I tento týden se hlásíme s přehledem toho nejdůležitějšího, co se u nás, ve světě a v ekonomice událo mezi dny 16. až 22. ledna 2023.

Domácí

Domácí dění se v posledním týdnu nese výhradně v politickém duchu. Českem hýbou hned tři kauzy. Jedna se týká prezidenta Miloše Zemana a jeho abolice, druhá se týká anonymní výhružky rodině prezidentského kandidáta Andreje Babiše a třetí nepostupující kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové.

Abolice pro prezidentovy blízké

V roce 2022 vyšetřovala Policie ČR v souvislosti s prezidentskou kanceláří hned dvě podstatné kauzy. Jedna se týkala skartace dokumentu s informacemi o zapojení Ruska v případu výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích, druhá kauza donášení utajovaných informací z prostředí BIS o odposleších prezidentova okolí.

Ověřené zdroje z Úřadu vlády potvrdily České televizi již předtím Deníkem N publikovanou informaci, že premiér Petr Fiala odmítl podepsat abolici pro Zemanovy blízké spolupracovníky zapojené do zmíněných kauz. Taková abolice by znemožnila zahájení případného trestního stíhání.

Premiér Petr Fiala události nekomentoval, zatímco prezident se vyjádřil v sobotním vysílání internetové televize XTV odmítavě. Údajně premiéra o žádnou abolici požádat ani nemohl, neboť žádné trestní stíhání zahájeno nebylo.

Výhružný anonymní vzkaz rodině Andreje Babiše

Ve čtvrtek se do rukou ochranky rodiny Andreje Babiše dostala podezřelá zásilka adresovaná Monice Babišové, manželce bývalého premiéra a současného kandidáta na prezidenta republiky. Měla obsahovat výhružný vzkaz a ostrý náboj do střelné zbraně. Policie ČR potvrdila vyšetřování této záležitosti.

Andrej Babiš (Autor: Zprávy - aktuálně)
Andrej Babiš (Autor: Zprávy - aktuálně)

V cílové rovince prezidentských voleb se tak věci přiostřují. Andrej Babiš pochopitelně považuje vyhrožování jeho rodině za morální dno a vyzval společnost ke slušnému chování. Výhružné zásilky odsoudili i jiní političtí představitelé naší země, např. Babišův protikandidát Petr Pavel, premiér Petr Fiala nebo ministr vnitra Vít Rakušan. Všichni se shodují na tom, že agrese vůči kandidátům samotným nebo jejich rodinám do svobodných voleb nepatří.

Anonym pro Danuši Nerudovou

S anonymními výhružkami se v minulých dnech potýká i rodina Danuše Nerudové. V dopise, který je podepsán „Slušnými voliči hnutí ANO“, pisatelé vyhrožují nepostupující kandidátce brutálním útokem na její osobu v případě, že se veřejně neomluví za svá slova proti Andreji Babišovi, která vyřkla při svém projevu ve volebním štábu, kdy už bylo jasné, že se jí druhé kolo týkat nebude.

(...) počítejte s tím, že když nebude Vaše omluva, tak na Vašem předkusu přistane basebalová pálka... A možná, že Vám to ten Váš předkus dost pomůže narovnat. Pokud se veřejně omluvíte, tak akci odvoláme, a pokud ne, tak po skončení volby prezidenta si Vás najdeme. Spolehněte se na to.“ Toť pouhý úryvek ze zveřejněného anonymního vzkazu na Twitteru a Instagramu Danuše Nerudové. Na sociálních sítích tak vyzvala nejen ke slušnému chování, ale také k zastavení zastrašující kampaně Andreje Babiše, která národ rozděluje.

Ekonomika

K Amazonu se v otázce propouštění přidává další gigant. Tentokrát je jím Alphabet, společnost, pod kterou spadá např. Google. Inflace v Evropské unii oproti prosinci výrazně klesla. Česká politická špička chystá novou energetickou koncepci, ve které chce dát šanci jádru.

Nejdřív Amazon, nyní Alphabet

Americký technologický gigant Alphabet se přidává k dalším velkým firmám, které jsou nuceny z důvodu hospodářské krize propustit některé své zaměstnance. Slovo „některé“ není úplně vhodný výraz, protože se má jednat o dvanáct tisíc lidí, což je něco kolem šesti procent všech zaměstnanců Alphabetu.

Firma bude propouštět zaměstnance napříč týmy - HR, inženýrské a produktové oddělení i vedoucí pracovníky. Propouštět se bude i napříč zeměmi, nejen v Americe. K Alphabetu se minulý týden připojil i další gigant, a to Microsoft. Ten se hodlá rozloučit s deseti tisíci zaměstnanci.

