jak ozvláštnit silvestrovskou zábavu v interiéru? Pokud pořádáte párty, připravte si nejprve seznam hostů, jejichž složení vám možná pomůže s dalšími plány. Následně vyberte vhodné místo, zvažte styl (téma) oslavy, rozešlete pozvánky a zajistěte občerstvení.

Oslava v konkrétním stylu

Mít silvestrovskou oslavu v konkrétním stylu je zábava sama o sobě. Hosté se díky výběru vhodného oděvu nebudou nudit už ani před párty a na místě máte o rozptýlení postaráno. Zvolte tedy téma, které pobaví a zároveň je možné splnit dress code. Vybírat lze z námětů jako ledová říše, maškarní ples, disco, elegance jako ve filmu Velký Gatsby či 80. nebo 90. léta. Prostor pak můžete vyzdobit stylovými dekoracemi.

Párty ve dvou

Pokud neplánujete velkou oslavu, ale těšíte se na oslavu v páru, můžete absolvovat filmový maraton, připravit si domácí wellness, společně vařit nebo si přichystat romantickou večeři zcela bez práce – objednávkou menu z oblíbené restaurace. A můžete zavzpomínat na končící rok a shromáždit si společné fotky nebo sepsat text.

Večírek pro děti

Děti si silvestrovskou oslavu užívají mnohdy víc jak dospělí, protože nejít brzy spát je pro ně velkou výjimkou. Můžete hrát deskové hry, naplánovat pyžamovou párty nebo uspořádat silvestrovský turnaj například ve sportovních, logických nebo tvořivých hrách.

Děti pravděpodobně ocení i honbu za poklady. Schovejte po domě jejich hračky a na vybraná místa umístěte indicie, kde věci hledat.

Karaoke nebo taneční párty

Pokud jste svolali rodinné příslušníky nebo přátele, je možné pro ně připravit ozvláštnění vašeho setkání. Vždy ale přihlížejte k věku a povahám pozvaných hostů. Oslava může být taneční párty, kterou doplníte barevným osvětlením například zakrytím světel barevným celofánem nebo slabým papírem.

Zamyslete se i nad variantou karaoke. Jestli máte mikrofon, bude vaše akce na vysoké úrovni. Dokonce můžete dát dohromady porotu a uspořádat soutěž Superstar.

Zahrajte si společenské hry, v dnešní době je nabídka deskových, karetních nebo únikových her opravdu široká. A možná disponujete i technologií virtuální reality nebo máte PlayStation.

Pokud chcete dát řád pojídání pokrmů, roztřiďte občerstvení do krabiček. Na každou pak napište konkrétní čas a až nastane, krabičku otevřete. Nechte se tak překvapit, zda máte sníst zrovna čokoládové bonbony nebo kostky sýra.

Jestli chcete mít oslavu spíše v poklidu a s hosty si povídat, můžete si společně stanovit předsevzetí do dalšího roku nebo si vytvořit nástěnku zobrazující to, co se vám v minulém roce povedlo.

Kam vyrazit ven

Můžete zvážit, jestli Silvestra nestrávit jinde než doma.

Obecní program

Jednou z možností je podívat se na to, co za akci chystá obec, kde žijete (nebo ty v okolí). Města i vesnice často pořádají hromadné oslavy příchodu nového roku jako ohňostroje, posezení u svařáku nebo jiné aktivity. Můžete se tak potkat se sousedy, pozdravit své známé, prohodit pár slov a klidně zmizet. Nikdo se tomu jako na soukromé oslavě nebude divit.

Chcete-li zažít něco divočejšího, vyrazte do ulic velkoměsta. Lidé budou slavit, přát vám do nového roku, popíjet alkohol a možná vyvádět zajímavé kousky, proto buďte v tomto případě opatrní.

V horském klidu

Pokud netoužíte po oslavách v bujarém stylu, můžete vyrazit například na horskou chalupu a projít se zasněženou krajinou. Silvestra strávíte v poklidu a v tichosti. Právě to možná někdy po hekticky stráveném roce potřebujeme. Jestli je ale na vás v takovém případě klidu příliš, můžete pobyt spojit se zimními sporty.

Silvestra můžete trávit i sami

Není nic neobvyklého, pokud Silvestra trávíte o samotě nebo na individuálním výletu. Jestliže dáváte přednost domácí pohodě, můžete si pustit zajímavý film, číst knihy, připravovat oblíbené pokrmy nebo dohánět resty, na které jinak nezbývá moc času – například psaní diplomové práce. Zároveň se můžete zamyslet nad tím, co se vám v tomto roce podařilo a co jste naopak nestihli. Právě to ale můžete zažít v roce nadcházejícím. Stanovte si splnitelné cíle. Další variantou je výlet. Můžete jít na organizovanou akci, na výšlap, do města nebo zvažte dovolenou.