Asi byste nenašli nikoho, kdo nikdy nezažil podrážděný žaludek. Bolest břicha, žaludku či dokonce křeče v břiše jsou příznaky, s kterými se někdy potýkat každý z nás. Jak poznat podráždění žaludku, co jej může způsobovat a jak se ho zbavit? A kdy už hovoříme o zánětu žaludku?

Jaký je rozdíl mezi zánětem a podrážděním žaludku?

Zjednodušeně můžeme říci, že zánět a podráždění žaludku je jedno a to samé. Platí to ale pouze v případě, že hovoříme o zánětu akutním. To je v podstatě podrážděný žaludek, a toto podráždění může mít mnoho příčin. Zánět žaludku je vážný zejména tehdy, pokud bychom mu nevěnovali pozornost, nesnažili se jej do budoucna vyvarovat nebo jej léčit a pokud by se podráždění objevovalo pravidelně a dlouhodobě. Pak už mluvíme o chronickém zánětu žaludku, jehož léčba je náročnější a riskujeme také vznik dalších vážnějších zdravotních komplikací jako jsou žaludeční vředy či bohužel dokonce rakovina žaludku.

Co může žaludek podráždit?

Důvodů, proč máme podrážděný žaludek, může být celá řada. Je dobré si uvědomit, co jste například konzumovali před tím, než vás žaludek začal bolet. Ne vždy se musí jednat o reakci na snědenou potravinu, někdy může jít i o způsob přijímaní potravy: žaludek často podráždíte tím, že jíte příliš rychle, hltáte a žaludek tak nestíhá přijímanou stravu dostatečně rychle zpracovávat. Stav našeho žaludku také negativně ovlivňují další aspekty našeho životního stylu jako je nedostatek spánku a odpočinku, nedostatek pohybu či stres. Právě stres je stále více a více častou příčinou podrážděného žaludku.

Typické příznaky podráždění nebo zánětu žaludku

Podrážděný žaludek se nejčastěji projevuje pálením žáhy, plynatostí, nadýmáním, zápachem z úst, pocitem na zvracení, nechutenstvím, nevolností či bolestí v horní části břicha. Tyto projevy zažil asi každý z nás a většinou rychle samy od sebe odezní. Nemusíte se jimi příliš znepokojovat, pokud je ovšem nezažíváte pravidelně. Pak je vhodné začít sledovat, co tento stav vyvolává, a přijmout potřebná opatření. Podrážděný žaludek byste rozhodně neměli podceňovat a vždy byste se měli snažit, aby byl váš žaludek v dobrém stavu. Zánět žaludku mohou doprovázet také zvýšená teplota, stolice zabarvená do černa či dokonce zvracení krve – při těchto příznacích neotálejte s návštěvou lékaře.

Co dělat při podrážděném žaludku?

Nejdůležitější je samozřejmě prevence, pokud už je ale žaludek podrážděný a objevila se bolest břicha, je důležité žaludek dále nijak nezatěžovat. Naordinujte si lehkou dietu a jezte pouze potraviny, které jsou lehké a nebudou váš stav nadále zhoršovat. Vyhněte se tučným, smaženým, příliš kořeněným nebo slaným pokrmům. Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu i perlivých nápojů. Ačkoliv je obecně zdravější, tak při podrážděném žaludku se nedoporučuje celozrnná mouka a výrobky z ní, raději dejte přednost klasické bílé mouce, která je pro naše tělo lépe stravitelná. Pomoci vám mohou také různé bylinky jako heřmánek, meduňka či fenykl, které žaludek zklidní a udělají vám dobře.

Dopřejte si odpočinek s hřejivým obkladem

Jestliže je bolest žaludku opravdu výrazná, kromě bylinek a bylinkových čajů vám pomůže také obklad. Při trávicích potížích a bolestech břicha pomáhá obklad teplý, který vám uleví i při menstruačních křečích a dalších potížích s břichem a zažíváním. Ideální kombinací jsou pak bylinkové polštářky, které se nahřejí a kromě léčivého tepla uvolňují také vůni bylinek, které zklidní nejen váš žaludek, ale i vás. I když je bolest žaludku způsobená zkonzumovaným pokrmem nebo špatným stravováním, vždy je důležité, abyste si udělali čas a trochu si odpočinuli, než vás tyto potíže přejdou. Ne vždy je totiž příčina jen jedna a uspěchaný životní styl k dobrému stavu žaludku nikdy nepřispívá.

Žaludek pomohou zklidnit také přírodní doplňky stravy

Při potížích se žaludkem můžete užívat také vhodně zvolené doplňky stravy. Ty by měly být vždy ryze přírodní a s pečlivě zvoleným složením. Při podrážděném žaludku či při zánětu žaludku se poohlédněte po přírodních doplňcích obsahující Chioskou mastichu. Chioská masticha je pryskyřice z keře, který se vyskytuje pouze na řeckém ostrově Chios, a je známá pro své zklidňující účinky a dobrý vliv na naše trávení a zažívání. Podporuje správné fungování trávicí soustavy, zlepšuje trávení a zmírňuje hromadění žaludečních kyselin, což je častá příčina právě podráždění nebo zánětu žaludku.