Chcete si pořídit mobilní dům na hypotéku, nebo řešíte pojištění už stávajícího mobilního domu? Pravidla se od klasických domů trochu liší. Pojďme se podívat na to, jak.

Pojištění mobilního domu

Mobilní dům podléhá trochu jiným pravidlům, než klasické domy. Vše se v podstatě řídí stavebním zákonem, a tím, zda je váš dům určen k trvalému bydlení, nebo k rekreaci. Dále kartami může zamíchat to, že je - nebo není pevně spojen se zemí. Ne všechny pojišťovny se staví k této problematice stejně, ale v obecné rovině se dá říct, že:

Pokud je mobilní dům určen k trvalému bydlení nebo k rekreaci, má své číslo popisné či evidenční a je trvale spojen se zemí, nic ho neodlišuje od klasické stavby a je možné ho jako klasickou stavbu i pojistit. Tedy můžete využít jako pojištění domácnosti na předměty, které jsou uvnitř, tak i pojištění nemovitosti na stavbu samotnou.

Máte-li jej jako vedlejší stavbu na pozemku, a není spojen pevně se zemí, můžete jeho vybavení připojistit stejně, jako například obsah garáže nebo zahradního domku. Protože ale není pevně ukotven, budou se pojišťovny zdráhat jej pojistit proti odcizení a vandalismu. Přeci jen, bude stále evidován jako pohyblivá věc. Každopádně se před uzavřením pojištění na mobilní dům lepší řádně prohrabat pojistnými podmínkami a nespoléhat jen na tvrzení pojišťovacího poradce. Ani on nemusí mít ve věci zcela jasno.

Financování mobilního domu

I zde je rozdíl, jestli je váš mobilní dům "mobilní", tedy na kolech, nebo jestli je postaven na pevném základu či alespoň na patkách. I zde každá banka řeší financování jinak, ale základ je v podstatě stejný. Například mobilní dům na klíč, který je spojen se zemí, už ve své podstatě není mobilní a tedy na něj lze hypotéku zajistit. Musíte k němu však mít alespoň evidenční číslo a některé banky vyžadují nahlášení trvalého bydliště v nemovitosti. Pak už poskytnutí hypotéky nic nebrání.

Co když ale chcete postavit mobilní dům například na kousku pozemku u lesa, bez ohlášení stavby a přidělení alespoň evidenčního čísla? Pak je hypotéka na mobilní dům pořádným oříškem. Nejen, že mobilní dům nebude smět být dle stavebního zákona pevně ukotven k zemi, ale také nebude splňovat podmínky, které banky potřebují k tomu, aby pro ně bylo bezpečné hypotéku poskytnout.

Řešením pak může být použití jiné nemovitosti jako zástavy, nebo financování úvěrem, který ručení nemovitostí nevyžaduje. Ten pak ale bývá poskytován s vyšším úrokem a na kratší dobu, takže i splátka bude logicky vyšší.