Milujete kempování ve volné přírodě? Pak vyzkoušejte autokemping. Moderní způsob stanování, který můžete provozovat prakticky kdekoliv. Ale pozor. I stanování na střeše vašeho auta má svá pravidla. Jinak vám hrozí pokuta.
Vyzkoušejte stanování trochu jinak
Milovníci kempování nám dají zapravdu. Vyrazit si na prodloužený víkend nebo rovnou na týdenní dovolenou pod stan je osvobozující zážitek. O to víc, pokud stanujete na krásných místech, obklopeni přírodou. Jenže dnes si rozbalit stan přímo u jezera, pokud tam není kemp, nemůžete. Tak výrobci přišli se skvělým řešením. Autostany.
Vyzkoušejte i vy letošní prázdniny tento moderní způsob stanování. Autostany jsou skvělé pro dovolenou i pracovní cestu. Výrobci používají kvalitní, pevné a odolné materiály, které jsou schopné odolat větru i dešti. Stany na auta jsou vhodné pro dobrodruhy, kteří milují nocování v přírodě i ti, kteří často jezdí na služební cesty a nechtějí zbytečně utrácet peníze za hotel. V autostanu je dostatek prostoru pro dva. A tak je to skvělý doplněk například pro cyklovíkend nebo kempování ve volné přírodě.[1] Je to skvělý způsob, pokud vás neoslovila například dovolená v obytném voze.
Jak funguje stan na auto?
Stan na střechu auta stačí umístit na příčníky umístěné na střeše vašeho vozu. Prvním krokem je montáž stanu na nosič. Instalace trvá asi hodinu. Následné rozložení stanu zvládnete už během několika minut. To je oproti stavění běžného stanu velká výhoda především ve chvíli, kdy přijedete na místo určení v pozdních hodinách nebo vás na výletě překvapí déšť. Stan vyložíte z boxu a pomocí kliky se rozloží. Pak připevníte žebřík a můžete kempovat.
Kde stanovat mimo kemp?
Pokud se rozhodnete zastavit své auto uprostřed nedotčené přírody, můžete se setkat s problémy. Je třeba si uvědomit, že naše republika je protkána nejrůznějšími chráněnými krajinnými oblastmi. A v těchto oblastech platí pravidla. Zatímco v jedné CHKO určité věci dělat můžete, v jiné ne. A navíc do CHKO nemůžete vjet autem kamkoliv si usmyslíte. Zákazy vjezdu je nutné respektovat, jinak vám hrozí vysoká pokuta. Bez problémů můžete například využít některé z nouzových nocovišť, které jsou na Šumavě. Zde můžete v klidu přespat i v normálním stanu nebo pod širákem.
Problém s autostanováním může nastat i jinde než v CHKO. Mnoho lesů, polí a luk má svého majitele. A ten nemusí podobný způsob dovolené tolerovat. Pokud je to možné, zjistěte si předem, kde budete chtít svůj autostan rozložit. A domluvte se přímo s majitelem.
A jak je to s kempováním na střeše auta v zahraničí?
Celkem přísná pravidla na kempování na divoko mají i za hranicemi. Například v Chorvatsku je stanování zakázáno. To platí i v Itálii. Ale tam najdete množství míst, kde je stanování povoleno. Tato místa jsou označena jako Stellplatz. Jenže na těchto místech nebudete sami. Zákaz volného kempování je v Nizozemsku i Maďarsku.
Pamatujte i na samotné cestování
Pokud se rozhodnete vyrazit na cesty s autostanem na střeše, pamatujte, že se vám výrazně změní jízdní vlastnosti auta. Při jízdě se střešním stanem je nutné respektovat předpisy výrobců aut i pravidla bezpečné jízdy.
Auto se stanem umístěným na střeše je citlivější na poryvy větru. Zatížení střechy má také negativní dopad na těžiště vozu, které ucítíte především v zatáčkách i při celkové ovladatelnosti auta. Zároveň je třeba myslet na maximální rychlost udávanou výrobcem střešního stanu. Většina výrobců udává maximální rychlost 100 až 130 km/h. Tomu byste měli přizpůsobit rychlost, protože prodlužujete brzdnou dráhu i snižujete jízdní stabilitu auta. Větší stany pak výrazně zvyšují spotřebu elektrické energie či paliva.
Autostany také něco váží. Každá střecha vozu má nějaké zatížení. Obvykle je to v rozmezí od 50 do 200 kg u osobních aut a dodávek. Maximální povolené zatížení střechy najdete v návodu od výrobce vašeho vozu. A protože se jedná o náklad, je třeba držet nejvyšší stanovenou celkovou hmotnost vozidla, kterou udává rovněž výrobce.