Rádi se doma obklopujete zelení, ale ne vždy vám pokojové rostliny dlouho vydrží? Poradíme vám, po které pokojovce sáhnout a jak se o ni postarat. Nenáročné rostliny ozdobí domov stejně tak dobře, jako ty náročné. A bonus je zjevný. Těmto rostlinám stačí pravidelná menší zálivka a rozptýlené světlo. Samozřejmě samostatnou disciplínou jsou vertikální zahrady na balkoně.
Jak správně zalévat pokojové květiny?
Pokud nevíte, jak často rostlinu zalít, máme pro vás 3 jednoduché tipy:
- Potěžkejte si květináč, pokud je lehoučký, můžete zalít.
- Doporučuji zalévat do podmisky, pokud zaléváte přímo na hlínu, sáhněte si ní prstem. Je-li úplně suchá, můžete zalít. Případně použijte špejli stejně, jako když pečete bábovku. Zapíchněte ji do hlíny. Je celá špejle mokrá? Tak ještě není čas zálivky.
- Zvolte si pravidelný den, třeba neděli. V tomto případě méně je více. Rostlina se spíš vzpamatuje, pokud jí nezalijete, než přelijete. Zdali jí žloutnou listy nebo uvadá, bývá to známka přelití. Opravdu stačí jen trocha vody.
1. Šplhavnice zlatá
Jedná se o popínavou rostlinku s menšími listy. Daří se jí na místě s rozptýleným světlem, ale snese i tmavší kout. Nicméně díky světlu poroste mnohem rychleji.
Jak pěstovat šplhavnici?
Vyhovuje jí pokojová teplota a pravidelná zálivka. Méně je více, pozor na přelití. Šplhavnici můžete namnožit pomocí řízků se vzdušným kořenem. Ten necháme zakořenit ve vodě. Úžasně bude vypadat v závěsném květináči. Díky drátkům jí můžete určit tvar nebo jí nechat volně pnout po zdech vašeho domu.[1]
Rostliny a dovolená
Co s pokojovými rostlinami, když jedete na delší dobu pryč? Pořiďte si levný a praktický zavlažovací systém.2. Fíkus pryžodárný
Napadne vás větší klasika, než je právě fíkus? Je to elegantní a vděčná rostlina vhodná do každé domácnosti.
Jak se starat o fíkus?
Ocení pokojovou teplotu bez průvanu a pravidelnou zálivku. Pozor také na přímé slunce, dopřejte mu spíše rozptýlené světlo. Namnožit ho můžete uříznutím vrcholového stonku, který necháte zakořenit ve vodě. Díky úzkým rozměrům se vejde téměř všude a zvýrazní jakékoliv prázdné místo.
3. Scindapsus pictus
Tato popínavá rostlina se skvrnitými semišovými listy se ideálně hodí na poličky. Jaké podmínky jsou pro ni nejvhodnější? Pokojová teplota s rozptýleným světlem a pravidelná zálivka. Pozor na studenou vodu a průvan. Nicméně snese i tmavší zákoutí, ale na světle poroste tak rychle, že se váš domov promění v džungli. Množíme řízky se vzdušným kořenem, který necháme zakořenit ve vodě.
4. Šeflera dlanitolistá
Světlomilná rostlina zdobící téměř každý domov. S lehkostí zvládne i přímé slunce u východního okna.
Jak pěstovat šefleru?
Dopřejte jí dostatečnou zálivku, pokojovou teplotu a výsledek na sebe nenechá čekat. Šeflera může dosahovat opravdu vysokých rozměrů. Namnožit ji můžete pomocí vrcholového řízku, který necháte zakořenit ve vodě. Díky tomu se dá i šeflera rozvětvit.
5. Monstera adansonii
Pokojovka jako z jiné planety. Svým vzhledem zajisté upoutá pozornost. I zde platí pravidlo pravidelné zálivky, pokojové teploty a rozptýleného světla.
Jak se starat o monsteru adansonii?
Nenáročná monstera snese i tmavší stanoviště, ale pozor na průvan. Množit můžete řízkováním se vzdušným kořenem, který necháte zakořenit ve vodě. Při správné péči roste rychle. Můžete do květináče zasadit podpěru, po které bude mít monstera možnost šplhat. Líbí se vám tato nevšední pokojovka?
6. Palma horská
S trochou péče může tato Palma dorůst až 1,5 metru. I když se jedná o palmu, nevyhledává přímé slunce, ale pouze rozptýlené světlo.
Jak se starat o horskou palmu?
Vyžaduje nenáročnou péči, a to pokojovou teplotu a pravidelnou zálivku. Palmu množíme dělením od jara do léta. Krásně bude vypadat, když necháte více rostlinek v jednom květináči. Pokud se jí opravdu povede, můžete se těšit i na květy připomínající chapadla z jiné planety.
7. Monstera skvostná
Moderní pokojovka, kterou milovali už naše babičky. Dopřejte jí dostatek rozptýleného světla bez přímého slunce.
Jak se starat o monsteru skvostnou?
Podpořte její růst pokojovou teplotou a pravidelnou zálivkou. Výsledek vás překvapí, mostera může dosahovat obrovských rozměrů. Proto si pro ni časem připravte dostatek prostoru. Budete potřebovat i podpěru. Namnožit ji můžete řízkem se vzdušným kořenem, který necháte zakořenit ve vodě.
Pokojovky a zima
Jak se starat o pokojové rostliny v zimě? Podívejte se na další článek.8. Tchýnin jazyk
Rozhodně nemůžu opomenout tchýnin jazyk. Už jako malá jsem tuto pokojovku viděla u svých prarodičů na chodbách panelového domu. Na nějaký čas se na ni trochu zapomnělo. Ale zase nastává její čas. Rostlinka je velmi odolná a jen zřídka trpí škůdci.
Co potřebuje tchýnin jazyk?
Ocení rozptýlené, ale i tmavší stanoviště. Má rád pokojovou teplotu a mimo vegetační období jen nízkou zálivku. Takže když na ni občas trochu zapomenete, vůbec to nevadí. Tchynin jazyk množíme stonkovými řízky či odnožemi. Před zasazením do písku necháme zaschnout řeznou ránu několik dní.
Tak kterou pokojovou rostlinu si pořídíte vy? Máte zkušenosti s jinými nenáročnými pokojovkami? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.