Každé dítě má své vlastní tempo a zatímco některé brzy skládá jednoduché věty, jiné ještě ve dvou letech používají pouze pár slov. Kdy je důvod k obavám a co dělat, když máte pocit, že vývoj řeči vašeho dítěte neodpovídá očekávání?
Kdy je vývoj řeči normální a kdy je třeba jednat?
Ačkoliv je vývoj našich potomků velmi individuální, přeci jen existují určité milníky, jako
- Do 12 měsíců by dítě mělo používat gesta, jako je ukazování nebo mávání, a reagovat na své jméno.
- Ve věku 18 měsíců by mělo umět alespoň 10 slov.[1]
- Ve dvou letech by mělo být schopné sestavit jednoduchou větu, například: „bába pije“.
Příčin, proč dítě mluví méně, než by mělo, se nabízí celá řada. Jednou z nich může být genetická predispozice. Pokud měli rodiče nebo sourozenci problémy s řečí, je pravděpodobné, že se něco podobného objeví i u potomka. Dále se může jednat o fyzické nebo psychické problémy. Výrazně například mohou schopnost dítěte rozvíjet jazyk ovlivnit problémy se sluchem. V některých případech je příčinou opožděného vývoje řeči porucha motoriky. Právě ta ovlivňuje pohyby úst a jazyka.
Jak problém rozpoznat včas?
Je důležité věnovat pozornost nejen tomu, co dítě říká, ale i tomu, jakým způsobem komunikuje. Pokud například nepoužívá gesta, neimituje zvuky nebo má problémy s porozuměním jednoduchých pokynů, může to být první podnět k tomu, abyste situaci konzultovali s odborníkem. Dalším varovným signálem je neschopnost dítěte spontánně tvořit slova. Tedy že pouze opakuje slova a fráze po ostatních. Jako prevence poruch řeči pomůže, když budete se svými potomky co nejčastěji mluvit. Nejlépe už mluvit na miminka. Komentujte, co děláte, a pojmenovávejte předměty kolem sebe. Například při přípravě jídla popisujte, co vaříte a jaké barvy či tvary mají použité suroviny.[2]
Význam jména
Jaký je význam nejoblíbenějších jmen? Boží dar, náčelník nebo pečovatelkaUžitečné je bez pochyb i čtení knih, které opět děti obohatí o nová slova. Vybírejte knihy s velkými obrázky a jednoduchými texty. Při čtení ukazujte na obrázky a pokládejte dítěti související otázky. Zároveň se snažte vyhýbat tzv. „dětské řeči“. Mluvte jasně a používejte správnou gramatiku. Dítě se učí napodobováním, takže kvalita vašeho vyjadřování a volba slov má velký vliv na to, jak rychle a správně se řeč naučí.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Ve chvíli, kdy máte pochybnosti o tom, jestli vývoj vašeho dítěte probíhá v pořádku, neváhejte se obrátit na pediatra. Ten vás v případě potřeby nasměruje na specialistu, například na logopeda. Čím dříve se problém odhalí, tím účinněji a rychleji se dá řešit. Někdy postačí několik sezení s logopedem, jindy je zapotřebí dlouhodobější spolupráce.[3]
Rozvoj řeči se nejlépe podporuje přirozeně, tedy skrze každodenní situace. Povzbuzujte dítě k vyjadřování tím, že budete popisovat, co právě děláte, nebo co vidíte kolem sebe. Znovu použiji příklad z vaření. Postupujte následovně: „Teď přidáme mouku. Vidíš, jak je bílá?“ Důležitá je také trpělivost. Pokud dítě něco vysloví nesrozumitelně, nesnažte se jej opravovat. Raději zopakujte výraz správně a ideálně jej zapojte do věty, aby si jej dítko snáze osvojilo.