Pokud se vaše finance smrsknou jen na nemocenskou, je dobré vědět, jaké částky a jak dlouho vám stát bude vyplácet. Co všechno ovlivňuje výši nemocenské? Jak se mění její výše v závislosti na délce pracovní neschopnosti? A kdy už se marodění nevyplácí? Na všechny otázky si postupně odpovíme.

Kolik dostanu na nemocenské a po jakou dobu?

Nemocenská je dávka, která vám pomůže, v případě, kdy nemůžete chodit do práce v době nemoci. Jak dlouho a v jaké výši bude nemocenská vyplácena, závisí na tom, jak dlouho budete marodit.

  • Za první 14 dní nemoci, tedy během tzv. karenční doby, vám mzdu vyplácí váš zaměstnavatel. Tento první interval je stále kritický pro rozhodování, jak dlouho se vyplatí marodit.
  • Do 30. dne pracovní neschopnosti obdržíte od státu 60 % vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu. To znamená, že během prvního měsíce nemocenské dostanete část výplaty, ale pořád je to méně než celá mzda.
  • Pokud nemoc trvá déle než 30 dní, začne se výplata zvyšovat. Od 31. do 60. dne dostanete 66 %.
  • Od 61. dne už 72 % redukovaného denního základu. Tady už se začne vyplácená částka blížit tomu, co jste zvyklí dostávat ve své mzdě, ale pořád to není plná náhrada.[1]

Přídavek na dítě

Máte na něj nárok? Hranice je blíž, než si myslíte.

Modelový příklad výplaty nemocenské

Náhrada mzdy se vyplácí za pracovní dny, zatímco nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den, včetně víkendů a státních svátků. Je důležité také zmínit, že z vyplácené nemocenské se již neodvádí další příspěvky, což znamená, že zaměstnanci obdrží celou částku bez dalších srážek.

Hrubá mzda do 14 dnů 15 - 30 dnů 30 až 61 dnů od 61. dne
25 000 Kč 621 Kč/den 444 Kč/den 489 Kč/den 533 Kč/den
35 000 Kč 869 Kč/den 622 Kč/den 684 Kč/den 724 Kč/den
45 000 Kč 1 115 Kč/den 797 Kč/den 877 Kč/den 956 Kč/den
55 000 Kč 1 280 Kč/den 915 Kč/den 1 007 Kč/den 1 098 Kč/den

Peníze navíc při marození doma

Sjednejte si životní pojištění. Mnohé produkty myslí totiž i na dlouhodobou pracovní neschopnost a denně dostáváte peníze navíc.

Co je Redukční základ u nemocenské?

Možná si právě říkáte, co znamená ten redukční základ? Je to vlastně průměrný příjem, ze kterého se nemocenské počítá, a to na základě vašich příjmů za posledních 12 měsíců před vznikem pracovní neschopnosti. Tenhle základ se pak sníží podle tří redukčních hranic, což znamená, že vaše nemocenská nebude odpovídat celé výši mzdy, i když se jedná o nemocenskou dávku od státu.

  • První redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 1 466 Kč.
  • Druhá redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 2 199 Kč.
  • Třetí redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu činí 4 397 Kč.

Jaká je podpora v nezaměstnanosti?

Vláda změnila pravidla při vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Kolik dostane a po jakou dobu?

Co se stane, když marodím dlouho?

Nemocenská se vyplácí až 380 kalendářních dnů, což je zhruba 13 měsíců. Po tuto dobu budete dostávat nemocenskou, která se však začne po půl roce marodění stále snižovat až se dostanete na almužnu, ze které nebudete schopni vyžít. Většina lidí tedy zjistí, že nemocenská je fajn na první měsíc, ale pokud marodíte déle, je to už hodně podobné tomu, jako kdyby vám byla vyplácena minimální mzda.

Kdy se nemocenská nevyplatí?

Není to tak, že byste na nemocenské vydělali víc než v práci. Během několika měsíců se výplata začne přibližovat nižší částce, a jak už bylo zmíněno, po více než půl roce to začne být opravdu k pláči. Pokud si nemoc navíc přivodíte úmyslným způsobem nebo vlastním nežádoucím přičiněním, například opilostí nebo se rozhodnete neuposlechnout pokyny lékaře, nemocenská se vám může ještě snížit, nebo vám bude dokonce úplně odebrána.

Jak dlouho se vyplatí marodit?

Nikdo nechce být nemocný. Pokud se ale ocitnete v situaci, kdy musíte čerpat nemocenskou, je nejlepší zůstat doma co nejkratší dobu. Za prvních 14 dní vám náhradu mzdy vyplatí zaměstnavatel, a to není vůbec špatné. Pokud nemoc trvá déle, vyplatí se vám to asi do 61. dne, kdy ještě dostáváte slušnou část nemocenské. Jakmile překročíte tuto hranici a nemoc trvá déle, částka se sníží, takže to pro vás nebude již tak výhodné. Pokud to jde, zkuste se vrátit do práce, jakmile se budete cítit lépe, protože i stát má omezené možnosti.