Je začátek školního roku a rodiče tak často začínají logicky i řešit otázku kapesného. Už je ten správný čas? Jak vysoké by mělo být? Dávání kapesného je běžnou praxí v mnoha rodinách. A podle odborníků je to jedině dobře. Finanční gramotnost by se měla vštěpovat už od útlého dětství.[1]

Kdy začít dávat dítěti kapesné?

Obecně se doporučuje začít dávat kapesné dětem kolem 6 až 8 let. Tedy už s nástupem do první třídy. V tomto věku jsou děti obvykle schopny pochopit základní koncept peněz a hodnoty. Učí se také dovednostem, jako je plánování a rozpočet. Jsou schopny si uvědomit, co znamená šetřit a utrácet. Každé dítě je jedinečné a rodiče by měli zvážit jeho individuální zralost.

Jaké dávat kapesné?

Dalším důležitým aspektem je výše kapesného. Měla by být nastavena úměrně k věku dítěte a rodinným možnostem. Měsíčně by to mohlo být od 100 do 500 Kč, přičemž není na škodu postupné zvyšování. Je užitečné, aby děti měly možnost rozdělit své kapesné na různé kategorie – například část na úspory, spontánní nákupy a na investice do věcí, které si chtějí skutečně koupit.

Rodiče by také měli pobídnout děti, aby peníze využívaly smysluplně. Například mohou podpořit myšlenku šetření na větší cíl, jako je nová hračka, vstupenka na koncert nebo luxusní dětský sedací vak. Učení se o hodnotě peněz a správnému zacházení s nimi vede k rozvoji jejich finanční gramotnosti.

Nejlepší dětský bankovní účet

Založte svému dítěti bankovní účet, nad kterým budete mít dohled. Jaký produkt je aktuálně nejlepší? Podívejte se na naše srovnání.

Jak naučit děti finanční gramotnosti?

Rodiče musí sami být vzorem pro své děti. Ty sice nevnímají všechny finanční transakce, mohou absorbovat návyky právě od svých rodičů. Proto je dobré, když matka s otcem sdílí se svými dětmi, jak s penězi zacházejí oni sami. Diskuse o rozpočtu, šetření a hodnotě peněz je důležitá k rozvoji zdravého přístupu k financím.

Jedná se o jedno z mnoha způsobů, jak učit děti o finanční odpovědnosti. Zvolte ten správný čas a vyberte přiměřenou částku, abyste podpořili jejich cestu k dospělosti a nezávislosti. Vždy pamatujte, že jde o učení a příležitost k rozvoji dovedností, které budou děti potřebovat po celý život.

Doučování online

Máte vaše dítě nedostatky v nějakém předmětu? Stačí pár lekcí online i prezenčně a bude se hned lépe orientovat.

Jaká je alternativa pro kapesné

Pro rodiny, které mají omezené finanční prostředky, existují alternativní způsoby, jak vzdělávat děti o hospodaření a hodnotě peněz, aniž by bylo nutné dávat jim kapesné v hotovosti. Rodiče mohou zavést systém odměn za pomoc v domácnosti, jako je úklid nebo vaření, kdy děti dostávají body nebo žetony, které si mohou později vyměnit za čas strávený s rodinou při nějaké zábavné aktivitě, jako je výlet nebo filmový večer. Další možností je poskytnout dětem úkoly, za které získají přístup k malým „luxusům", jako je oblíbený dezert. Takový přístup nejenže učí děti hodnotě práce a zodpovědnosti, ale také posiluje rodinné vztahy a vytváří společné zážitky.