Blíží se podzim. Přichází období mlh, sychravého počasí a Halloweenu. Nejen proto, že tento původně keltský lidový svátek se už i u nás těší tradici, vybízí podzimní atmosféra k naladění se na záhady a tajemství. Přinášíme tipy na nejlepší horory.

1. Mlčení jehňátek (1991)

V proslulém americkém snímku se v hlavních rolích představují Jodie Foster a Anthony Hopkins. Jde o psychologickou sondu do hloubi lidské duše. Mladá agentka FBI spolupracuje na vyšetřování série vražd. Pachatel nechá své oběti naživu tři dny, zastřelí je a stáhne z kůže. Clarice začne případ konzultovat s jiným masovým vrahem, psychiatrem Hannibalem Lecterem, v naději, že bude inspirací pro rozklíčování uvažování hledaného zabijáka. Ovšem situace se zkomplikuje.

2. Vetřelec (1979)

Tento hororový sci-fi film nabízí dávku napětí ještě předtím, než se vesmírný návštěvník vůbec objeví. Děj značně graduje a rozhodně vás nenechá v klidu. Po sérii záhadných skutečností astronauti objeví v jeskynním komplexu cizí organismus, ke kterému se zpočátku chovají se zvědavostí a vstřícně. Avšak začíná jejich noční můra. Jak se vypořádají s téměř nezničitelným monstrem?

3. Spalovač mrtvol (1968)

Československý film režiséra Juraje Herze byl natočen podle knižní předlohy Ladislava Fukse. Hlavní roli zaměstnance krematoria s psychickými problémy ztvárnil Rudolf Hrušínský. Je jen otázkou času, kdy jeho stav negativně ovlivní i jeho okolí.

4. Šestý smysl (1999)

Americký snímek vypráví příběh psychologa (Bruce Willis), který se po vlastním traumatizujícím zážitku zaměří právě na práci. Věnuje se osmiletému chlapci (Haley Joel Osment), který trpí tím, že vidí duchy. Případ přináší řadu záhad a jednou takovou podivností je skutečnost, že duchové jsou dříve reálně existující osoby.

5. Psycho (1960)

Hororová klasika Alfreda Hitchcocka byla natočena s poměrně nízkým rozpočtem, přesto se dočkala nominací na Oscary a získala i další ceny. Film se odehrává především v prostředí motelu. Právě děsivá scéna ze sprchy se zapsala do dějin kinematografie.

6. Osvícení (1980)

Snímek režiséra Stanleyho Kubricka dle knižní předlohy Stephena Kinga nejspíš znáte. Jack Nicholson v hlavní roli představuje otce, který získal práci v opuštěném horském hotelu. Změna je to vítaná, bude mít čas na své spisovatelské dílo. Ale zanedlouho pobyt nabírá jiný než poklidný spád. Syn Danny pochopí, že jeho táta má nějakou souvislost s duchy, kteří hotel obývají.

7. Kladivo na čarodějnice (1969)

Československý film režiséra Otakara Vávry je natočený dle stejnojmenné knihy Václava Kaplického. Snímek vypráví o hrůzostrašných čarodějnických procesech na Šumpersku v období 17. století. Jedná se o horor popisující reálie, kdy docházelo k zatemnění rozumu a davové hysterii, při které se nikdo nikoho nezastal.

8. Ti druzí (2001)

Režisérem i scenáristou španělského filmu Ti druzí je Alejandro Amenábar. Snímek představuje matku (Nicole Kidman) dvou dětí v situaci, kdy čeká na návrat svého manžela z války. V domě panuje zásada, že se neotvírají dveře, protože děti trpí alergií na denní světlo. Ovšem některé zavřené místnosti možná ukrývají děsivá tajemství. Minimalistický příběh dává vyniknout své promyšlenosti a neotřelosti.

9. Saw: Hra o přežití (2004)

Americký mysteriózní horor startuje procitnutím z bezvědomí dvou mužů, kteří jsou připoutáni okovy k potrubí a nepamatují si, jak se to stalo. Jde o oběti sadistického vraha, který vybrané lidi vhání do pastí, ze kterých není úniku. Psychothriller nabízí řadu krvavých nástrah.

10. Ospalá díra (1999)

Do filmu režírovaného Jimem Burtonem byl do hlavních rolí obsazen Johnny Depp a Christina Ricci. Děj se odehrává na konci 18. století v New Yorku a vesnici Ospalá díra. Zde došlo k sérii vražd a vesnicí se prohání bezhlavý jezdec. Obětem stíná hlavy, které si z místa zločinu odnáší. Vrah má k tomuto činu ale svůj důvod a oběti spojuje podobné tajemství.

11. Rosemary má děťátko (1968)

Novomanželé se přestěhují do newyorského činžáku navzdory tomu, že dům má temnou historii. Byl cílem setkávání okultistů a došlo zde k zvláštním případům úmrtí. Podivné situace se tu odehrávají i nadále, a to od chvíle, kdy Rosemary otěhotní. Film režiséra Romana Polańského výborně graduje a skýtá velkou dávku napětí.

12. V zajetí démonů (2013)

U domu protkaného tajemstvími ještě zůstaneme. Snímek V zajetí démonů prezentuje příběh manželů Perronových a jejich pěti dcer, kteří se přestěhují do zchátralého domu na statku. Je plný paranormálních jevů. Přestože má film vcelku standardní hororovou zápletku, vtáhne vás do husté atmosféry, kdy se leknete ve správnou chvíli. Část scénáře je inspirovaná skutečným případem reálné rodiny.

13. Vymítač ďábla (1973)

Z dívky se pomalu stává monstrum. Začíná to vcelku nevinně – najednou používá sprostá slova a děsivě se šklebí. Stav se ale horší tak, že ani lékaři si neví rady. Dívce se mění hlas a je nebezpečná pro okolí. Matka se tedy rozhodne povolat vymítače ďábla.

14. Upgrade (2018)

Moderní technologie jdou kupředu a pomalu nahrazují lidskou činnost. Grey Trace tomuto faktu stále vzdoruje. Do chvíle, která mu změní život. Stane se součástí autonehody a přepadení, což nepřežije jeho přítelkyně. Sám ze situace vyjde s handicapem. Ten je ale odstraněn díky umístění čipu v jeho míše, který mu poskytuje i další vymoženosti. Například může dopadnout pachatele. Tím to ale zdaleka nekončí.

15. Viděl jsem ďábla (2010)

Film jihokorejského režiséra Jee-woon Kima představuje proměnu muže, který chce pomstít vraždu své přítelkyně. Drsný thriller je okořeněn groteskním násilím.

Máte chuť na jiné snímky? Co třeba filmy podle skutečné události? Nebo můžete prozkoumat nejlepší české filmy v roce 2023.