Nafta byla vždy známá jako levnější palivo než benzín. Proč je tomu tak? Záleží na různých faktorech, pojďme se podívat na ty hlavní.

Nabídka a poptávka

Ceny nafty a benzínu výrazně ovlivňuje nabídka a poptávka. To platí na trhu obecně, nejen pro tyto komodity. Ke zvýšení ceny nafty dochází v případě, kdy je ropa nedostupná, respektive drahá. K tomu se může přidat ještě vyšší poptávka, například houstnoucí doprava, a to lokálně, ale i v globálním měřítku. Výsledkem je tak logicky zvýšení ceny. A tak tomu bylo i v případě, kdy začaly boje na Ukrajině. Nafta zdražila, jelikož byla nedostupná ropa. Nyní, když se situace trochu uklidnila, ceny nafty zase poklesly, a proto je opět nafta levnější než benzín.

Zimní období

Ke zdražení nafty běžně dochází také s příchodem podzimu a zimy. Od září je totiž třeba klasickou naftu upravovat tak, aby si zachovala své vlastnosti i v chladném období. Je nutné přidávat více petrolejových složek, jejichž cena je vyšší. Je to nezbytné, jelikož jde o způsob, jak zachovat nízkoteplotní vlastnosti nafty. Zejména ke konci roku je proto třeba počítat s tím, že za naftu zaplatíte o něco více než za benzín.

Kupujete starší auto?

Zjistěte skutečný stav kupovaného vozidla. Dohledáte například historii poškození i skutečný stav najetých kilometrů.

Úprava spotřební daně

Ke změně ceny může dojít také na základě úpravy spotřební daně. Vláda se v určitých situacích může rozhodnout upravit sazbu.[1] Nemusí tedy jít přímo o to, že by se zvýšila cena samotné nafty. Mnohdy jde o konkurenci. Nicméně stále je třeba myslet na to, že v některých případech se zvyšuje cena například kvůli embargu či obecně nedostatku. Rozhodující může být také to, že z jednoho barelu ropy lze získat více benzínu než nafty.

Jaké jsou výhody naftového motoru?

Naftové motory překonaly benzinové, a to hlavně v otázce nákladů na údržbu a hlučnosti. Navíc jsou spolehlivější a bezpečnější, jelikož se jedná o motory vznětové, takže nedochází k jiskření. Palivo se jednoduše vznítí samo – nepotřebujete tak svíčky nebo zapalovací vodiče, které se u benzinových motorů často kazí.

Jaké jsou výhody benzinového motoru?

Benzinové motory jsou levnější, jelikož nejsou tak složité na výrobu, jako ty naftové. Navíc tolik nevibrují a při brzdění motorem nehučí. Při předjíždění oceníte, že jsou „živější“, protože mají lepší akceleraci. A v zimě je větší pravděpodobnost, že nastartujete benzinový motor než naftový, protože při nižších teplotách má lepší vlastnosti. Chcete vytáhnout z motoru co nejvíc? Máme pro vás tipy pro zvýšení výkonu motoru a snížení spotřeby paliva.

Za změnami v cenách většinou nestojí pouze jeden faktor. Často jde o kombinaci různých prvků, které jsou zodpovědné za tento trend. Důsledky se týkají spotřebitelů, ale i průmyslu a celé ekonomiky.