Investování je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak postupně budovat bohatství a rozšířit své úspory. Častou otázkou však je, kde a jak vůbec začít, jaké jsou výhody a rizika spojená s investicemi. Proto se podíváme na investování a jeho aspekty zblízka, od základních pojmů až po samotný proces.

Co jsou to investiční fondy?

Investiční fondy představují oblíbený způsob, jak začít investovat. Jde o společné fondy, které shromažďují finance od různých investorů. Ty jsou pak investovány do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti a další. Výhodou je diverzifikace – vaše peníze jsou rozloženy do různých investic a riziko je tak výrazně nižší. Navíc jsou tyto fondy spravovány profesionály, kteří se investicím pečlivě věnují a snaží se dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Možnosti jsou různé, zvolit můžete klasický fond, ve kterém budou profesionálové investovat peníze dle vašich cílů. Nicméně zajímavou volbou jsou také udržitelné investice, které zohledňují společenské a ekologické hledisko. Pokud myslíte na budoucnost, nabízí se investice pro děti – již malé částky mohou vašim ratolestem v dospělosti zajistit kvalitní finanční polštář.

Investujte

Vyplňte investiční dotazník a dostanete portfolio na míru.

Jak funguje investování do fondu?

Investování do fondu je poměrně jednoduché. Stačí si vybrat fond, do kterého chcete investovat, a následně koupit podíl. Cena podílů se může měnit v závislosti na výkonnosti fondu a aktuální situaci na trhu. Mnohdy můžete investovat pravidelně, tedy každý měsíc pošlete určitou částku.

Investiční fond si můžete vybrat přímo u investičních společností, nicméně k dispozici jsou i zprostředkovatelé – často banky. Před nákupem si zkontrolujte, jaké jsou vstupní a správcovské poplatky. Pokud si nejste jistí, do čeho investovat, obraťte se na finančního poradce.

Jaký je rozdíl mezi investičním a podílovým fondem?

Investiční fondy a podílové fondy jsou často zaměňovány, ale existuje mezi nimi zásadní rozdíl. Investiční fondy mají uzavřený kapitál a omezený počet podílů, které mohou být prodány. Oproti tomu podílové fondy mají otevřený kapitál – lze tak vytvářet nové podíly a ty prodávat.

Investiční fondy jsou vhodné pro dlouhodobé investice, zatímco podílové fondy jsou flexibilnější a umožňují investovat i vybírat peníze v podstatě kdykoli.

Kolik měsíčně investovat do akcií?

To, kolik byste měli měsíčně investovat do akcií, se odvíjí od různých faktorů. Jde zejména o vaše finanční cíle, rozpočet a rizikovou toleranci. Relativně bezpečnou strategii představuje pravidelné a dlouhodobé investování, klidně po menších částkách. Každý měsíc tedy odešlete určitou částku, a to bez ohledu na to, jak se trh vyvíjí. Z dlouhodobého hlediska jde o jednu z nejlepších variant.

Investice z pohodlí domova

Můžete se inspirovat těmi nejúspěšnějšími investory. Stačí jen kopírovat jejich aktivitu.

Jak začít investovat?

Pokud vás lákají investice, je dobré se v tomto oboru vzdělávat. Můžete však i využít služby finančního poradce. Ať už se rozhodnete jakkoli, je dobré si předem promyslet určité body.

  1. Stanovte si cíle: Než se pustíte do investování, určete si, co je vaším cílem. Může jít o něco krátkodobého (nákup nového auta), střednědobého (financování vzdělání dětí) či dlouhodobého (například důchod). Dle toho pak vyberete vhodnou investiční strategii.
  2. Určete si toleranci rizika: Investice vždy nesou určitou míru rizika. Mladí investoři mnohdy tolerují vyšší riziko, jelikož mají dost času na kompenzaci případných ztrát. Ovšem pokud patříte mezi konzervativnější investory, jsou k dispozici investice s relativně nízkým rizikem. Mnohdy je však i výnos nižší.
  3. Uspořádejte si finance: Je důležité mít pořádek v osobních financích. Projděte si své příjmy a výdaje a vytvořte si rozpočet. Je dobré mít dostatečné úspory na nepředvídatelné výdaje. Investujte pouze peníze, které nebudete v brzké době potřebovat.
  4. Vyberte si investiční strategii: Jakmile máte určené cíle a rizikovou toleranci, lze vybrat investiční strategii. Akcie, dluhopisy a další můžete nakupovat sami. Nebo využijte investiční fond, který je spravován profesionály.

Tyto kroky jsou naprostým základem, než si založíte investiční účet. Investování je dlouhodobý proces – nevyděláte přes noc, situace na trhu je proměnlivá. Obzvláště v počátcích je dobré mít po boku odborníka, se kterým můžete vše konzultovat.

Investice představují skvělý nástroj pro dosažení finanční nezávislosti a různých cílů. Je důležité mít jasný plán a držet se ho. Zpravidla jde totiž o dlouhodobý proces. Podívejte se na další způsoby, jak uložit peníze. Jak uchránit úspory před inflací? Důležité je také umět hledat úspory. Ušetřete i při placení za energie.