Česká republika je plná nádherných míst, která si zaslouží pozornost nejen turistů, ale i místních obyvatel. Snad každý zná Prahu, Český Krumlov nebo Karlovy Vary. Jaká další místa rozhodně stojí za návštěvu?

1. Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic, nacházející se v Královéhradeckém kraji, je jedním z nejkrásnějších a přesto méně známých zámků v Česku. Tento neogotický zámek z 19. století je obklopený rozlehlým anglickým parkem. Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat bohatě zdobené interiéry a historický nábytek. Prohlídky zámku jsou možné s průvodcem a během léta je vhodné si vstupenky zakoupit předem. Výlet je ideální pro rodiny s dětmi, páry i jednotlivce.[1]

2. Panská skála u Kamenického Šenova

Panská skála, známá také jako „Varhany“, je přírodní památka poblíž Kamenického Šenova v Libereckém kraji. Tento jedinečný čedičový útvar, který svým vzhledem připomíná varhanní píšťaly, patří mezi nejstarší geologické útvary v České republice. Navíc je Panská skála skvělým místem pro fotografování, a to klidně i svatební. Nejklidněji je tu brzy ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách mimo víkendy. V blízkosti se nachází parkoviště a informační tabule s geologickými informacemi. Na návštěvu si vyhraďte přibližně 1 hodinu.

3. Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Pravčická brána, ležící se v národním parku České Švýcarsko, je největší pískovcová skalní brána v Evropě.[2] Je ikonou Českého Švýcarska a nabízí hezké výhledy na okolní přírodu. Nejlepší je návštěva v pracovní dny, kdy zde bývá nejméně lidí. S sebou si vezměte pevnou obuv a dostatek vody, cesta k bráně zahrnuje několik náročnějších úseků. Výlet je vhodný pro turisty, rodiny se staršími dětmi či milovníky přírody a zabere obvykle celý den.

4. Litomyšlské náměstí

Historické náměstí v Litomyšli je jedním z nejkrásnějších náměstí v České republice, obklopené renesančními a barokními budovami. Ve městě se také nachází hezký zámek, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. V Litomyšli se pravidelně konají různé kulturní akce a festivaly, jako je Smetanova Litomyšl, mezinárodní operní festival. Na prohlídku města si vyhraďte alespoň půl dne.

5. Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí se nachází v Jeseníkách a patří mezi největší krápníkové jeskyně v České republice. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout podzemní scenérie plné krápníkových útvarů a podzemních jezírek. Jeskyně mají konstantní teplotu kolem 7 °C, takže si na sebe vezměte teplejší oblečení. Výlet je vhodný pro rodiny nebo milovníky přírody a prohlídka trvá přibližně 1 hodinu.[3]

6. Tiské stěny

Skalní město Tiské stěny najdeme v oblasti Labských pískovců. Typické jsou pro tuto přírodní rezervaci impozantní skalní útvary a labyrinty, které lákají turisty i horolezce. Nejlepší doba na návštěvu je brzy ráno nebo mimo víkendy, kdy je zde nejméně lidí. Podívejte se i na německé státní svátky, právě němečtí turisté patří mezi hojné navštěvovatele. Na cestu se vybavte kvalitní turistickou obuví a mapkou oblasti. 

7. Klášter Plasy

Klášter Plasy je barokní perla nacházející se v Plzeňském kraji. Tento cisterciácký klášter, založený ve 12. století, je ukázkou barokní architektury. Prohlédnout si jej můžete během komentovaných prohlídek. Na výběr jsou tři druhy okruhů, pro začátek doporučujeme ten základní.[4]

8. Rozhledna Velký Blaník

Rozhledna Velký Blaník se nachází na vrcholu stejnojmenné hory. Nabízí krásné výhledy na okolní krajinu a je opředena legendami o blanických rytířích. Nádherné výhledy a zajímavé historické legendy jsou tím, co toto místo činí atraktivním pro turisty. Cesta na vrchol je strmá, vezměte si proto pevnou obuv. 

9. Hrad Kašperk

Nejvýše položeným hradem v České republice je hrad Kašperk v Šumavských lesích. Z hradu jsou tak nádherné výhledy. Pokud se chcete dozvědět detaily z historie hradu, využijte komentované prohlídky. Přístupný je hrad Kašperk pěšky, cesta trvá přibližně 30 minut od parkoviště. Výlet je vhodný pro rodiny, turisty a milovníky historie.[5]

10. Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou jedním z největších skalních měst ve střední Evropě a nachází se v Královéhradeckém kraji. V přírodním labyrintu narazíme na úchvatné skalní útvary, jezírka a vodopády. Adršpašsko-teplické skály nabízejí rozmanité turistické trasy. Nezapomeňte doma pohodlnou obuv a dostatek vody na cestu.

Ať už se rozhodnete navštívit kterýkoliv z výše uvedených turistických cílů, určitě nebudete litovat.