Podmínky pro odchod do starobního důchodu se mohou zdát poměrně složité, zejména v souvislosti s důchodovou reformou. Proto vám přinášíme praktické tipy, jak můžete zjistit, kdy přesně můžete jít do důchodu.

Výpočet důchodové věku

Abyste mohli jít do důchodu, je třeba splnit dvě podmínky. Jde o dosažení důchodového věku a odpracování 30 let (případně 35 let důchodového pojištění)[1]. Pokud jste se narodili do roku 1965, pak je důchodový věk 65 let. Pro mladší ročníky se ale hranice bude podle očekávané reformy posouvat. Počítá se dle předpokládaného věku dožití, jelikož bychom v důchodu měli strávit zhruba čtvrtinu života. To je aktuálně kolem 21,5 roku.

Praktická kalkulačka

Pro výpočet je třeba ke stropu důchodového věku (65 let) přičíst průměr střední délky života, která je vypočtena v 50 letech věku. Pak se odečte střední délka života ročníku 1965, která byla stanovena roku 2015. Existují však určitá pravidla, která výsledek ještě pozmění. Hranice je odlišná pro ženy a muže, záleží například i na počtu dětí. Výpočet je tedy velmi individuální. Abyste si s počítáním nemuseli dělat těžkou hlavu, existují různé kalkulačky, které vám důchodový věk během chvilky vypočítají.

Životní pojištění

Dorovná váš příjem, když se vám něco stane. Vrací peníze za zdravý životní styl. Vyřídíte ho do 15 minut.

Výběr termínu

Zajímavostí je, že výši důchodu můžete optimalizovat dle toho, kdy odejdete do penze. Kromě řádného termínu totiž můžete využít i předčasný důchod, nebo naopak přesluhovat. Pokud přesluhujete, lze případně požádat o důchod zpětně. Pokud chcete vědět, kdy ideálně odejít do penze, můžete si to také spočítat díky online kalkulačce.

Důchodový věk se bohužel postupem času zvyšuje, aby bylo možné systém udržet. Pro mladší ročníky od roku 1973 zatím není věk znám, jelikož chybí statistické údaje. Nicméně každý bude vědět, kdy může odejít do důchodu, nejpozději v 50 letech věku. Reforma ještě neprošla legislativním procesem. Tak uvidíme, jaká bude finální podoba. I když vláda se v tomto případě tváří dosti nekompromisně. Nutno podotknout, že tato reforma je stále jen povrchové řešení, zapotřebí je hledat dlouhodobě řešení důchodového systému.