Výrazný pokles inflace v EU

Míra inflace v Evropské unii oproti prosinci výrazně klesla, a to na 10,4 %. I tak je ale stále výrazně nad průměrem oproti předchozím (i covidovým) rokům.  

V České republice se inflace rovněž stahuje směrem dolů, nyní je na 16,8 procentech. I přes příslib lepších dní jsme stále v TOP pětici zemí s nejvyšší mírou inflace. Nejhůře si vede nedaleké Maďarsko (25 %), stříbro drží Lotyšsko (20,7 %), pomyslný bronz patří Litvě (20 %) a čtvrtá příčka Estonsku (17,5 %).

Nejlépe si naopak vedou kolegové na Pyrenejském poloostrově. Španělé se mohou pyšnit 5,5 %. Lucembursko si drží 6,2 % a Francouzi 6,7 %. Pokles inflace zaznamenalo během předvánočního času dvaadvacet států Evropské unie.

Založení účtu

Založte si chytrý bankovní účet bez poplatků a získejte až 3 000 Kč

Nová energetická koncepce pro Českou republiku

Vláda v čele s Petrem Fialou chystá pro Česko novou koncepci energetiky. Josef Síkela za ministerstvo průmyslu a obchodu dokončuje prvotní dokumenty, které hodlá předložit kabinetu. Cílem je odprostit se co nejvíce od Ruska a zefektivnit využití i jiných zdrojů energie, jakým je např. jádro nebo vodík.

Podle ministra Síkely až válka na Ukrajině ukázala, jak zastaralý, přístupný a zranitelný systém české energetiky je, a proto je třeba jej obnovit a zaměřit se i na jiné suroviny, než je uhlí a plyn. Šanci chce dát Síkela především jádru, ale i o něco modernějšímu vodíku.

Zahraničí

Ač většina světa slavila příchod roku 2023 již pár týdnů zpět, Čína přivítala Nový rok teprve v sobotu, tentokrát ve znamení vodního zajíce. Ve Francii probíhaly skrze hospodářskou krizi největší protesty za posledního čtvrt století. Protivládní demonstrace probíhají i v Peru.

Čínský Nový rok

Loňský rok tygra je v Číně minulostí, nastal rok vodního zajíce. Ten dle tradiční nauky slibuje mír, prosperitu, čas relaxovat a rozjímat. Vodní zajíc by měl dle astroložky Marites Allenové přinést štěstí téměř všem znamením, zejména lidem narozených ve znamení zajíce (1951, 1963, 1975, 1875, 1999, 2011 a letos).

Čínský nový rok (Autor: elements.envato)
Čínský nový rok (Autor: elements.envato)

Naopak by měli zbystřit ti, kteří se narodili ve znamení draka (1952, 1964, 1976, 1988, 2000 a 2012), neboť těm je předpovězeno negativní dění způsobené nepřátelskými energiemi.

Protesty ve Francii

Více než milion Francouzů ve čtvrtek protestovalo nejen v pařížských ulicích kvůli návrhu důchodové reformy, kterou prosazuje tamní vláda a její předsedkyně Élisabeth Borne. Kromě obyčejných lidí se proti návrhu staví i odbory a opozice v čele s koalicí NUPES.

Jednalo se o největší demonstraci za posledního čtvrt století. Sešly se snad všechny vrstvy obyvatelstva, od privátního sektoru až po umělce a odbory. Lidé jsou nespokojeni nejen s pozdějším odchodem do důchodu, ale i s přepočtem plné penze. Prakticky by to znamenalo, že od r. 2027 by každý Francouz musel odpracovat 43 let, čili by lidé pracovali více, ale vydělávali stejně.

Protesty v Peru

Proti vládě se postavili i občané v Peru. Požadují odstoupení prozatímní prezidentky Diny Boluartové a rozpuštění kongresu. Protesty probíhají již několik týdnů, od počátku prosince si vyžádaly na 46 obětí.

Nyní byly demonstrace tak drtivé, že musely peruánské úřady uzavřít nejvyhledávanější turistickou atrakci Machu Picchu se všemi jejími okolními turistickými trasami.

Evropská unie násilí od obou stran nepokojů odsoudila a vyzvala všechny, zejména pak politické představitele, aby urychleně podnikli kroky k obnovení klidu v zemi a zahájení dialogu za účasti občanů.

Za týden na viděnou.