Česká lékařská komora oznámila, že regulační poplatek 90 korun údajně ,,neplní svoji regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb”. Komora se na usnesení, podle kterého by se měl poplatek zvýšit, domluvila na lékařském sjezdu. Údajně lidé pohotovost zatěžují malichernými problémy i v případech, kdy to není nutné. Proto má být poplatek takové hodnoty, aby lidé pohotovost navštěvovali jen v nejnutnějších případech.

Česká lékařská komora v souvislosti s úhradovou vyhláškou na sjezdu varovala před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Podle ní nezajišťuje poskytovatelům zdravotních služeb pokrytí zvýšených nákladů způsobených vysokou mírou inflace a neumožňuje spravedlivý růst platů a mezd zdravotníků.

Milan Kubka, prezident České lékařské komory, uvedl, že by měl poplatek činit až 200 korun, aby skutečně plnil svoji funkci. Dále ale také přiznává, že k přetížení pohotovosti dochází především z důvodu nedostatku lékařů. „Rozpadla se nám síť lékařské pohotovostní služby praktických lékařů a dnes v těch posádkách chybí někdo, kdo by rozhodl, že není třeba převoz do nemocnice,“ vysvětluje Kubka s tím, že zbytečné zahlcování urgentních příjmů pak poskytování zdravotní péče prodražuje.

Kde se regulační poplatky vzaly?

Poplatky za ošetření na lékařské či zubní pohotovosti tu máme již od roku 2008. Zákon zavedla tehdejší koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Původně jste u lékaře za položku na receptu nechali 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Postupem času se výše jednotlivých sazeb měnily, některé dokonce úplně zmizely a jiné, jako poplatek na pohotovosti, jsou stále stejné.

Jak reaguje veřejnost?

Dotazování pacienti na pohotovosti mají rozličné názory. Někteří souhlasí, že skutečně dochází ke zneužívání pohotovosti. Navyšování poplatků je sice nepříjemné, ale zase tam lidé půjdou jen tehdy, kdy to je opravdu nutné. „Pokud už člověk na pohotovost musí, pojede tam za jakoukoliv cenu“ zaznívají argumenty. Zvýšení poplatku by podle nich skutečně mohlo lékařům na pohotovosti pomoci od přehlcenosti.

Jiní, především rodiče, jsou razantně proti zvyšování poplatků. Když je dítěti špatně ve večerních hodinách a ordinace praktických lékařů jsou zavřené, co jiného rodičům zbývá než vyrazit na pohotovost. Každý má v téhle době hluboko do kapes a maminky na mateřské obzvlášť. Podle dotazovaných je zvyšování regulačních poplatků nesmysl a je to nespravedlivé. Už jen proto, kolik rodiče nechávají v lékárnách za léky při obyčejné viróze dítěte.

Pravda je na obou stranách. Člověk, který urgentně potřebuje na pohotovost, nebude přemýšlet jestli zaplatí 90, nebo 200 korun, prostě zaplatí. Lidé, které škrábe v krku, mají teplotu, nebo je jim špatně, si ale dvakrát rozmyslí, jestli zaplatí, nebo počkají do rána a navštíví praktického lékaře. Zkrátka urgentní služba je jen pro případy, které spěchají.

Nicméně Ministerstvo zdravotnictví v současné době neplánuje částku navyšovat. Na návrhu na zvýšení se nicméně sjezd domluvil. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že pokud mu komora návrh přednese, otevře o něm diskusi na vládě. V případě, že by k něčemu takovému v budoucnu došlo, nejspíš by právě dětské pohotovosti mohly být od poplatku osvobozeny.