Přes léto se stává oblíbenou činností hospodyněk zavařování ovoce a zeleniny. Jak ale postupovat před samotným procesem zavařování? Co znamená, že je třeba sterilizovat sklenice i s víčky a jak se se sterilizací vypořádat? To vám s radostí poradíme v našem článku.

Přibývá sezónního ovoce a sezónní zeleniny, a tak s blížícím se zimním obdobím roste obrovský zájem o zavařování, abychom si také v zimě na nich mohli pochutnat. Před každým zavařováním by měla být prvním krokem sterilizace (odstranění bakterií) jak sklenic, tak i víček. Sterilizace nám umožní konzumovat zavařené potraviny i za několik měsíců, bez sterilizace by potraviny začaly hnít a kazit se a my bychom je pak nemohli jíst po delší době od zavaření. Avšak pokud víme, že zavařené jídlo budeme konzumovat brzy po zavaření, tak pro nás sterilizace není zase až tak důležitá.

Sterilizace je poměrně rychlý proces, který nám zabere jen pár minut navíc a je pro nás zásadní. Před samotnou sterilizací si omyjeme skleničky a víčka, zbavíme se všech viditelných nečistot. Pomocí saponátu sklenice odmastíme. Nesmíme zapomenout na závity a těsnění, tam se bakterie nejčastěji množí.

Po odstranění špíny ze sklenic se můžeme pustit do samotné sterilizace.

Sterilizace horkou vodou

Sterilizaci zavařovacích sklenic můžeme provést v hlubokém hrnci napuštěném vodou. Do hrnce umístíme sklenice dnem vzhůru a umytá víčka. Hrnec položíme na sporák a vodu přivedeme k varu. Vaříme zhruba 10 až 15 minut. Pomocí vysoké teploty se účinně zbavíme všech bakterií. Sklenice a víčka opatrně vyjmeme z hrnce a před zavařováním je pořádně osušíme. Potraviny vkládáme do ještě teplých sklenic.

Sterilizace v troubě

Na sterilizaci víček a sklenic můžeme také využít troubu. Jako plus můžeme uvést, že po vyjmutí sklenic z trouby, jsou už usušené, teplé a připravené k naplnění. Trouba je sterilnější možností, protože sklenice nemusíme otírat, čímž by mohlo dojít k jejich opětovnému kontaminování.

Do hlubokého plechu si napustíme asi dva centimetry vody. Vložíme do něj sklenice i s víčky. Teplotu trouby nastavíme na sto stupňů Celsia a nádobí pro zavařování v ní ponecháme po dobu 10  minut.

Sterilizace za studena

Tato metoda není tak známá, ale bude se vám hodit v případě, že máte na zavařování omezený čas.

Ocet

Jedná se o velmi ekonomické řešení sterilizace. Musíme použít 70% roztok. Nádobí nejprve omyjeme převařenou vodou a sodou (pár lžic sody na litr teplé vody). Lze použít i obyčejný saponát. Po použití chemikálií, musíme sklenice opláchnout octem a vodou. Jak přesně postupovat? Dodržujte tyto kroky:

  1. Do sklenic až po vrch nalijeme studenou, avšak převařenou, vodu a přidáme šest lžiček 70% roztoku kyseliny octové.
  2. Sklenice uzavřeme víčkem a protřepáváme po dobu 20 sekund.
  3. Sklenice otevřeme a směs přelijeme do dalších nádob a pokračujeme v protřepávání.
  4. Takto sterilizované nádoby necháme osušit dnem vzhůru.

Alkohol

Místo octa je možné použít alkohol, nejčastěji vodku. Stále platí, že si nádobí nejprve umyjeme. Alkohol potom nalijeme do sklenic, není třeba zaplnit celou sklenici, stačí ji naplnit z jedné čtvrtiny. Zavíčkujeme a dostáváme se k našemu oblíbenému protřepávání. Použitý alkohol můžeme využít i pro zbylé zavařovací sklenice.

Zavařování je trend

Zavařování se v dnešní době stává čím dál tím více populární, a proto je třeba vědět, co dělat, než se do něho pustíme. K základním pravidlům patří sterilizace sklenic a víček, tu lze provést mnoha způsoby. Dříve se využívala jen možnost sterilizace pomocí horké vody, ale dnes je více oblíbená sterilizace za studena, díky které se můžeme vyhnout poraněním vzniklým horkou vodou.