Teplejší měsíce jsou tady a vy řešíte otázku, zda přezout na letní nebo dojet zimní pneumatiky, které už příští zimu budete muset stejně vyměnit. Dojíždění zimních pneumatik je u motoristů velmi oblíbené, ale v létě představují určitá bezpečnostní rizika a snižují požitek z jízdy. Navíc vám zvýší spotřebu paliva. Vážně se vyplatí zimní kola dojíždět?

Proč přezouvat pneumatiky?

Každý půlrok přezouvat pneumatiky je pro mnoho motoristů obtěžující. Pokud na svém vozu mají zimní pneumatiky, které už nesplňují zákonnou hloubku dezénu 4 mm v hlavních drážkách, využijí je na dojetí v letních měsících. Logické by se to mohlo zdát, ale dojíždění zimních pneumatik v letních horkých dnech je nebezpečné i neekonomické. Proč?

Jízda na zimních pneumatikách v horkých letních dnech má celou řadu nevýhod, jenže mnozí motoristé nechtějí zbytečně vyhazovat zimní pneu, které v letních měsících ještě nějakou tu službu udělají. Policie vás sice pokutovat nebude, ale důsledky jízdy na nevhodných pneumatikách mohou být v určitých případech mnohem horší.

Nezávislé testy prokázaly, že rozdíl v brzdné dráze se na letní a zimní pneu během horkého letního dne liší o 20 %. Tím ohrožujete nejen sebe, ale i ostatní účastníky provozu. V kritické chvíli se hodí každý metr brzdné dráhy. Podle testů vůz obutý do kvalitních letních pneumatikách v rychlosti 100 km/h dokáže zastavit za 38 metrů. Na zimních je to o 8 metrů víc.

Jaký je rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami?

S měkkostí směsi souvisí také horší přilnavost na rozpáleném asfaltu. Zimní plášť má jiné složení než letní. Velký počet lamelek a široký dezén se v teplejších podmínkách rychleji zahřívá a ztrácí adhezi. Kromě toho dochází k většímu rozpínání pneumatiky a v extrémních případech může dojít k poškození nebo vyboulení kordu.

Zimní pneu v letních měsících více hučí a projevuje se i vyšší spotřeba paliva. A to i o několik deci na 100 km. Pokud jezdíte hodně kilometrů, jízda se vám může značně prodražit.[1]

Operativní leasing

Nebaví vás neustálá péče o auto? Jednoduše si ho pronajměte. O servis se vám zdarma postarají odborníci.

Zimní pneumatiky versus letní pneumatiky

Jak už jsme zmínili, zimní pneumatiky používané v letním období mají značně horší přilnavost k povrchu. Motoristé si neuvědomují tuto závažnost v praxi. Pokud jedete na rozpáleném asfaltu, zimní pneumatiky vás v zatáčkách nepodrží.

Pokud jezdíte po okreskách, kde jsou ostré zatáčky všudypřítomné, zimní pneumatiky se budou rychle zahřívat na vyšší teplotu a rychleji se opotřebují. Mimo to zahřátí pneumatiky na vysokou teplotu může vyvolat narušení její struktury a následné prasknutí. Snaha ušetřit za výměnu na letní pneu se vůbec nemusí vyplatit.

Vyplatí se celoroční pneumatiky?

Pokud neradi řešíte každého půl roku přezouvání pneumatik a raději kupujete levné pláště nebo dojíždíte zimní pneumatiky v létě, možná pro vás bude dobrým řešením nákup celoročních pneumatik. Ty za poslední roky udělaly ohromný pokrok a v letních a zimních měsících s vámi najezdí za dobrou pořizovací cenu hodně bezpečných kilometrů. V testech si obhajují skvělé jízdní vlastnosti v letním i zimním období a správný výběr vám ušetří také výdaje spojené se spotřebou paliva.[2]

Často se ptáte

1️⃣ Proč nejezdit v létě na zimních pneumatikách?

Zimní pneumatiky hůře reagují na rozpálený povrch. Mají delší brzdnou dráhu. Navíc zvyšují spotřebu, takže si připlatíte při tankování.

2️⃣ Kdy je povinnost mít zimní pneumatiky?

Řidič má povinnost mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

3️⃣ Kdy vyměnit zimní pneumatiky?

Pokud se na silnici nachází sníh, led nebo námraza. Zákon v tomto případě nařizuje mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. My samozřejmě doporučujeme mít tento typ kol i mimo toto období, pokud ještě hrozí námraza nebo sníh.

4️⃣ Kdy přezout na letní pneumatiky?

Je-li pěkné počasí a nehrozí sněhové přeháňky nebo mráz, tak v klidu přezujte po 31. březnu. Do té doby to ukládá zákon. Ale neukvapte se, počasí je poslední roky nevyzpytatelné a mrznout může i v dubnu.

5️⃣ Jak dlouho mít zimní pneumatiky?

Životnost zimních pneumatik se pohybuje podle dojezdu. Nové kupte po cca 40 000 až 50 000 km. Pro průměrného řidiče tak jedna sada vystačí na 5 sezon.