Zdražování, strašák, který děsí dnes každého z nás. Ceny se navyšují úplně u všeho a není vyloučené, že se nebudou dál zvedat. My se nyní podíváme, proč se vůbec zdražuje a u kterých oblastí se ceny zatím navýšily nejvíce.

I když vše zdražuje, lidé ve svých nákupech nepolevují. Obávají se totiž, že ceny se budou v následujících měsících ještě více zvedat.

Míru zdražování za poslední rok (tedy rok 2022) asi nejvíce vystihne následující tabulka. Můžeme si v ní všimnout, které oblasti zdražily nejvíce a také zde najdeme informace, o kolik procent se cena navýšila. Tato data zaznamenal Český statistický úřad České republiky.

Kategorie Meziroční změna v %
ubytování 25,3
bydlení 24,9
neal. nápoje 21,0
obuv 18,7
doprava 17,0
bytové vybavení 14,5
kultura 12,9
služby 11,9
zdraví 8,5
vzdělání 7,5
alkohol, tabák 6,0
pošta 1,0

Bydlení

Na bydlení musí tuzemské domácnosti vynakládat stálé více finančních prostředků. Největší hrozbou je nyní energetická krize, která zapříčinila enormní nárůst cen energií. Vláda sice ceny energií zastropovala, ale většině rodin ani toto opatření moc nepomohlo.

Zastropování cen a jeho nedostatečnosti jsme se již věnovali v článku Bude ještě levnější plyn a elektřina? Nižší cenové stropy už nebudou, řekl Fiala.

Uhlí

Zdražování se dotklo i černého a hnědého uhlí, kterým topí nejen některé domácnosti, ale i část průmyslu.

Kategorie uhlí Cena Kč 2021 Cena Kč 2022 Meziroční změna v %
černé 639 1165 63,0
hnědé 396 589 37,0

Pohonné hmoty

Uvědomme si, že zdražování pohonných hmot velmi ovlivňuje zdražování dalších oblastí. Stát si je toho vědom, a proto se snaží pomoct i zde. Jak? Zrušil silniční daň nebo dočasně snížil spotřební daň na pohonné hmoty.

Kategorie Meziroční změna v %
LPG 44,0
nafta 53,0
benzín 45,0

Česká pošta

Z důvodu energetické krize a nárůstu ceny pohonných hmot oznámila v říjnu zdražování i Česká pošta. Navýšení cen se bude týkat hlavně dopisů, poštovních poukázek a také služby s názvem Balíkovna. Kompletní ceník služeb České pošty najdeme na jejich webových stránkách.

Toaletní papír

Zdražování se nevyhnulo ani něčemu tak obyčejnému a pro moderní dobu normálnímu, jako je toaletní papír. Cena toaletního papíru se neustále rapidně zvyšuje a konec cenového růstu je v nedohlednu. Této hygienické potřeby je v současné době tak málo, že se lidé obávají front na ni tak, jak tomu bylo v době totality.

Odborníci tvrdí, že takhle daleko to až nepůjde, ale povšimli si, že na internetu je toaletní papír skupován ve velkém.

Problémem je, že ve spotřebě toaletního papíru se nejde nějak uskromnit, dle výzkumů spotřebují Češi až 14,5 kilogramu "toaleťáku" ročně.

Potraviny

Za poslední rok se spotřebitelská cena potravin zvedla už o jednu pětinu, to znamená, že cena potravin roste rychleji než inflace. A není vůbec vyloučené, že v době zimy, kdy nás nejvíce zasáhnou ceny energií, budeme muset sáhnout i hlouběji do kapsy, pokud si budeme chtít a potřebovat koupit potraviny, které jsou na našem nákupním seznamu zcela běžné.

Český statistický úřad České republiky svou pozornost zaměřil nejen na obecné meziroční oblasti zdražování, ale i na konkrétní potraviny, kterých se zdražení za poslední rok obzvláště týká. Zde jsou jeho výsledky:

Kategorie Meziroční změna v %
oleje a tuky 49,2
mléko, sýry 25,8
pečivo 25,6
maso 23,6
potravinářské výrobky 20,6
cukrovinky 16,7
zelenina 12,2
ryby 11,3
ovoce 2,9

Za poslední rok z potravin nejvíce cenový skok zasáhl oleje a tuky. Tyto produkty se zdražily zhruba o padesát procent. V protikladu s oleji a tuky stojí ovoce, kterého se zdražování cen dotklo nejméně, zdražilo "jen" o asi tři procenta.

Celkově platí, že zdražování ovoce a zeleniny začíná v zimě a na začátku jara, kdy je nejvíce potřeba zainvestovat do skladování. Naopak klesající ceny najdeme koncem jara, v létě a na podzim, jelikož je v Evropské unii všeho, co se k nám dováží, prozatím dostatek.

Co za zdražováním (nejen potravin) stojí?

Ceny potravin se zvedají v důsledku zvyšování cen zemědělských produktů a také nákladů zpracovatelů.

Dalším velkým faktorem, a v dnešní době asi také tím nejvýznamnějším, je zdražování cen energií z důvodu ruské invaze na Ukrajinu. Česko je na ruském plynu závislé, a proto jeho „odstřihnutí“ od plynu zapříčinilo skokový nárůst jeho ceny.

Zmínit musíme i další aspekt, který má na zdražování vliv, a to válku na Ukrajině, která celkově změnila globální způsob obchodování s komoditami, tentokrát z pohledu, co jsme ztratili od Ukrajiny. Odborníci se domnívají, že ceny budou zůstávat takto vysoké až do roku 2024.

Vliv na cenu měla a má dodnes i pandemie koronaviru. V době jejího vrcholu (dva roky) se vše uzavřelo a tím ekonomika velice strádala.

Jak jsou na tom v zahraničí?

Současné zdražování potravin není jen českou specialitou, avšak je pravdou, že růst cen potravin v Evropské unii je v České republice jeden z nejvyšších.

Na prvním místě v rámci Evropské unie, se kterým se nechce moc chlubit, je Maďarsko, které zdražilo potraviny o třicet devět procent. Na druhé straně žebříčku, tedy tam, kde se ceny zvyšují nejméně, stojí Lucembursko a Kypr, tam se cena potravin meziročně zvedla o "pouhých" devět procent.

Průvanu v peněžence se jen tak nezbavíme

V současné době je zvyšování cen velkým problémem, lidé nevědí, co platit dříve a kde na to všechno brát peníze. A bohužel zdražuje se úplně vše, od oblečení, lístků na koncert, přes uhlí a pohonné hmoty až po bydlení a potraviny.

Navíc to, že se v blízké době zbavíme strašidla jménem "zdražování," je vysoce nepravděpodobné. Opět se tak lidé musí řídit radou státu - šetřit, šetřit, šetřit, alespoň tam, kde je to opravdu možné.