AI (zkratka anglického artificial intelligence) neboli umělá inteligence je stále známější a získává si stále větší oblibu. Řada lidí si s ní „hraje“, zkouší, co dokáže a učí se s ní pracovat. Spíše pro zábavu. I takové hraní pro zábavu může být z určitého hlediska nebezpečné. Co když se „hráči s AI“ tak zdokonalí, že převezmou práci grafiků, ilustrátorů, fotografů nebo také novinářů a dalších lidí pohybujících se v médiích a knižním trhu? A není to jen o tomto odvětví. AI se úspěšně dere na mnoho jiných míst. Můžeme se obávat ztráty zaměstnání na úkor robotů?
Připraví nás roboti a AI o práci?
Podle Jana Babeckého z Blogu ČNB je zatím příliš krátké období nástupu generativních AI modelů, takže se nedá odhadnout dopad jejich působení na trh práce. Přesto se většina studií shoduje v tom, že AI přinese velké změny. Otázkou je, zda to budou změny k lepšímu nebo horšímu.[1]
Vzhledem k předchozím vlnám automatizace, které již proběhly a trh práce značně ovlivnily, se předpokládá, že i robotizace zvýší produktivitu. S tím jde ruku v ruce i zcela logický strach o zaměstnání. S touto automatizací se předpokládá, že dojde v určitých oborech k nahrazení lidské síly umělou inteligencí. Proto je důležité, aby se rozvoj AI směroval tak, aby k těmto negativním dopadům nedocházelo a aby umělá inteligence byla opravdu ku prospěchu.
Ovlivní znalost AI výši mzdy?
Jelikož má AI uplatnění v mnoha oborech, nepředpokládá se, že by její využití mělo za následek jen ztrátu zaměstnaneckých pozic. Naopak. Odborníci předpokládají zvýšení produktivity i efektivity práce, ale také vznik a vytváření volných pracovních příležitostí. Podle průzkumu britského CfM a CEPR, která proběhl v květnu 2023, by mohlo rozšíření AI vést k celkovému hospodářskému růstu, a to až o 2 procentní body ročně po dobu 10 let. Může se také stát, že některé pracovní pozice budou mít zvýšené požadavky na znalosti AI. Taková místa pak mohou být lépe finančně ohodnocena.
Používejte umělou inteligenci
V našem článku se dozvíte, jak jednoduše můžete tento nový nástroj využívat ve svůj prospěch.
Podle průzkumů OECD z roku 2022, které probíhaly v USA, státech Evropské Unie a dalších vyspělých zemích, prý umělá inteligence pomáhá vysoce kvalifikovaným pracovníkům ve výkonu jejich povolání. Neplatí tedy, že by je o práci připravovala. Toto se však může v průběhu let a během zdokonalování AI měnit. Podle této studie se prý odráží nárůst produktivity i v nárůstu mezd.
Jak se zdá, AI ještě hodně zamíchá trhem práce a značně ovlivní některé pozice. Budou zaměstnanci, kteří nejspíš o místa přijdou, protože automatizace jejich práce budou ekonomicky výhodnější. Na druhou stranu mohou vzniknout nová místa a pozice, které přinesou nové příležitosti, včetně vyššího finančního ohodnocení. Lze také předpokládat neustále se zvyšující nároky na znalosti a praktické využití AI. Mohou tak vzniknout i zcela nové obory. Nový nástroj ale hlavně pomáhá ve zdravotnictví, dopravě nebo i herním průmyslu.