Rok 2024 přináší několik změn v oblasti dálničních známek, které ovlivní každodenní život motoristů. Jednou z klíčových novinek je zvýšení ceny nejoblíbenější roční elektronické dálniční známky o 800 Kč. Již od 1. března 2024 postihne všechny řidiče.

Zdražení roční dálniční známky a možnost úspory

Cena roční dálniční známky skočí z dosavadních 1 500 Kč na 2 300 Kč, avšak existuje jednoduchý trik, jak ušetřit. Pokud si totiž známku koupíte 29. února 2024 a odložíte její platnost o 30 dní, začne platit až 1. dubna 2024. Až do 31. března 2025 tedy máte aktivní roční známku, a to za původních 1 500 Kč.[1]

Můžete mít více aktivních dálničních známek – pokud by se vám platnost kryla, ale stále vás to vychází finančně lépe, můžete nakoupit výhodněji do 29. února.

Slevy na dálniční známku

Další výraznou změnou od března 2024 je omezení bezplatného užívání dálnic pro ekologická vozidla. Elektromobily a vodíkové vozy s nulovými emisemi CO2 budou nadále moci využívat dálnice zdarma, ale plug-in hybridy s toxicitou CO2 do 50 g na km zaplatí zhruba čtvrtinu ceny klasické známky pro auta se standardním palivem.

Sleva 50 % platí pro auta na biometan nebo zemní plyn (CNG, LNG), a to i v kombinaci s jiným palivem. Nevztahuje se však na auta na LPG.

Nová jednodenní dálniční známka

Od března 2024 se objeví také nová jednodenní dálniční známka, kterou motoristé mohou zakoupit za 200 Kč. Platí slevy zmíněné výše pro auta se speciálním pohonem. Platnost známky není 24 hodin, využívat ji lze jen do půlnoci daného dne.

Typ Současná cena Od 1. 3. 2024 Hybridy*
1denní není 200 Kč 50 Kč
10denní 310 Kč 270 Kč 60 Kč
Měsíční 440 Kč 430 Kč 100 Kč
Roční 1 500 Kč 2 300 Kč 570 Kč

*hybridní auta s emisemi CO2 do 50 g/km

Jak na nákup dálniční známky

Pokud si chcete pořídit dálniční známku, neváhejte využít jednoduchý nákup online přes e-shop. Během chvilky vyplníte potřebné údaje o vozidle a platbě. Jakmile vám dorazí potvrzení o platbě, můžete vyrazit. Případně lze začátek platnosti odložit až o 30 dní.

Pokud nechcete známku kupovat online, lze ji alternativně zakoupit na obchodních místech, jako jsou Česká pošta nebo EuroOil. Případně lze využít samoobslužný kiosek, který najdete zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek pozemní komunikace.

Praktické tipy

  • Pokud potřebujete koupit více dálničních známek současně, v e-shopu využijte možnost hromadného nákupu.
  • Jestliže známku kupujete na fyzickém místě a chybně zadáte údaje, lze je upravit do 15 minut od zaplacení.
  • Díky možnosti odložit platnost známky o 30 dní od nákupu nemusíte nakupovat na poslední chvíli.
  • Při nákupu v e-shopu můžete zaškrtnout, že si přejete dostat upozornění na končící platnost.

Změny v cenách dálničních známek a bezplatném užívání dálnic pro ekologická vozidla přináší nové výzvy pro motoristy. S vhodným plánováním a využitím elektronických dálničních známek však lze stále udržet náklady na dopravu pod kontrolou.