Rozsvítila se vám kontrolka na palubní desce? Už nemusíte s každou závadou jezdit do servisu. K přečtení základních dat o autě a zjištění chybových kódů vám poslouží mobilní diagnostika za několik stovek a smartphone.

Co dělat, když se rozsvítí kontrolka

Rozsvícená oranžová kontrolka motoru na palubní desce během jízdy daleko od domova. To je noční můra každého motoristy. Když se rozsvítí „grilované kuře“, většina řidičů okamžitě odstaví vůz na bezpečném místě a začne přemýšlet, kde může být závada. Volání do servisu s prosbou o pomoc není příliš účinné. Ani mechanici nejsou kouzelníci, a tak nezbývá nic jiného, než auto napojit na diagnostiku.

V dnešní době může rozsvícená kontrolka znamenat malou závadu i velký problém. Pod kontrolkou motoru výrobce umisťuje i ty nejbanálnější závady, které vás v jízdě nijak neohrozí. Jenže pak může signalizovat také závadu, při které můžete během jízdy přijít o motor. A to nikdo nechce. Naštěstí ale existuje rychlý a poměrně účinný způsob, jak zjistit, co rozsvícení strašidelného světýlka u budíku přístrojové desky zapříčinilo. Nemusíte kvůli každému rozsvícení kontrolky jezdit do servisu. Chybové kódy se napíšou do paměti auta bezprostředně po rozsvícení kontrolky, takže můžete celkem rychle přečíst rovnou na parkovacím místě, co vašemu autu vlastně je.[1]

Havarijní pojištění srovnání

Nepřeplácíte zbytečně? Srovnejte si nabídky zdarma.

Co potřebuji na diagnostiku auta?

Mobilní diagnostiku, chytrý telefon a zapnutý Bluetooth. Mobilní diagnostiku pořídíte v obchodech s běžnou elektronikou a stojí několik stovek. V návodu od výrobce si stáhněte doporučenou mobilní aplikaci, se kterou umí diagnostika spolupracovat. Mobilních aplikací je celá řada a základní verze jsou k dostání zdarma. I bezplatné varianty vám skvěle poslouží. Zobrazí množství údajů, kterým už mechanik na telefonu porozumí.

Kontrola pomocí diagnostiky

Dnes už dávno neplatí pravidlo, že se nové vozy nerozbíjí. Naopak. V praxi jsme se setkali s vozy, které měli najeto sotva několik tisíc kilometrů a už se jim rozsvítila kontrolka motoru. Je proto výhodné mít mobilní diagnostiku v zásuvce u každého vozu.

Postup

  1. Ve voze najděte diagnostický konektor OBD II, ke kterému se modul připojí. Podle normy musí být snadno přístupný. Většinou je umístěný v interiéru vozu asi 50 cm od volantu. U většiny modelů zásuvku najdete přímo pod volantem, na levé straně od volantu, nebo pod krytem ve středové konzoli.
  2. V mobilní aplikaci zvolte značku a rok výroby vašeho vozu. Připojte modul do konektoru a zapněte zapalování. Následně chytrou krabičku spárujte pomocí zapnutého Bluetoothu s telefonem. V seznamu Bluetooth se zobrazí název OBDII a po zadání bezpečnostního kódu (standardně 1234) zařízení spárujete.
  3. Výhodou bezplatných aplikací je, že jsou vyvinuté intuitivně a s jednoduchým ovládáním. Nevýhodou může být absence českého jazyka. Některé aplikace jsou dostupné také v češtině, například Car Scanner. Všechny mobilní aplikace nabízejí ty samé funkce a jejich ovládání je také velmi podobné. V menu jsou uvedené základní informace o vašem vozu a vidět jsou aktuální otáčky, teplota chladící kapaliny a napětí baterie. Vidět je tu také teplota vzduchu v sání. Nás ale bude zajímat diagnostika a výkonová data.
  4. Vyberte tlačítko diagnostika. Následně na displeji vyskočí další menu, které umožňuje přístup k dalším datům. Podívejte se na provozní informace o vašem voze, které jsou vidět v reálném čase. Najdete tu například informace o tlaku sání, hodnotě předstihu, teplotě katalyzátoru, zatížení motoru či napětí sondy lambda. Procházení jednotlivých informací sledujte naměřené hodnoty. Ty vám napoví, co může být příčinou rozsvícené kontrolky.
  5. Po shlédnutí základních dat v mobilní diagnostice přejděte do volby Error codes. Tady najdete seznam všech chybových kódů zapsaných v paměti počítače.
  6. Na internetu pak stačí vyhledat chybový kód a zjistit, co s vaším autem vlastně je.
  7. Pokud nejste mechanik, raději zjištěnou závadu konzultujte se specialistou. Pokud zhodnotí stav vašeho vozu za nezávadný, můžete pokračovat v jízdě.
  8. V mobilní diagnostice můžete chybové kódy smazat. To ale nedoporučujeme. Raději nechte v počítači všechny chybové kódy pro případ, že by se kontrolka opět rozsvítila. V servisu budou vědět, po jaké době se chyba opakuje nebo jaké další chybové kódy počítač v nedávné době uložil.

Často se ptáte

1️⃣ Co znamená rozsvícená kontrolka motoru?

Kontrolka motoru signalizuje případné poruchy výkonu motoru, případně poruchy systémů spjatých s motorem. V moderních vozech se dozvíte i něco o systému zapalování nebo selhání automatického přenosu. Dále také o změně v otáčkách motoru po určité době.

2️⃣ Co dělat, když svítí oranžová kontrolka motoru?

Uvidíte-li oranžovou kontrolku motoru, tak máte problém se spalováním paliva. A jaká je konkrétní příčina? To kontrolka neodpoví. Může být vadná lambda sonda nebo vstřikovač či EGR ventil. Někdy může kontrolku doprovázet i přepnutí motoru do nouzového režimu. V jízdě můžete pokračovat, ale navštivte co nejdříve autoservis.

3️⃣ Co znamená Check Engine?

Je to kontrolka poruchy motoru. Příčin může být vícero – od poruch spalování přes problémy s emisemi, závady na senzory až po problémy s výfukovým systémem.

4️⃣ Proč svítí kontrolka ESP?

Oranžová kontrolka ESP je většinou znázorněna autem ve smyku. Rozbliká se v případě, že systém zaznamená potenciálně nebezpečnou situaci vedoucí ke smyku nebo vybočení z pruhu.