Horké dny pokračují a záchranáři stále vyjíždí k autům, ve kterých nechali majitelé zavřené děti nebo domácí mazlíčky. K tragédii přitom stačí několik málo minut. Auto se zapnutou klimatizací je příjemně vychlazené, ale po zhasnutí motoru se během chvíle kabina stane rozpálenou pecí, ohrožující životy všech pasažérů uvnitř. Čemu se tedy v letních horkých dnech vyhnout?

Z příjemného klima v nesnesitelné horko během několika minut

Každý to zná. Otevřete dveře u zaparkovaného auta a vyvalí se na vás vlna horka, jako byste právě otevřeli dvířka od trouby. Plechová karoserie k sobě přitahuje sluneční paprsky, zatímco kvalitní těsnění horko nepropustí ven. Statický vzduch uzavřený uvnitř se rychle zahřívá na stále vyšší teplotu.

Není výjimkou, že v zaparkovaném uzavřeném voze se teplota během krátké chvíle vyhřeje až na dvojnásobek. Pro představu: pokud venkovní teploty atakují hranici třiceti stupňů, uvnitř vozu je teplota kolem čtyřicítky během několika minut. Po hodině atakuje hranici šedesáti stupňů. A to i v autech, které jsou zaparkované ve stínu. Na přímém sluníčku teplota uvnitř kabiny stoupá mnohem rychleji.

Proto není nic příjemnějšího, než si v letních horkých dnech pustit v kabině klimatizaci na příjemnou teplotu. Jenže ve chvíli, kdy zhasne motor, se kabina opět během několika minut vlivem rozpálených slunečních paprsků promění v horkou pec.[1]

Nikdy nikoho nenechávejte v autě, byť je na chvilku

Možná se chystáte koupit pár věcí v samoobsluze, možná potřebujete vyzvednout dopis na poště. Jsou to minuty, kdy nechcete brát ostatní pasažéry s sebou. A tak je raději necháte v klidu v zaparkovaném autě. Třeba ve stínu.

Jenže i v zaparkovaném voze ve stínu teplota rychle stoupá. Tepelný nárůst těžko zvládne dospělý, natož pak osoby citlivější, děti nebo domácí mazlíčci. Nejvíce ohrožené jsou starší osoby, děti a domácí zvířata. Malé děti ještě nemají dobře vyvinutou termoregulaci, proto u nich rychle dochází k dehydrataci, přehřátí organismu a vyčerpání. K vážnému poškození zdraví může dojít během deseti minut.

Správné nastavení klimatizace

Umíte správně používat klimatizaci v autě v extrémním vedru? Základem je správná teplota.

Možná si říkáte u článků o dětech a domácích mazlíčcích zapomenutých v rozpáleném autě, že tohle se vám stát nikdy nemůže. Jenže sami nikdy nemůžete s naprostou jistotou vědět, jak dlouho se zdržíte. Zatímco si plánujete pouze odskočit, vrátit se můžete za dlouhých 15 i více minut. Zdržet vás může prakticky cokoliv. Dlouhá fronta, setkání se známým, problémy s placením. A vaši milovaní se mohou rázem v rozpáleném voze ocitnout v ohrožení života.

Stáhnuté okénko nestačí

Možná vás napadne, že na tu chvilku stačí trochu stáhnout okénko. Jenže úzká škvíra nezajistí správnou cirkulaci horkého vzduchu. Prostor uvnitř se i při všech přiotevřených oknech stane nedýchatelný a příliš teplý. Pokud si tedy říkáte, že pootevřené okénko bude stačit k tomu, abyste si vyřídili nejnutnější obchůzky, zatímco vaše dítě spokojeně spí, zamyslete se. Ani pracné rozepínání a usazení do sedačky nestojí za život ohrožující chvíle!

Systém upozorňující na umístění osob a zvířat na zadních sedačkách

Vlivem narůstajícího úmrtí dětí a domácích mazlíčků se některé automobilky rozhodly pro instalaci jednoduchého systému na zadní sedadla. Tento systém automaticky zobrazí preventivní hlášení na palubní desce (v závislosti na tom, zda se před jízdou otevřely zadní dveře). Moderní systémy pak upozorní na zatížení sedačky či pohybu na zadních sedadlech. Přesto je však zodpovědnost pouze na rodičích a majitelích domácích mazlíčků.

První pomoc při přehřátí organismu

Přehřátí organismu se projevuje tělesnou teplotou kolem 40 °C, bolestí svalů, malátností a slabostí. Dále se může objevit nevolnost, zvracení, zrychlený dech a tep. Úpal může zapříčinit viditelné svalové křeče nebo bezvědomí.

V takovém případě je nutné dotyčného dostat do chladnějšího a větraného prostoru, ochladit vlažnou vodou a dodat přísun vlažné tekutiny k pití (v obou případech nikdy nepodávejte studenou nebo dokonce ledovou vodu) Sledujte stav dechu, tepu a vědomí. Při jakékoliv poruše okamžitě volejte tísňovou linku 155. Základem je však prevence. Nikdy nenechávejte děti, starší osoby ani domácí mazlíčky uzavřené v autě. I když to bude „jen na chvilku“.