Chcete vlastní číslo účtu, které si snadno zapamatujete? Je to příjemné zvláště, když ho často někam vypisujete nebo diktujete. Ne každá banka ale tuto službu nabízí. V článku nabízíme seznam těch, které to zvládají.

Vlastní číslo účtu

Už můžeme mít vlastní SPZ u automobilů, tak proč si nepořídit i vlastní číslo účtu? Musíte samozřejmě splnit několik podmínek, které uvedeme níže. Průkopníkem v České republice byla Raiffeisenbank, která tuto službu začala nabízet v roce 2013. V současnosti je to už 7 větších bank.

Nový účet

Bez poplatků a navíc s bonusem 1 000 Kč

Číslo účtu na přání – seznam bank

Banka Číslo účtu na přání
Česká spořitelna Jen firemní klienti
ČSOB Ano
Moneta Ano (zdarma, na pobočce)
Fio banka Ano (zdarma, na pobočce)
Komerční banka Ano (zdarma, na pobočce a v aplikaci KB+)
Raiffeisenbank Ano
UniCredit Bank Jen firemní klienti

Číslo účtu musí splňovat určité podmínky

Vlastní číslo je možné nastavit u účtu, u kterého dosud neproběhla žádní operace. Samozřejmě nesmí vámi zvolenou kombinaci už někdo používat. Nemůžete ani ovlivnit číslo banky, které je za lomítkem. Některé peněžní domy mají i vlastní pravidla.

Fio Banka

Účet musí obsahovat 8 až 10 číslic. V některých případech nesmíte zvolit konkrétní číslo:

  • desetimístní číslo nesmí obsahovat čísla 1 nebo 2
  • devítimístné číslo nesmí začínat čísly 9 nebo 19

ČSOB

Opět tu máme 2 varianty:

  • délka čísla účtu 6 až 9 číslic, z nichž si můžete zvolit vlastní kombinaci 4 až 8 číslic.
  • číslo účtu lze sestavit z telefonního čísla (8 až 9 číslic), v takovém případě je výsledná délka 10 číslic

Založení účtu

Založte si chytrý bankovní účet bez poplatků a získejte odměnu 1 000 Kč

Algoritmus České národní banky

Už jste asi pochopili, že nelze jen tak přijít do banky s číselnou řadou a dožadovat se změny účtu. Návrhy musí projít formátem MODULO 11. Pravidla nastavila Česká národní banka. Každé každičké číslo se násobí předem danou váhou. Poté se číslice sečtou a výsledný součet musí být dělitelný číslovkou 11. Máte v tom guláš? Nabízíme 2 jednoduchá řešení:

Mějte připravená oblíbená čísla (datum narození, rodné číslo a tak dále) a vhodnou kombinaci dáte dohromady se zaměstnancem banky na pobočce.

Otestujte svou vysněnou kombinaci na stránkách České národní banky – ZDE. Kdybyste si nevěděli rady, co do jednotlivých kolonek napsat, tak nabízí centrální banka návod – ZDE.

Poradíme, jak číselnou řadu sestavit

Pokud chcete mít číslo účtu odvozené z data narození. Můžete to ve více než 90 % případů připravit tak, že před požadovanou sekvenci číslic (podle formátu DDMMYYYY, například osoba narozená 15. 3. 1978 má formát 15031978) se postupně zkouší přidat modulační číslice od 0 do 9.

Podle čeho vybírat banku?

Číslo účtu na přání je příjemný bonus, ale banku si můžete vybrat i podle dalších parametrů. Většinu zákazníků samozřejmě zajímají nejlepší spořící účty a nejlepší termínované vklady. Můžete se také podívat na srovnání běžných účtů. Banky často nabízí pro nové zájemce různé benefity. Vítanou službou je v neposlední řadě bankovní identita.