Loňský rok 2022 byl pro českou kinematografii velice zdařilý. Vzniklo množství úspěšných filmů různých žánrů, my jsme sepsali žebříček top pěti nejlépe hodnocených českých filmů, ten najdeme v tomto článku.

Náš žebříček filmů je seřazen od "nejhůře" hodnocených po ty nejlepší.

Promlčeno

Na pátém místě se umístil film s názvem Promlčeno, který režíroval Robert Sedláček. Robert Sedláček režíroval i další kultovní filmy, které se vepsaly do širokého povědomí. Zmínit můžeme například filmy Dědictví aneb Kurvaseneříká z roku 2014 nebo životopisné drama Jan Palach z roku 2018, drama pojmenované podle hlavní postavy a význačné persony českých dějin.

Hlavní postavu napínavého krimi thrilleru Promlčeno ztvárnil Karel Roden. Ten prostřednictvím rozhlasového vysílání rozkrývá tajemství zločinu devadesátých let, které už mělo být dávno promlčeno.

Promlčeno (Autor: ČSFD)
Promlčeno (Autor: ČSFD)

Můžeme se těšit na 95minutovou vzrušující podívanou, která vznikla částečně na základě skutečných událostí.

Jan Žižka

Čtvrté místo obsadilo historické akční drama Jan Žižka od režiséra Petra Jákla, ten se proslavil mnoha filmy, například můžeme připomenout životopisné drama Bathory z roku 2008, dále pak třeba film Kajínek z roku 2010.

Jan Žižka je vysoce ceněn hlavně kvůli povedené vizuální stránce. Prostředí středověku je znázorněno opravdu autenticky. V tomto ohledu se Jan Žižka může srovnávat i s hollywoodskými velkofilmy. Možná právě proto se na filmu spolupodílela známá americká filmová agentura William Morris Endeavor, která zastupuje známé americké trháky, například Vlk z WallStreet, Kill Bill a mnoho dalších.

Jan Žižka (Autor: ČSFD)
Jan Žižka (Autor: ČSFD)

Tento akční film trvá více než dvě hodiny a nudit se rozhodně nebudeme.

Mimořádná událost

Krásnou bronzovou medailí se může pochlubit komedie Mimořádná událost. Tuto českou komedii zrežíroval Jiří Havelka.

Mimořádná událost je humorná od začátku až do konce, někteří jistě ocení vtipné narážky na české zpravodajství, jiní zase na jiné oblíbené filmy, jako jsou třeba Avengers. Avšak kdybychom jeli vlakem špatným směrem a nemohli s tím nic dělat, tak by nám určitě do smíchu nebylo.

Mimořádná událost (Autor: ČSFD)
Mimořádná událost (Autor: ČSFD)

Kdybychom si chtěli film pustit, musíme si vyšetřit čas v délce 103 minut.

Vyšehrad: Fylm

Tento sportovní film obsadil druhou příčku nejlepšího filmu roku 2022.

Vyšehrad: Fylm byl natočen pod vedením Martina Koppa a Jakuba Štáfka, který dokonce ztvárnil i hlavní roli. Asi největším úspěchem Martina Koppa byly 3Bobule z roku 2020.

Film byl vytvořený na základě úspěchu seriálu a sklidil ještě větší ohlas než samotný seriál. Jak je to možné? Seriál už místy postrádal ten správný humor, kdežto film je vtipný celý a nikde humorně "neškobrtá," ba naopak přináší skvělé a trefné narážky na zákulisí českého fotbalu. Bylo by opravdu těžké najít jinou českou komedii, která by byla kvalitní a zároveň tak humorná a stylová jako je Vyšehrad: Fylm. Přibližovat by se mohli snad jen Snowboarďáci či Rafťáci.

Vyšehrad: Fylm (Autor: ČSFD)
Vyšehrad: Fylm (Autor: ČSFD)

Tak to vypadá, že české komedie jsou vždy téměř stejně dlouhé. Vyšehrad: Fylm je totiž jen o pouhé dvě minuty delší než Mimořádná událost, to znamená, že trvá celkem 105 minut.

Známí neznámí

A máme tu konečně první místo. Na tom se umístilo komediální drama Známí neznámí od režisérky Zuzany Mariankové. Tento film vznikl na základě italské předlohy, ke zhlédnutí je ovšem i verze německá. Ale žádná varianta není tak skvělá jako ta česká, která je protkaná typicky českým břitkým humorem, ironickými poznámkami a vtipnými hláškami. Ještě aby se ve filmu nevyskytlo množství vtipných situací, když si postavy během silvestrovské večeře navzájem půjčí telefony a na povrch začnou vyplouvat velmi pikantní věci.

Hlavní role v této komedii ztvárnili Martin Hofmann, Marta Issová a mnoho dalších významných herců.

Známí neznámí (Autor: ČSFD)
Známí neznámí (Autor: ČSFD)

Komedie Známí neznámí trvá přibližně 103 minut, tedy je zase zhruba stejně dlouhá jako komedie zmíněné výše.

Rok 2022 byl pro český film plodný

V roce 2022 vzniklo množství českých filmů, které získali místo v srdci českých diváků. Pokud jsme je ještě neviděli, tak je ten pravý čas si je pustit a popřemýšlet, zda se i my zařadíme mezi jejich nadšence.