Chcete zažít letošní léto úplně jiné dobrodružství? Vyrazte v páru, partou přátel nebo rodinou na dovolenou karavanem. V našem prvním dílu „Obytňákem na dovolenou“ vám poradíme, jak velké auto vybrat a co všechno při výběru zvážit, aby pro vás bylo cestování jednodušší.

Výběr karavanu je zásadní

Při výběru velikosti karavanu je zásadní, kolik vás bude cestovat. Pokud jste pouze dva, nocovat můžete v upravené dodávce. S narůstajícím množstvím členů posádky pak roste i velikost vozu, což s sebou nese určité výhody, ale také řadu nevýhod.

Na výběr máte z několika možností. Kromě cestování v osobním autě (například s matrací uvnitř nebo autostanem na střeše) můžete vyrazit za dobrodružstvím v dodávce s upraveným vnitřkem, karavanem či obytným vozem.

Čím větší vůz vyberete, tím budou horší jeho jízdní vlastnosti. Kromě špatného manévrování v zatáčkách musíte počítat s bočními nárazy větru a vyšší spotřebou. Pro řidiče, který nikdy nejel větším vozem, bude cesta psychicky náročnější než osobním autem.

Co nesmí na cestách chybět?

Podívejte se na výbavu pro cestovatele.

Dalším klíčovým parametrem je výběr cílové destinace. Jedete do kempu, budete tábořit nadivoko nebo budete kombinovat obě možnosti? V neposlední řadě je nutné myslet i na komfort. To, jak budete trávit volný čas, vařit a spát.

Karavanem ve dvou

Výlety v páru mají své velké kouzlo. Zastavíte si, kde chcete, a můžete si vychutnat nezapomenutelnou romantiku při západu slunce na horách, u vody nebo poblíž hradu či zámku. Ideální řešení pro dva je vestavba, která nabízí kompletní vybavení i se sociálním zázemím. Menší karavan vyniká skvělými jízdními vlastnostmi, vyšší rychlostí i obratností auta. Pokud je cílem samotná cesta a poznávání, nejlepší variantou pro vás bude varianta polointegra. Pokud je pro vás rozhodujícím kritériem komfort, využijte větší variantu integra s o třídu větším komfortem.

Typy obytných vozů pro páry

 • Vestavba: menší, obratnější a levnější varianta pro páry.
 • Polointegra: větší, obratná a dražší varianta pro páry.
 • Integra: luxusní, prostorná varianta pro páry.

Karavanem s kamarády

Pro skupinu přátel je důležité zvážit destinaci a charakter cesty. Pro skupinu více lidí je vhodnější větší prostor, který nabízí alkovna. Také záleží, kolik času chcete trávit na silnici. Musíte myslet na to, že se s alkovnou – tedy přístěnkem nad kabinou vozu jede pomaleji a s větší spotřebou paliva. Polointegra je praktičtější a obratnější. Noční uspořádání je u této varianty horší, protože se musíte vejít pouze do místa na rozložené posteli.[1]

Typy obytných vozů pro partu přátel

 • Alkovna – méně obratná a pomalá, ale nabízí větší prostor na spaní i více prostoru uvnitř vozu.
 • Polointegra – lepší na řízení a levnější na provoz, ale menší prostor na spaní.
 • Integra – ideální volba pro tři až čtyři cestující.
 • Karavan – prostorný, ale pomalejší na cestování.

Karavanem s rodinou

Pro rodiny je ideální volbou alkovna, která nabízí prostor nad řidičem. Obvykle je tento prostor určen pro spaní a odložení věcí. Pro každé nocování není nutné rozkládat další postel. Pokud vám rozkládání postele nevadí, můžete vybrat variantu polointegra. Na delší dovolenou rodina ocení karavan, který nabídne hodně komfortu, prostoru i více možností na přípravu pokrmů.

Typy obytných vozů pro rodinu 

 • Alkovna – úložný prostor a postel navíc, kterou není nutné každou noc rozkládat.
 • Polointegra – svižnější, ale poskytne méně prostoru uvnitř.
 • Karavan – nabídne větší prostor a komfort a navíc budete mít k dispozici osobní auto.
 • Integra – za vyšší pořizovací cenu získáte luxusní prostor, komfort, který je ale na úkor pomalejší a finančně náročnější jízdy.  

Obytný vůz či karavan?

Chcete-li investovat do většího obytného vozu, budete volit mezi variantou obytného vozu či karavanem, který se připojí za auto či dodávku.

Obytné přívěsy jsou vhodnější pro zastávky kempech, kde vám poskytnou vlastní zázemí s větším prostorem uvnitř a možností využití předzahrádky v podobě stanu, zatímco osobním autem můžete výletit po okolí. Cestování však budete muset omezit na maximální rychlost do 100 km/h.[2]