Chorvatsko patří k našim nejoblíbenějším destinacím a mnoho Čechů se vydává k moři vlastním autem. Jak se dostat co nejrychleji a nejlevněji k moři? Poradíme, kudy se vydat, a jak na to. A také přidáme několik tipů, na co při plánování dovolené nezapomenout.

K moři vlastním autem

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že cesta k moři vlastním autem může být náročná, opak je pravdou. Cestování do Chorvatska je dnes velmi pohodlné a můžete si na cestě naplánovat nejrůznější zajížďky, díky kterým poznáte kus světa. Zhruba za 11 hodin jízdy budete na místě.

Top 5 nejkrásnějších míst

Podívejte se, co byste v Chorvatsku neměli vynechat.

Jaká je nejlepší cesta do Chorvatska?

Nejlepší trasu do Chorvatska samozřejmě vyberete od místa vašeho bydliště a lokality, kam chcete na dovolenou. Ve všech případech platí, že pokud můžete, naplánujete si přejezd do své vybrané destinace mimo pátek a sobotu. To je období, kdy se v hotelích střídají turnusy a silnice jsou přetížené. Myslete také na to, že v okolí velkých měst se nárazově tvoří kolony v rámci dopravní špičky. Pokud si trasu pečlivě naplánujete, můžete si ušetřit hodiny času strávené v kolonách.

Do Chorvatska na Istrii (délka trasy 805 km)

Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach – Lublaň – Postojna – Kozina – Koper – Istrie

Istrie patří k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Je nám nejblíže a nabízí průzračně čisté moře, příjemné teploty a krásná historická města. Ideální cesta na Istrii je přes České Budějovice, dále na Salzburg a Villach. Odtud se pokračuje na Maribor a Lublaň. Nezapomeňte si cestou koupit dálniční známku a myslet musíte také na zpoplatněný Tauernský a Katschbergský tunel (celkem 13,50€)

Do Chorvatského Splitu (Trasa 1 090 km)

Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

Dnes už dálnice D1 nepředstavuje takové riziko dopravních kolon jako před lety, ale pokud byste raději dali přednost cestě do Splitu přes České Budějovice, nabízí se dále pokračování přes Linz - Graz – Maribor – Záhřeb – Split. U této varianty budete potřebovat dálniční známku pro rakouské a slovinské dálnice a myslet musíte také na zpoplatněné tunely - Gleinalmský tunel (10,50 €) a Bosrucký tunel (6,50 €).

Jak objet slovinskou dálnici 2024?

Pro obyvatele Moravy je nejvýhodnější cesta přes Bratislavu, odtud na maďarské termální lázně Mosonmagyaróvár a Lendavu. Dále pak Chorvatskem na své vybrané dovolenkové letovisko. Vyhnete se tak zpoplatněným slovinským dálnicím. Bez dálniční známky se obejdete i v Maďarsku.[1]

Kde se platí za dálnice?

Rakousko

Dálniční známku si můžete koupit na českých benzinkách nebo online. Pozor, elektronická dálniční známka je platná od 18. dne po nákupu! Na týdenní dovolenou budete potřebovat 10 denní známku za 11,50 € a 4,60 pro motocykl.

Slovinsko

Slovinské dálniční známky jsou nově od února 2022 k dispozici také v elektronické podobě. Koupit si týdenní dálniční známku můžete za 16 € pro automobil a 8 € pro motocykl. Nebo pak měsíční známku za 32 € pro automobil i motocykl. Sami si nastavíte datum platnosti dálniční známky.

Slovensko

I na slovenských dálnicích se neobejdeme bez dálniční známky. Na týdenní dovolenou vám bude stačit desetidenní známka za 12 € pro automobil.

Maďarsko

V Maďarsku se dálničním úsekům můžete vyhnout na trase směrem na Mosonmagyaróvár a odtud na Szombathel. V jiných případech si dálniční známku můžete koupit online a desetidenní kupon vás bude stát 24,34 € pro automobil a 12,17 € pro motocykl.

Chorvatsko

V Chorvatsku nemají klasické dálniční známky, ale projíždí se tam mýtnými branami. Výše mýtného se pak odvíjí od počtu ujetých kilometrů i od termínu vaší dovolené. V hlavní sezóně je to o 10 % více. Při vjezdu na zpoplatněný úsek obdržíte kartičku, kterou při výjezdu vracíte. Na místě uhradíte výši mýtného. Platit je možné hotově i platební kartou.

Jak nejlépe zvládnout přípravy a balení na dovolenou autem?

Balit si věci na dovolenou u moře se odvíjí podle toho, co plánujete dělat (například turistika, sjíždění vody, šnorchlování, horolezectví). Rozhodně nezapomeňte na cestovní lékárničku.

Obecně doporučujeme balit do zavazadla na kolečkách. V Chorvatsku jsou totiž místa, která jsou špatně přístupná autem. Není proto žádnou výjimkou, že svůj vůz musíte nechat desítky metrů od apartmánu. Kolečka vám jistě v tuto chvíli přijdou vhod.

Jak koupit léky v Chorvatsku

Podívejte se na přesný postup.

Naplánujte si program

Není nic lepšího, než se z dovolené vracet plni zážitků. Podívejte se na Google Mapy a vyhledejte si všechny destinace, které chcete v dané oblasti prozkoumat. Chorvatské pobřeží je plné starých pevností. A výlety lodí nemají chybu. Adrenalin zažijete při sjezdu divoké řeky nebo si pronajměte jízdu na paddleboardu. Ochutnat byste měli také místní speciality. Dejte na recenze od předchozích návštěvníků vámi vybraných restaurací. Pro všechny případy si nezapomeňte pro sebe a všechny členy rodiny (i ty čtyřnohé) sjednat cestovní pojištění a pojistku odpovědnosti.[2]

Na co si dát pozor při cestě autem do Chorvatska?

Při cestě do Chorvatska autem nezapomeňte zakoupit všechny potřebné dálniční známky a uhradit mýtné. Nesmíte ani opomenout dětskou autosedačku, pokud jedete s dětmi ve věku 2 až 5 let. Přímo v Chorvatsku nesmí sedět vepředu vedle řidiče dítě mladší 12 let.