Loňský rok se české kinematografii opravdu dařilo. Vzniklo množství úspěšných titulů napříč několika žánry a my jsme pro vás vybrali pět českých filmů, které rozhodně stojí za vidění!

Film Promlčeno

Film s názvem Promlčeno je inspirován skutečnými událostmi. Režíroval ho Robert Sedláček, který je též autorem scénáře. Jméno tohoto režiséra je vám možná známé, ve své filmografii má už několik kultovních snímků, které se vepsaly do širokého povědomí. Zmínit můžeme například Dědictví aneb Kurvaseneříká z roku 2014 nebo životopisné drama Jan Palach z roku 2018, pojmenované podle hlavní postavy a význačné persony českých dějin.

Hlavní postavu napínavého krimi thrilleru Promlčeno ztvárnil Karel Roden. Ten prostřednictvím rozhlasového vysílání rozkrývá tajemství zločinu devadesátých let, které už mělo být dávno promlčeno. Po jeho boku se představí například herci Barbora Bočková, Igor Bareš nebo Vilma Cibulková.

Promlčeno (Foto: Csfd.cz)
Promlčeno (Foto: Csfd.cz)

Můžeme se těšit na 95minutovou vzrušující podívanou, zajímavostí je, že jde o první snímek v české kinematografii, který se odehrává v téměř reálném čase.

Film Jan Žižka

Neměli byste opomenout ani historické akční drama Jan Žižka od režiséra Petra Jákla. Ten se taktéž již proslavil mnoha filmy, například můžeme připomenout životopisné drama Bathory z roku 2008, dále pak třeba snímek Kajínek z roku 2010.

Příběh filmu asi netřeba příliš představovat. Snímek Jan Žižka je vysoce ceněn hlavně kvůli povedené vizuální stránce. Prostředí středověku je znázorněno opravdu autenticky a v tomto ohledu se Jan Žižka může srovnávat i s hollywoodskými velkofilmy. Možná právě proto se na filmu spolupodílela známá americká filmová agentura William Morris Endeavor, do jejíhož portfolia patří známé americké trháky (například Vlk z Wall Street, Kill Bill a mnoho dalších).

Jan Žižka (Foto: Csfd.cz)
Jan Žižka (Foto: Csfd.cz)

Tento akční film trvá více než dvě hodiny a nudit se rozhodně nebudete.

Film Mimořádná událost

A u komedie Mimořádná událost se zase rozhodně pobavíte. Český hraný film Jiřího Havelky patří do žánru komorní tragikomedie. Děj se odehrává během jednoho dne a je inspirován skutečnou událostí, kdy v únoru 2019 ujel vlak s cestujícími několik kilometrů bez strojvedoucího.

Mimořádná událost je humorná od začátku až do konce, někteří jistě ocení vtipné narážky na české zpravodajství, jiní zase na oblíbené filmy, jako jsou třeba Avengers. Avšak kdybychom jeli vlakem špatným směrem a nemohli s tím nic dělat, tak by nám do smíchu asi moc nebylo.

Mimořádná událost (Foto: Csfd.cz)
Mimořádná událost (Foto: Csfd.cz)

Ve filmu o délce 103 minut se představí Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková a další známá jména.

Film Vyšehrad: Fylm

Tentokrát něco ze sportovní kinematografie, konkrétně ze světa fotbalu. Komedie s názvem Vyšehrad: Fylm byla natočena pod vedením Martina Koppa a Jakuba Štáfka, který ztvárnil i hlavní roli. Asi největším úspěchem Martina Koppa byly 3Bobule z roku 2020.

Film byl vytvořen na základě úspěchu seriálu a sklidil ještě větší ohlas než samotný seriál. Ten už místy postrádal pověstný humor, kdežto film nikde humorně „neškobrtá“, ba naopak přináší skvělé a trefné narážky na zákulisí českého fotbalu. Bylo by opravdu těžké najít jinou českou komedii, která by byla kvalitní a zároveň tak humorná a stylová jako je Vyšehrad: Fylm. Přibližovat by se mohly snad jen snímky Snowboarďáci či Rafťáci.

Vyšehrad: Fylm (Foto: Csfd.cz)
Vyšehrad: Fylm (Foto: Csfd.cz)

V komedii se stopáží 105 minut se blýsknou herci Jakub Štáfek, Jakub Prachař nebo Veronika Khek Kubařová.

Film Známí neznámí

Za zhlédnutí jistě stojí i komediální drama Známí neznámí od režisérky Zuzany Mariankové. Tento film vznikl na základě italské předlohy, podívat se můžete i na verzi německou. Ale žádná varianta není tak skvělá jako ta česká, která je protkaná typicky českým břitkým humorem, ironickými poznámkami a vtipnými hláškami. A ještě aby ne, když je film založen na situaci, kdy si přátelé během silvestrovského večera navzájem půjčí telefony a na povrch začnou vyplouvat velmi pikantní věci…

Známí neznámí (Foto: Csfd.cz)
Známí neznámí (Foto: Csfd.cz)

Těšit se tedy můžete na 103 minut zábavy v podání herců Martina Hofmanna, Marty Issové či Táni Pauhofové.

Rok 2022 byl na české filmy plodný

V loňském roce vzniklo množství českých filmů, které získaly své místo v srdci diváků. Pokud jste výše zmíněné ještě neviděli, tak je ten pravý čas to napravit. A co vy? Které české filmy roku 2022 patří mezi vaše oblíbené? Napište nám do diskuze!