Ceny elektřiny a plynu patří v posledních letech k hojně diskutovaným tématům, protože ceny za tyto komodity vzrostly několikanásobně, což výrazně zasálo nejen firmy, ale i domácnosti. V posledních měsících se však mluví o tom, že ceny energií na burzách znovu klesají, což se na účtech projevuje pouze pozvolna nebo vůbec. Není tak divu, že řada lidí přemýšlí o změně dodavatele elektřiny nebo plynu. Na co by si však měli dát pozor?

Nenechte se zlákat nekompletními ceníky

Najít konkrétní ceníky plynu nebo elektrické energie bývá u některých dodavatelů náročné. Někdy pak bývají nekompletní, protože do nich nejsou promítnuty kromě vlastní ceny energie i další poplatky, případně ani DPH. Výsledná cena za 1 MWh tak může být i o desítky procent vyšší, než je uvedeno v daném ceníku. Důležité tak je si ověřit, co dodavatel elektrické energie nebo plynu ve svém ceníku neuvádí a srovnávat tak s ostatními nabídkami na trhu totožné parametry.

Dejte si pozor i na délku fixace

V současné době jdou opravdu ceny elektřiny a zemního plynu na burze dolů, to se však do ceny vašich energií promítnout nemusí ještě několik let, pokud podepíšete dlouhou fixaci, která tento trend nezohledňuje. Už nyní si totiž můžete vybírat z distributorů energie, kteří vám sice nabídnou smlouvu s fixací na tři roky, ale cena za jednu MWh vám bude v následujících fixovaných letech klesat. V případě, že tuto možnost vybraný dodavatel nenabízí, není vhodné podepisovat smlouvu s fixací na období delší než 1 rok.

Přední odborníci i burzovní makléři totiž počítají, že ceny těchto komodit na burze do příštího roku klesnou, a to až o 20 %, pokud nedojde k výrazným změnám současné politické situace.

Co dalšího byste měli při výběru dodavatele energií zohlednit?

Při výběru nového dodavatele elektřiny nebo plynu je neméně důležité si nastudovat práva a povinnosti odběratele, ale i případné pokuty, pokud budou tyto povinnosti porušeny. Zejména poplatky za předčasné ukončení smlouvy bývají velmi vysoké, takže se vám odchod nemusí vyplatit i kdyby došlo k vysokému propadu cen.

Než se rozhodnete využít služeb určitého dodavatele, měla by vás zajímat i dostupnost a otevírací doba poboček. Přeci jen by bylo velmi nepříjemné, kdybyste si museli brát pro návštěvu pobočky dovolenou.

Skvělou alternativu oproti návštěvě poboček dnes mohou být webová rozhraní nebo mobilní aplikace, kde si můžete porovnat svou aktuální spotřebu dle plynoměru nebo elektroměru s posledním vyúčtováním. Hned tak získáte základní informace o tom, zda jsou vaše aktuální zálohy nastaveny adekvátně vysoké. Případně si můžete jejich výši sami upravit.

Jestliže máte rádi jednoduchá a účelná řešení, je vhodné si zkontrolovat i nabízené možnosti úhrady případného nedoplatku za energie, kromě klasického bankovního převodu je totiž stále populárnější online platba kartou nebo tzv. platba online, které se někdy říká i platba přes bankovní tlačítko. Tyto platby jsou rychlé a jednoduché a hodí se zejména v situacích, kdy jste na platbu zapomněli a potřebujete ji provést opravdu rychle.