V historii lidstva měly společné oslavy velmi důležitou úlohu. Propojovaly lidi s podobnými duchovními a kulturními hodnotami a pomáhaly sdílet zážitky s ostatními. Slovo festival pochází z latinského slova festive, které znamená událost. Používá se už od druhé poloviny 16. století, a to ve spojení s náboženskými svátky.
Co ve vás evokuje, když se řekne festival? Je to slovo, které představuje radostnou atmosféru, davy lidí a společné sdílení zážitku. Historie festivalů sahá až do dalekého starověku. Ano, už v antickém Řecku a Římě se lidé bavili na oslavách na počest svých bohů a udatných hrdinů v boji. Během festivalů se konala divadelní představení, hudební vystoupení i sportovní soutěže.
Festival jako dovolená
Vždyť co jiného byly antické olympijské hry než festival kultu těla a sportu? Oslavy posilovaly společenské mezilidské vazby a pomáhaly sdílet stejné kulturní hodnoty. Totéž platí i v dnešní době, i když se jejich obsah změnil. V současnosti jsou festivaly spíše zaměřené kulturně, a to zejména na divadlo, film a hudbu. Oblíbené jsou zejména letní hudební festivaly, které je možné pojmout i jako malou dovolenou. Bývají totiž zpravidla vícedenní a nabízejí nejen kulturní program, ale také bohatou nabídku občerstvení. Právě na festivalu se mohou nejrůznější cateringové společnosti blýsknout svou nabídkou.
Mezi nejpopulárnější patří například festival Rock for people, který se letos bude konat ve dnech 12. až 15. července 2024 v Hradci Králové. Jen o pár dnů později propukne Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích, a to od 17. do 20. července 2024. Kromě těchto velkých festivalů se konají akce i komornějšího rázu.
Co si s sebou na festival sbalit do zavazadla
Hodně letních hudebních festivalů se koná pod širým nebem na rozlehlé ploše, kde je dostatek místa pro vybudování jednotlivých pódií pro hudebníky, ale také pro postavení stanů, v nichž přespávají diváci. Než na festival pojedete, je dobré si zjistit, jaké by přibližně mělo v tu dobu počasí. Meteorologové sice dají předpověď, ale ta se nemusí vždy vyplnit. Je proto vhodné s sebou do batohu sbalit oblečení, díky kterému nebudete zaskočeni, ani když bude pršet nebo svítit ostré slunce. Hlavně aby bylo ležérní i stylové zároveň.
Pro teplé dny počítejte s prodyšným, nejlépe bavlněným nebo lněným oblečením. Ženy mohou volit různé topy v kombinaci se sukní nebo šortkami, případně šaty. Muži zase vsadí na tričko s kraťasami. Oblečení by mělo být hlavně pohodlné. Jako byste jeli někam do přírody. Pro chladné dny byste se měli vybavit teplejší mikinou nebo svetrem, košilí a džíny nebo praktičtějšími moderními tepláky. Ty se ostatně cenově kolikrát vyrovnají značkovým džínům. Ženy v tomto případě asi raději dají přednost legínám. V každém případě byste měli zvolit takové oblečení, které budete moct vrstvit, a obrnit se tak proti případnému nepříjemnému chladu. Někdy se vyplatí vzít s sebou i lehčí bundu.
Důležité doplňky
Nezapomeňte si s sebou vzít na slunce klobouk, do deště pláštěnku nebo deštník. Když outfit doplníte slunečními brýlemi, chybu neuděláte. Je dobré si na ostrém slunečním světle chránit oči. Bosky na festivalu chodit pravděpodobně nebudete, takže pohodlnou obuv byste si také měli do batohu přibalit. Asi není nejrozumnější nápad si brát s sebou boty na podpatku. Vhodné budou sandály, tenisky nebo sneakers. Do batohu můžete přibalit i bavlněný šátek, který docela dobře chrání před spálením od sluníčka, když si ho přehodíte přes holá ramena.