Jisté výhody sexu jsou nám již známé. Jelikož se jedná o fyzickou aktivitu, spálíte při ní mnoho kalorií. Udržujete tak nejen duševní, ale i tělesnou kondici. Ale ptáte se, jak často byste měli mít sex? Pravidelné milování vám zajistí štěstí, zdraví i spokojenost. Je však třeba odhadnout správnou frekvenci.

Sexuologové, psychologové i párový poradci jsou nejčastěji dotazování na otázky, kolik sexu je hodně, kolik málo a kolik tak akorát. Přestože neexistuje jedna správná odpověď, máme k dispozici fakta ze studií, které nám dávají jasná čísla.

Nedávné průzkumy ukázaly, že páry mají sex průměrné jednou týdně. Sexem míníme pohlavní styk, nikoli mazlení či líbání. Samozřejmě hodnoty ovlivňují určité faktory, zejména věk a také fakt, že lidé mají tendenci ohledně četnosti sexu mlžit.

Čísla ukazují, kolikrát ročně mají lidé sex

Americká nezisková organizace Kinsey Institute v Indianě sestavila tabulku, která uvádí jasná čísla. Například lidé do třiceti let žijící v páru mají sex 112krát ročně, což je více než dvakrát do týdne. Skupina lidí mezi 30 a 39 pak 86krát ročně a lidé mezi 40 a 49 let zhruba 52krát.

Podle jiných sexuologů jsou podobné rozbory, ankety a statistiky neobjektivní, a zdůrazňují, že jsou to jen čísla. Existují totiž i průzkumy, jejichž výsledky naopak poukazují na to, že lidé různých věkových kategorií mají sex klidně i čtyřikrát týdně. Nejen věk, ale i pohlaví, zdravotní stav a další faktory ovlivňují četnost sexu. Přestože žádné ideální číslo neexistuje, šikovně dávkovaný sex může prospívat zdraví.

Zdraví dané sexuální frekvencí?

Psychologové z University Wilkes-Barre v Pensylvánii požádali větší množství vysokoškolských studentů o dočasné dodržování sexuálního harmonogramu. Dobrovolníci byli rozděleni do skupin a dodržovat tak rozdílné frekvence v sexuální aktivitě. Jedna skupina dostala za úkol nemilovat se vůbec, druhá méně než jednou týdně, pro třetí skupinu to bylo jednou či dvakrát týdně a jedinci ve skupině číslo čtyři dodržovali frekvenci tří až čtyř sexuálních styků během týdne.

Výsledky studie jsou překvapivé. Ze vzorků slin, které vědci odebrali před a po skončení experimentu zjistili, že studenti milující se jednou až dvakrát týdně budou více odolní proti virovým onemocněním. Jejich vzorky ukázaly, že mají v těle o 30 procent více imunoglobulinu A, což je první obranná linie proti virům.

A to není všechno! Dále se také ukázalo, že u mužů se snižuje riziko infarktu, a to až o polovinu!

Jestli chcete naplno využít všech zdravotních benefitů pohlavního styku, odpověď je jasná – mějte sex jednou až dvakrát týdně.

Správné dávkování sexu přispívá k životnímu štěstí

Další studie prokázala, že frekvence sexu úzce souvisí se štěstím. Páry, které mají sex alespoň jednou týdně, jsou šťastnější než ty, které hrátkám tolik neholdují a milují se méně krát. Naopak páry středního věku 35–65 let, s vyšší sexuální frekvencí, měly menší sexuální touhy a neprožívaly uspokojivý prožitek při styku. Podle psychologů z oblasti sociologie tedy vyplývá, že příliš mnoho sexu může vztahu uškodit!

Když vám to vyhovuje, je to v pořádku

Důležité je ale podotknout, že není cílem dodržovat určité číslo sexuálních aktů. Nelpěte na rozvrhu! Mít pevně dané, že každé pondělí a pátek ve 21:00 se jde na věc, by bylo naopak spíše ku neprospěchu.

Stává se také, že páry dojdou do fáze přesycení. To se může stát po dvou až třech letech. Je to normální a pro pár by mělo být hlavní si o tom promluvit a své potřeby synchronizovat. Vztah je totiž o štěstí a ne o sexu, jak se mnozí domnívají. Sex je důležitý jen do té míry, kdy dělá pár šťastným. Vědci by jistě souhlasili, že štěstí a láska vedou k lepšímu sexu a ne naopak.

Ve článku se nám jedná o sex párový. Příležitostný sex s různými osobami nijak neodsuzujeme, ale měli byste si být vědomi rizik s nímž spojených a dbát na účinnou ochranu.