Počet kybernetických útoků na tuzemské uživatele v roce 2022 vzrostl zhruba o dvacet procent oproti roku loňskému. Zajímá vás, jaké nekalé fígly na nás podvodníci zkouší a kolik lidí již těmto podvodníkům naletělo? Tak si přečtěte tento článek.

Počet kybernetických útoků byl v říjnu 2022 silně nadprůměrný, a dokonce nejvyšší od dubna letošního roku.

V září roku 2022 technologická společnost Gordic provedla průzkum, ve kterém se dotazovala až tisícovky respondentů, s jakými incidenty se na internetu setkali.

Nejčastější problémy a chyby uživatelů internetu

Infikovaný odkaz a zapamatování přihlašovacích údajů

Jako největší problém uváděli respondenti to, že klikli na infikovaný odkaz, který jim přišel v e-mailu nebo také zneužití jednoduchých přihlašovacích údajů ke službám, které internet nabízí.

Z výzkumu vyplývá, že Češi většinou „zakliknou,“ že chtějí, aby si právě přihlašovací údaje počítač zapamatoval, tím se jim pak usnadní příští přihlašování (odpovědělo tak šedesát devět procent respondentů). Přitom bezpečnější by bylo si heslo prostě zapamatovat a pokaždé je znovu vyplnit. Tímto postupem pak znesnadníme útoky internetových agresorů.

Veřejná Wi-Fi

Pozor si musíme dát také na veřejné Wi-Fi sítě, u kterých nepotřebujeme žádné heslo či jiné potvrzovací podmínky. Tyto veřejné "wifiny" využívá podle průzkumu až padesát devět procent Čechů. Najdeme je nejčastěji v kavárnách, restauracích, obchodních centrech, ale v dnešní době také ve hromadné dopravě jako jsou autobusy nebo vlaky. Připojením na veřejnou Wi-Fi síť riskujeme, že přihlašovací údaje, které na internetu zadáme, budou pro virtuální útočníky lehkých cílem.

Zámek obrazovky na mobilu

Mobil, zařízení, bez kterého si současný moderní člověk už život nedokáže představit. Možná je to překvapivé zjištění, ale zhruba patnáct procent českých občanů si na mobil nedává zámek obrazovky, a proto dostat se na jejich mobilní telefon není žádný problém. A ještě větší potíž pak nastává, jestli si nechali uložené a zapamatované přihlašovací údaje do různých aplikací či na různé stránky.

Lidé, kteří už naletěli

S virtuálním napadením se setkalo již dvacet dva procent Čechů. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu se útoky přesouvají mnohem více do kyberprostoru. Srovnejme si nyní, jak se mění počet trestných činů páchaných právě v kyberprostoru:

Rok Počet trestných činů
2011 1 502
2020 8 073
2021 9 518
2022 9 518 + výše zmíněných 20 % = 11 422

Vidíme, že počet útoků se neustále zvyšuje.

Nebuďme lenošní, chraňme si své údaje

Chyby, které uživatelé virtuálního prostředí dělají, jsou na první pohled velmi banální a zároveň mohou způsobit obrovské problémy. Přitom by stačilo pokaždé přihlašovací údaje znovu vyplnit, zamykat si obrazovku na mobilu a nepřipojovat se na veřejné Wi-Fi sítě. Je to tak lehké. Dělejme to a snížíme tak počet trestných činů v kyberprostoru.