Když jeden YouTuber[1] komentoval smrt íránského prezidenta Ebrahíma Raísího, zmínil, že 1/3 obyvatel Íránu nesnáší tamní režim, 1/3 ho miluje a zbytku populace je to jedno.

To ihned okomentovala i řada Íránců žijících přímo v Íránu a všichni se shodli na jedné věci – íránský režim nesnáší mnohem více než zmíněná třetina populace. Přesněji to je, podle nich, 70–95 % obyvatelstva a údajně nejde jen o „normální“ nenávist, ale o vskutku zanícenou a zuřivou nenávist.

Tyto komentáře si samozřejmě můžete přečíst přímo pod videem, dovolím si zde zveřejnit volný překlad od 3 Íránců, kteří se k tomu vyjádřili, abyste si mohli udělat obrázek sami.

Komentář uživatele @Alirezajax

Mýlíte se v jedné věci. V části, kde jste zmínil, že třetina lidí režim nenávidí a třetina ho miluje. Jako Íránec žijící v Íránu mohu s jistotou říci, že více než 70 % Íránců režim skutečně nenávidí. Není to jen obyčejná nenávist, je to zanícená, zuřivá nenávist.

1/3 je číslo, kterému režim chce, aby svět věřil a potvrdil tak jeho legitimitu. Jediní, kdo režim podporují, jsou ti, kteří jsou na výplatní pásce režimu a čerpají masivní ekonomické výhody. Pro lepší pochopení si představte zemi bez vlády, pouze s velmi mocnou a schopnou mafií – to je Írán. Ještě dodám, Hasan Rúhání (bývalý prezident Íránu) nebyl pragmatický. Prezidentům Íránu nemusíte přikládat žádný význam, protože jsou to jen loutky Chameneího a nedrží žádnou skutečnou moc. Jsou pouze tvářemi, které režim předvádí světu na základě Chameneího schválené politiky.

Dnes jsme byli velmi šťastní. Pokud jste se na někoho na ulici dívali dostatečně dlouho s úsměvem, usmíval se také. Mnoho obchodů, včetně toho našeho, mělo dnes opravdu výhodné slevy.

Jak komentuji na YouTube? No, přes VPN, a to je také složité, protože mohou omezit přístup k VPN tím, že omezí internet v celém konkrétním regionu. To je však pro ně momentálně nákladné a zatím nemají potřebnou infrastrukturu, aby to mohli dělat trvale, takže to dělají jen tehdy, když v těchto konkrétních regionech dochází k nepokojům a protestům nebo když se jim situace zdá nestabilní.

Nyní lze s jistotou předpokládat, že Íránci jsou z velké části sekulární obyvatelstvo. Většina lidí je z náboženství unavená. Na papíře a oficiálně jsme šíitští muslimové, protože odsoudit islám nebo oznámit, že jste tuto víru opustili, je zločin, který se trestá smrtí. Dokonce i věřící obyvatelstvo Íránu (ne ti, kteří jsou nějak spjati s režimem) je otevřené myšlence sekularismu, protože se domnívají, že tento režim pošpinil jejich víru.

Komentář uživatele @PrivateBaba

Žiji v Íránu. Od povstání v roce 2021 neexistuje žádný „Íránec, kterému je to jedno“. Téměř všichni se aktivně zapojujeme do politiky. Podle statistik tvoříme my, utlačovaní lidé, kteří tento režim nenávidí, více než 80 % obyvatel. A to je pesimistický scénář, uvážíme-li, že mnozí z nás se neodvažují vyjádřit své skutečné pocity médiím, i když nás ujišťují, že se o podrobnosti nepodělí s režimem. Režim dokonce některé vězně pustí a pošle do Evropy, aby výměnou za svůj trest nenápadně propagovali režim nebo hráli roli opozice. Jako páku na ně využívá jejich rodinu a blízké zde v Íránu. Je to tedy složitější než jak to lidé vidí; mnohem, mnohem složitější.

Žiji v Isfahánu, velmi náboženském státě, kde je typicky mnohem více příznivců režimu. Ze stovky (nebo více, vzhledem k mému zaměstnání) lidí, které znám, však režim podporuje pouze můj strýc. Jinými slovy, opozice je mnohem více než 80 %.

Proč se ale nezasvěceným zdá, že je to Íráncům jedno? Protože to nemůžeme vyjádřit veřejně. Těch 30 %, které jste zmínil, jsou odvážní lidé, kteří riskují život, aby dali najevo svůj odpor. Tento režim není žádná legrace, je brutální. Utlačují nás způsobem, který někomu, kdo žil ve svobodném světě, nemusí dávat smysl.

Proč nemůžeme vyhrát? Protože nás zabíjejí. V průběhu desetiletí zabili naše nejstatečnější lidi a nikdy nás nepřestali terorizovat a zabíjet. Chápu, že svět, ve kterém žijeme, možná nevidíte tak prakticky jako my, kteří v něm musíme žít. Ale připadá mi urážlivé redukovat nás na tato čísla. Pokud dostaneme příležitost, svrhneme je. Bohužel do té doby může jedna zbraň snadno zabít sto lidí. Takže i kdyby nás bylo 99 %, nemáme proti tomuto režimu, který je zkorumpovaný až do morku kostí, žádnou šanci. U moci je drží korupce a peníze z ropy. Očistili všechny lidi v hierarchii, a my, lid, nemáme u moci nikoho, kdo by mohl katalyzovat pád režimu. Je to těžko snesitelné a my jsme unavení a zklamaní.

Pochopte nás a zkuste popsat přesnější obraz toho, co se s námi děje. Nenaleťte propagandě režimu. Mají k dispozici neomezené množství dolarů. Mají Demokraty (myšleno Demokratická strana USA)[2], pravděpodobně si je koupili. Mají OSN (podívejte se na všechny ty zprávy OSN ohledně smrti prezidenta, zatímco Íránci jeho smrt oslavují). My nemáme nikoho, kdo by nám pomohl. Možná je to prokletí ropy pod našima nohama. Ale prosím vás, alespoň nešiřte lži, které hlásá íránský režim. Vše je totiž mnohem složitější.

Komentář uživatele @zore7266

Při vší úctě, není to 1/3 nenávisti vůči íránské vládě, ale 95 % Íránců je nenávidí. A těch 5 % je Íránská revoluční garda[3] a rodina nebo lidé na výplatní pásce režimu. Jsem Íránec a studuji íránskou politiku.

Závěr

A proč to vůbec zmiňovat? Znám (bohužel i osobně) hodně lidí, kteří kvůli režimu Ájatolláha Chameneího zatracují celý Írán a všechny jeho obyvatele, přestože valná většina z nich jsou dobří o pohostinní lidé – akorát mají bohužel extrémně špatnou vládu.

Je to ale opravdu jejich vina? Nebyli jsme na tom za komunismu velmi podobně?