Už vás někdy napadlo, proč je moře slané? Může se zdát, že jde o banální otázku, jenže jaká je vlastně odpověď? Nabízí se hned několik důvodů, proč je voda v moři slaná. Poznejte, jak se formoval náš svět.

Odkud sůl pochází

Je jasné, že mořská voda musí obsahovat značné množství soli, kde se ale vzala? Hlavní složkou je klasický chlorid sodný, který používáme v kuchyni, ale voda obsahuje i další soli. Ty se tam dostávají díky řadě dlouhodobých geologických procesů. Největším zdrojem je sůl usazená v horninách a jinde na pevnině. Minerály se uvolňují vlivem kyselin, které vznikají díky obyčejnému dešti. Právě déšť a řeky pak smývají sůl až do moří a oceánů. I řeky jsou tedy slané, ale není to tak výrazné.

Udržování slanosti

Další důležitou otázkou je, jak je možné, že moře není stále slanější? Voda se totiž odpařuje, zatímco sůl zůstává. Ta se ale usazuje u dna a výslednou slanost tak tolik neovlivňuje. Navíc do moří a oceánů neustále proudí čerstvá voda z ledovců, řek a dešťových srážek. Díky tomu se slanost reguluje. Svůj vliv mají i podmořské sopečné aktivity, během těch se většinou do vody uvolňují různé minerály, včetně solí.

Významný ekosystém

To, že je moře slané, je velmi důležité. Některé organismy potřebují ke svému životu vysokou koncentraci soli.[1] Jde o různé rostliny, živočichy, ale třeba i korály. Jiné organismy lépe snáší nižší koncentraci soli. Kolem rovníku je voda přirozeně slanější oproti mořím a oceánům u pólů. Obsah minerálů ovlivňuje také hustotu a s tím i mořské proudy. Jde o složitý systém, který zajišťuje přežití řady organismů.

Může být slané i jezero?

Tato odpověď vás překvapí, ale ano, i jezero může být klidně slané. Vzpomeňte si například na Mrtvé moře - i když má přímo "moře" v názvu, technicky o žádné moře nejde, ale jedná se o jezero. Voda v něm je ale tak slaná, že v ní nežijí prakticky žádné organismy, a navíc se slanost jezera neustále navyšuje. Koncentrace soli je tak vysoká, že si do této vody můžete klidně i sednout. Jezero totiž nikam dál neproudí, a tak se z něj voda dostává pouze odpařováním. I když v této vodě sice nemohou žít žádní živočichové, jedná se o velmi účinnou pomoc s kožními problémy, proto je toto jezero hojně navštěvováno právě lidmi trpícími například ekzémy či lupénkou.

Zdánlivě jednoduchá otázka, proč je moře slané nás vede k řadě dalších otázek. Jde o zajímavé téma, které je fascinující – vše na Zemi je propojené, a i sůl ve vodě má svůj význam.