V důsledku současné velké energetické krize se vláda České republiky rozhodla ceny plynu a elektřiny zastropovat. Situace se však nějak moc neuklidnila a stát si již nižší cenové stropy nemůže dovolit. Budeme si muset tedy najít jinou cestu, jak si poradit sami a jinak, a to bez větší pomoci státu, nebudeme se moci spoléhat jen na jeho pomoc.

Nižší zastropování nebude

V Otázkách Václava Moravce v České televizi se náš nynější premiér Petr Fiala vyjádřil zcela jasně. Důkladné analýzy prokázaly, že vyšší podporu lidem si stát nemůže dovolit. Na těchto rozborech se podíleli nejen reprezentanti významných poradenských organizací, ale také zástupci výrobců a obchodníků s energiemi, dále pak i vybraní představitelé jednotlivých ministerstev.

Podle Petra Fialy je podpora nastavena zodpovědně, ale nižší zastropování cen už očekávat nemůžeme, i když i sám premiér připouští, že ceny energií nejsou zrovna ideální. Občané České republiky by však nižší zastropování ocenili. Stát ale prosí občany, aby spořili.

Současné ceny

Jaké jsou tedy ceny bez distribučních poplatků po konečném zastropování? Cena elektrické energie činí šest korun za kilowatthodinu, cena plynu je o polovinu nižší, to znamená tři koruny za kilowatthodinu.

Příspěvek na bydlení

Premiér také vyzval občany, kterým zastropování cen nestačí, aby s penězi po zaplacení velmi vysokých záloh za energie vyšli, ať nemeškají a zavčas si zažádají o příspěvek na bydlení na ÚP než riskovat zadlužení.

Jak žádost podat jsme vám představili v našem dřívějším článku, Jak zažádat o příspěvek na bydlení.

Krize

Petr Fiala také poukázal, že jsme krizi dosud zdaleka nepřekonali a možná to ještě chvíli potrvá. Neopomněl ani zdůraznit, že je velice nutné, aby se Česká republika vymanila ze závislosti na ruských fosilních zdrojích.

Šetřit, šetřit a zase šetřit

Ceny energií, které v Česku panovaly před krizí a které jsme dosud brali jako něco samozřejmého, bohužel v blízké době s největší pravděpodobností klesat nebudou a stát pro své občany již větší pomoc nabídnout nemůže. Dle názoru analytiků, kdyby se stát rozhodl více finančně pomáhat, nepřestávali bychom se točit v bludném kruhu inflace a zadlužování státu. Petr Fiala otevřeně přiznal, že nižší cenové stropy nejsou možné, lidé by se tak podle něj měli naučit ještě více šetřit.

Ale vždyť platí, že za každým mrakem....za každou bouřkou je ukryté slunce, musíme si na něj jen počkat a doufat, že přijde již brzy.