Nestihli jste dovolenou v létě, a tak byste si chtěli užít pár dní bez pracovních povinností? Přemýšlíte ale nad tím, kam to bude, jestli v zahraničí nebo v České republice? Pokud nechcete cestovat až za oceán, ale procestovat naši zemi, máme pro vás pár tipů na nejkrásnější místa v Česku.  Pojďte se s námi na to podívat!

Boubínský prales

Prales Boubín je unikátní rezervace nacházející se v samotném srdci Šumavy. Jedná se o největší nedotčenou plochu původního lesa ve střední Evropě. Na jejím území se nacházejí stromy staré až 500 let. Kolem celého pralesa vede okružní naučná stezka či jiné turistické trasy, po kterých se můžete projít až k rozhledně. Zajímavostí jsou zde takzvané chůdové kořeny, což jsou mohutné kořenové systémy, které rostou nad zemí. Když se budete kolem nich procházet, budete si připadat jako byste se přenesli do fantasy prostředí Hobita. Toto kouzelní místo vás okouzlí svojí tajemnou atmosférou a krásným přírodním prostředím. 

Voděradské bučiny

Tato krásná národní přírodní rezervace nadchne každého člověka milující přírodu. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách. Nachází se na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Černé Voděrady, Vyžlovka, Struhařov, Jevany a Louňovice.  Rezervace nenabízí jen překrásné výhledy, ale můžete zde obdivovat úžasnou faunu – například Ledňáčka říčního, Jezevce lesního či také Čápa černého. 

Vyhlídka Máj

O tomto místu jste již určitě slyšeli. Skalnatá vyhlídka na řeku Vltavu nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na zdejší okolí. Řeka v místě vyhlídky protéká skalnatým kaňonem a stáčí se do tvaru podkovy. Vyhlídka je celoročně volně přístupná po žluté turistické stezce z obce Teletín. Ovšem pokud toto místo navštívíte v podzimní období, výhled vám zpestří krásně zbarvené listí padající jako dešťové kapky. Ještě je dobré zmínit Svatojánské proudy, které se nacházejí nad Vyhlídkou Máj. Tyto proudy byly zatopeny Štěchovickou přehradou a tím došlo k ukončení voroplavby.

Chateau Třebešice

 Chateau Třebenice je okouzlující renesanční zámeček, který se nachází kousek od Kutné Hory v obci Třebenice. Jedná se spíše o venkovský zámeček, takže nečekejte žádný luxus jako například Lednice, ale Chateau Třebenice je obohacen rozlehlou zahradou a je též obklopen vodou. Majitelem není nikdo pocházející z Francie, jak by název odpovídal, ale majitelé jsou z Itálie. Chtěli navrátit zámku své kouzlo a atmosféru, a myslím si, že se jim to povedlo na jedničku. Pokud bydlíte daleko, ale přesto byste chtěli památku navštívit, nezoufejte, protože zámeček je spojen s menším hotelem, takže se nemusíte po tmě vracet domů.

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád je nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m. V několika stupnicích se řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolů. Nachází se v Krkonošském národním parku, zhruba 1 kilometr jižně od Labské boudy. Název vodopádu pochází z německého výrazu pantschen – šplouchat. Nachází se na potoce Pančava v Pančavské jámě, v horní části Labského dolu. Pančava je prvním významnějším přítokem Labe z pravé strany.  Pokud bychom zabruslili do historie, tak v minulosti tento vodopád patřil k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Kvůli turistům byl dokonce uměle navyšován jeho průtok. 

Vzhůru k zážitkům

Jak je vida, Česká republika může nabídnout krásná místa s překrásnými výhledy. Nemusíte jezdit daleko za hranice, abyste navštívili místa, z kterých vás bude přecházet zrak. Navíc na podzim, když se příroda barví do různých odstínů, tak výhledy budou stokrát lepší než v jiných ročních obdobích. Ať pojedete tam či tam, načerpáte potřebnou energii na další dny a poznáte místa, o kterých jste například neměli ani tušení, že se zde nacházejí.  Tento článek bych zakončila krásným citátem od řeckého filozofa Aristotela, který celý kontext článku podtrhuje „Ve všech věcech přírody existuje cosi nádherného.“