Obytný vůz, vestavba nebo karavan? Poznejte rozdíly, výhody i nevýhody, abyste si užili ten největší požitek z cestování i samotného kempování.

Rozdíl mezi obytným vozem, vestavbou a karavanem

Největší rozdíl mezi karavanem a dalšími možnostmi je ten, že karavan je samostatný prostor, který je tažený osobním vozem či dodávkou. Obytné vozy a vestavby jsou vestavené do karoserie, proto se řídí samostatně. Rozdíl mezi obytným vozem a vestavbou je ve velikosti. Obytné auto je prostornější a větší. Vestavba je naopak kompaktnější.[1]

Podle čeho se při nákupu rozhodnout?

  1. Jaký máte rozpočet
  2. Jaké máte požadavky
  3. Kde budete s vozem jezdit
  4. Kolik lidí bude vůz využívat
  5. Jaké jsou (ne)výhody jednotlivých variant

Co nesmí na cestách chybět?

Podívejte se na výbavu pro cestovatele.

Výhody karavanu

Karavan vyniká svou flexibilitou. Přívěs můžete umístit na libovolné místo, kde si můžete rozložit také předstan a vytvoříte si příjemnou soukromou terasu a skvělé zázemí. Přívěs můžete odpojit a jezdit autem či dodávkou po okolí na výlety, nákupy a další aktivity. Další výhodou karavanu je jeho izolace, proto je lepší pro celoroční využití.

Nevýhody karavanu

Nevýhodou karavanu je náročnost na manipulaci. Řízení s karavanem je otázkou zvyku. Především jízda v úzkých uličkách nebo couvání vyžaduje nácvik. Náročná je také jízda za deště nebo větru. Velkou nevýhodou je pomalá jízda. S karavanem budete moci jet maximálně 100 km/h. Pokud jde o větší verzi, auto s litrovým tříválcem vám jej neutáhne.

Výhody obytného auta

Hlavní výhodou obytného vozu je domácnost sbalená do kompaktního prostoru. Nemusíte přestupovat z auta do obytné části, vše máte po ruce. Jedná se o jedno vozidlo, které se pohodlněji řídí a snáze se s ním manipuluje. V praxi můžete každý den přejíždět z místa na místo a nebýt limitováni prakticky ničím. Pokud dáváte přednost přejíždění mezi jednotlivými destinacemi, výhodnější pro vás bude obytný vůz nebo vestavba.

Nevýhody obytného auta

Nevýhoda obytného vozu je, že s ním budete muset jezdit úplně všude, tedy i na prohlídky památek nebo nákup, což může být náročné vzhledem k parkování nebo úzkým ulicím. Na dálnici můžete jet vyšší rychlostí, pokud budete smířeni s vyšší spotřebou.

Výhody obytné dodávky

Pro kempování ve dvou je obytná dodávka nejlevnější a nejvyhledávanější volbou. Obytné dodávky jsou klasické sériové dodávky, které jsou upraveny na obytné vozy. Některé dodávky dokonce disponují koupelnou, což vám umožňuje ničím nerušený kemping ve volné přírodě a naprosto svobodný pohyb po celé Evropě.

Máte správnou velikost?

V dalším článku podrobně rozebíráme výběr obytňáku podle velikosti.

Je lepší karavan, nebo obytný vůz?

Záleží na preferencích jednotlivce. Co od vozu očekáváte, kam s ním chcete jezdit, v jakém ročním období, jaký je váš rozpočet, kolik pasažérů pojede a jaké máte požadavky na komfort. Z výše uvedených variant je obytný vůz vhodný pro dovolenou v podobě roadtripu. Pokud chcete být flexibilní a procestovat si trasu, bude pro vás ideální volbou.

Spočítejte si lůžka

Nyní, když už znáte hlavní výhody a nevýhody jednotlivých vozů, je důležité si položit otázku, kolik lidí bude pravidelně cestovat. U karavanu se řídíte počtem lůžek, u obytných vozů musíte brát ohled i na počet sedadel vybavených bezpečnostními pásy.

Nový, nebo ojetý?

Obytný vůz ani karavan nepatří k levným investicím. A ne všichni chtějí hned kupovat nový. Výhodou nového vozu je nejen záruka, ale také vědomí, že ho nikdo předtím neobýval. Koupě nového je samozřejmě výrazně dražší, ale víte, co kupujete.

Ve druhém případě značně ušetříte, ale nemůžete si být stoprocentně jisti stavem vozidla. Důrazně proto doporučujeme kupovat použité obytné vozy a karavany od důvěryhodných a renomovaných výrobců, kteří před prodejem zkontrolují všechny části vozu.