V období končících letních prázdnin je ideální čas přemýšlet, jak uspořádat pokoj vašeho školáka. Podobně jako byt dospělých je vhodné rozdělit dětský pokoj na část pro učení, pro odpočinek a pro hraní. Zamyslete se také nad zvolenými barvami. Dítě by se mělo ve svém pokoji cítit dobře a bezpečně.
Jak správně zařídit dětský pokoj pro školáka?
Zásadní krok při zařizování dětského pokoje pro školáka je vytvoření místa pro učení. Dítě potřebuje kvalitní pracovní stůl a židli podporující správné držení těla. Tak bude předcházeno zdravotním problémům jako bolest zad nebo krční páteře.
Vhodný psací stůl by měl být dostatečně velký, aby na něm bylo místo na psaní a také pro učebnice, sešity, školní potřeby nebo i počítač. Výhodné jsou stoly s nastavitelnou výškou, které lze přizpůsobit růstu dítěte. Můžete zvolit i stoly s úložným prostorem, tedy se zásuvkami nebo poličkami.
Podobně vhodná židle je neméně důležitá. Měla by mít nastavitelnou výšku, aby dítě sedělo s nohama rovně na zemi. Zároveň by měla poskytovat oporu pro záda. Správné držení těla podpoří i opěrka pro hlavu a područky.
Dítě by se mělo učit v klidu, aby se mohlo soustředit. Takovou atmosféru lze posílit neutrálními barvami, jako je například šedá, béžová, smetanová nebo jemné pastelové barvy, a to v kombinaci s výraznějšími doplňky.
Doučování online
Máte vaše dítě nedostatky v nějakém předmětu? Stačí pár lekcí online i prezenčně a bude se hned lépe orientovat.
Místo pro relaxaci a hraní
Děti potřebují odpočinek, aby se mohly plně koncentrovat na školní povinnosti, a proto je místo pro relaxaci a zábavu neoddělitelnou součástí pokoje.
Odpočinková zóna by měla být oddělena od místa na učení a na domácí úkoly, aby dítě mohlo dobře rozlišovat mezi časem na práci a časem na odpočinek. Takové odpočinkové místo se může skládat například z pohodlného sedacího vaku nebo malého gauče. Zde si dítě může číst nebo poslouchat hudbu. Zároveň, pokud to prostor dovolí, by nemělo být místo na odpočinek současně místo na spánek. Jestliže je v pokoji více sourozenců, řešením může být palanda nebo závěsy, aby měli soukromí.
Protože si děti potřebují hrát, utvořte v místnosti také dostatek prostoru pro hry. Zde se můžou nacházet oblíbené hračky, stavebnice a další předměty podporující kreativitu a fantazii. Je možné zvážit i umístění malé tabule na kreslení, magnetické tabule pro poznámky či nástěnky.
Zvolte vhodné úložné prostory
Nezbytnou součástí jsou úložné prostory, které dítěti pomohou udržovat pořádek. Množství školních pomůcek, knih, hraček a osobních věcí vyžaduje systém, který bude praktický a přehledný.
Vyberte tedy police, knihovny, šuplíky (ve stole nebo pod postelí), boxy a krabice. Na policích může dítě vystavit například i své diplomy nebo poháry, které mu budou dodávat pocity hrdosti. Praktický je i úložný prostor pod postelí.[1]
Nezapomeňte na správné osvětlení
Při zařizování dětského pokoje je třeba zohlednit osvětlení – přirozené i umělé. Pokud je to možné, umístěte pracovní stůl k oknu, aby dítě mělo co nejvíce přirozeného světla. Při psaní pravou rukou by světlo mělo přicházet zleva a naopak. Dbejte na to, aby si dítě při psaní nestínilo rukou či zády.
Důležitá je pak i stolní lampička. Praktické je zvolit tu s nastavitelným ramenem. Současně je dobré vybrat lampu s neoslňujícím světlem, tedy například s teplým bílým odstínem, který je příjemný pro oči.
Dítě by se zde mělo cítit dobře
Je důležité, aby pokoj odrážel osobnost a zájmy dítěte. Jedině tak se v prostoru bude cítit dobře. Zapojte tedy dítě do rozhodování o výzdobě pokoje a dekoracích, nechte ho vybrat si barvy i další tematické prvky. Pokud má dítě nějaké záliby, zkuste zakomponovat tyto motivy do pokoje (povlečení, polštáře nebo například plakáty). Podpoříte tak jeho zájmy.
Obecně neutrální tóny barev působí uklidňujícím dojmem, živější barvy pak mohou probouzet energii a kreativitu. Dobrým řešením může být kombinace tlumených základních barev s barevnými doplňky, které lze snadno obměnit podle měnícího se vkusu dítěte.