Pěstovat si vlastní jídlo je radost. Ovoce a zelenina prostě chutná líp, když víte, co jste se kolem rostlinky naběhali a jak jste ji pečlivě zalévali a opečovávali. Doma vypěstované bylinky voní lépe, květiny jsou krásnější. Tento pocit naplnění si můžete užít, i pokud nevlastníte kus země. Zahrádku si totiž můžete přenést do bytu! V tomto článku si povíme, jak na to.
Jak začít s pěstováním v bytě
Nejdříve se musíte rozhodnout, kde v bytě si zahrádku zařídíte. Rostliny potřebují dostatek přirozeného světla, aby prospívaly - velkou výhodou je proto pro bytové zahradničení balkon nebo terasa, ovšem můžete použít jakoukoliv obytnou část uvnitř vašeho bytu. Ideální světelné podmínky nabízí třeba okenní parapet. Zahrádku si ale můžete zařídit i ve sklepě, i když ve vlhkém a temném prostředí vám porostou pouze žampiony. Důležité je si dobře prostudovat nároky rostlin, které chcete doma pěstovat. Každá rostlina je trochu jiná, takže počítejte s tím, že ke každé budete mít muset jiný přístup. V bytě nemůžete rostlinám zajistit stejné podmínky, jako mají venku, ale díky moderním technologiím se ideálním podmínkám můžete aspoň přiblížit. Starost o zahradu, i malou bytovou, může být velmi náročné. Proto také zvažte své časové a finanční možnosti.
Vyberte typ zahrady
Pokud si zařizujete zahradu v bytě, můžete si zvolit ze dvou druhů. První je tradičnější zahrada s květináči, popřípadě jinými nádobami s hlínou. Při pěstování používáte běžné postupy. Druhý typ je hydroponická zahrada. Hydroponické pěstování je speciální typ vnitřní zahrady, ve které se pro pěstování rostlin nepoužívá půda, ale systém rozvodu vody a roztoků obsahující potřebné živiny.
Zahrada s květináči
Výhoda pěstování rostlin v nádobách s půdou je, že můžete pěstovat jakoukoliv rostlinu jakékoliv velikosti.
Zvolte pro své rostliny vhodné nádoby. Můžete zvolit klasické keramické květináče, nebo rostliny pěstovat ve starých vázách či plastových lahvích. Plastové nádoby nejlépe udržují vlhkost. Je lepší používat nádoby s otvorem na dně. Je důležité také použít správnou půdu. Bohužel nemůžete vzít zeminu z venku, jelikož ta obsahuje hmyz a další mikroorganismy (bakterie, viry), které by mohly rostliny poškodit. Tato půda také nemá ideální poréznost. Vhodnou půdu pro domácí zahradu můžete koupit v obchodě, nebo si ji namíchat sami: 1 díl (hydratované) kokosové rašeliny, 1 díl vermikulitu a 2 díly kompostu.
Hydroponická zahrada
Hydroponická zahrada je vhodná volba, pokud chcete pěstovat mnoho rostlin na malém prostoru. Odstraněním půdy se zbavíte hlavního zdroje škůdců a získáte téměř úplnou kontrolu nad prostředím rostlin, čímž můžete docílit zdravějších rostlin, které rostou rychleji. Hydroponické pěstování dokáže zvýšit rychlost růstu rostlin až o 50 % v porovnání s rostlinami pěstovanými v půdě a umožní tak dřívější sklizeň úrody.
Hydroponické zahrady můžou vypadat různě, princip je ale vždy stejný. Nádrž s vodou je umístěna na dně a rostliny (či police s nimi) jsou umístěny nahoře. Voda obsahující tekuté hnojivo je distribuována rostlinám prostřednictvím čerpacího systému. Voda je filtrována přes rostliny a její zbytek se odvede zpět do nádrže s vodou. Na jednu nádrž může být napojeno více rostlin stejného druhu, nebo více druhů rostlin které vyžadují stejné podmínky. Pro hydroponické pěstování je nutné používat nádoby s otvorem ve dně, aby bylo umožněno odvodňování.
Nádoby místo běžné hlíny naplňte hydroponickým substrátem – vhodné substráty obsahují jíl, lávové kameny, kokosové vlákno a rašelinový mech. Po zasazení rostlinu bohatě zalijte, čímž pomůžete snížit šok z nového prostředí.
Co pěstovat?
Doma můžete pěstovat velkou škálu rostlin, od zeleniny a ovoce přes bylinky po okrasné květiny. Druhy rostlin vybírejte podle toho, jaké jsou možnosti vaší péče a jaké prostředí můžete doma vytvořit – některé rostliny exteriér snáší velmi špatně, některé v něm zvládnou prosperovat.
Ze zeleniny a ovoce jsou pro byt vhodné salát, hrášek, fazole a jahody, z bylinek bazalka, oregano, pažitka, petržel, bobkový list, tymián, rozmarýn, šalvěj nebo estragon. V bytě se také dobře daří houbám. Z květin jsou pro vnitřní prostředí vhodné hlavně kaktusy a sukulenty, ale daří se v něm i begoniím, lopatkovci, měsíčku lékařskému nebo africké fialce.
Byt s balkonem
Pokud máte balkon směřující na jih, ideálními kandidáty do vaší zahrádky jsou středomořské rostliny – oregano, rozmarýn, tymián, bazalka nebo šalvěj. Jestliže váš balkon směřuje na východ, nejlépe se tam povede jahodám, salátu, hrášku a kedlubně. Na západním balkonu se bude dařit většině bylinek, rajčatům a jahodám.
Na větších balkonech můžete pěstovat i rybíz. Existují dokonce i jabloně a hrušně vyšlechtěné pro pěstování v nádobách.