S lednem 2024 přišla pro řidiče změna. Někdo ji vítá, jiní ji naopak odsuzují. Jedná se o možnost, kdy mohou získat řidičské oprávnění i lidé v 17 letech. Podmínkou je sice mít zkušeného mentora, ale ani mentor někdy nedokáže zabránit komplikaci na vozovce. Proto není jednoduché takové řidiče pojistit a není to ani levné.
Za jakých podmínek může nezletilý řídit
Podle novely zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb.[1] mohou od ledna 2024 na silnici i sedmnáctiletí řidiči. Alternativní režim autoškoly označený jako L17 umožňuje, aby mladiství absolvovali výcvik v autoškole a obdrželi řidičské oprávnění na základě zkoušky. Pokud však budou chtít vyjet na silnici, je nutné, aby vedle sebe měli zkušeného mentora. Tím je dospělá osoba, která má zkušenost s řízením vozidla již 10 a více let. Mentor nesmí mít žádný bodový záznam, tedy musí být „bez úhony“.
Na jedné straně je velmi dobře, že čerství mladí řidiči budou mít nad sebou dohled zkušené osoby, na druhou stranu to může situaci komplikovat. Ne každý dospělý má skutečně odřízený potřebný počet let nebo bezúhonnou řidičskou minulost. Pokud takového mentora mladistvý nesežene, nemá smysl, aby si řidičák v režimu L17 dělal. Navíc každý mentor musí být prověřený a uznaný jako způsobilý průvodce nezletilého řidiče.
Nejlepší povinné ručení
Povinné ručení z pohodlí domova a s nejlepší nabídkou.
Může nezletilý řidič vlastnit vozidlo?
Pokud chcete svému potomkovi pomoci zapojit se do řízení vozu a nechce se vám svěřovat mu vaše vlastní auto, je možnost pořídit mu jeho vlastní. Ze zákona může takový člověk nejen mít řidičský průkaz, ale také vlastnit vozidlo. Problém však může nastat s pojištěním takového vozidla. Ne každá pojišťovna totiž nezletilé řidiče do pojištění přijme.[2]
Jak získat slevu na pojištění vozidla
Pokud zvolíte pojišťovnu Kooperativa, získá nezletilý řidič možnost „vyjezdit“ si slevu. Stačí při řízení používat aplikaci Koopilot. Ta kontroluje jeho jízdu, hodnotí a podává zpětnou vazbu. Na základně správné jízdy pak může vrátit část pojistného zpět.Jaké pojišťovny pojistí nezletilé řidiče?
Vzhledem k tomu, že mladí řidiči patří do nejrizikovější skupiny, která není pro pojišťovny právě výhodná, může se pojištění vozu značně prodražit. Navíc ne každá pojišťovna tuto věkovou kategorii vůbec pokrývá. Pojďme se podívat, u které pojišťovny budou mít nezletilí řidiči šanci.
Pojištění vozu pro takové řidiče není drahé jen kvůli vysokému riziku. Důvodem je i to, že nemají žádné bonusy. Čím dříve však bude pojištěn, tím dříve tyto bonusy začne získávat. První bonusy za bezeškodný průběh pojištění mohou získat už po 12 měsících.
ČSOB Pojišťovna
Jednou z pojišťoven, která nezletilého řidiče a vlastníka vozidla přijme jako pojistníka, je ČSOB pojišťovna. Zda mají nějaké výluky se nám zjistit nepodařilo.
Generali Česká pojišťovna
Další pojišťovnou, kde se může mladistvý řidič pojistit, je Generali Česká pojišťovna. Upravili podmínky tak, že jej posuzují jako čerstvě plnoletého. Výhodou pak může být i sleva 30 %, kterou získají na pojištění poté, co doloží potvrzení, že s mentorem skutečně jezdí.
Kooperativa
I u Kooperativy se může nezletilý řidič pojistit. Budou ho posuzovat jako plnoletého. Toto pojištění však vzhledem k riziku může být dražší, proto pojišťovna doporučuje využívat aplikaci Koopilot. Ta umožní slevy a postupné snižování částky za pojištění. Jedná se o mobilní aplikaci, která sleduje způsob řízení a kontroluje, zda řidič dodržuje správnou rychlost, neřídí s mobilem a podobně. Díky tomu vyhodnotí každou jízdu a řidič dostane zpětnou vazbu. A nejen to, za správné řízení si vyslouží vrácení části pojistného.
Dostali byste řidičský průkaz?
Odpovězte na nejnovější sadu otázek včetně těch nejzáludnějšíchSlavia pojišťovna
Pojišťovna Slavia je další, která nezletilé řidiče pojistí. Posuzuje je stejně, jako už by byli plnoletí. Problém však může nastat u provozovatele vozidla. Tím může být u této pojišťovny jedině dospělá osoba.
Riziko pro pojišťovnu
Jak už jsme zmínili, pojistit nezletilého klienta je pro pojišťovny vysoce rizikové. Dle odborníků je nehodovost se způsobenou škodou u mladých osob až 9 %. Kvůli nulovým bonusům za bezeškodný průběh a kvůli riziku jsou pak pojistky takových lidí poměrně vysoké. Pokud tedy budete chtít svému dítěti pořídit vlastní vůz a platit za něj povinné ručení (eventuálně i havarijní pojištění), počítejte s vysokou částku.
Například pojištění s limitem 100/100 a pojištění asistenčních služeb se může vyšplhat až na 22 000 Kč (Generali). Kooperativa je o něco levnější – vyjde vás to přibližně na 14 000 Kč, navíc zde může řidič využít slevy přes zmíněnou aplikaci Koopilot.
Pokud budete chtít pojištění vozidla pro nezletilého porovnat ve srovnávačích pojištění, nebo si jej vyzkoušet online, můžete narazit na další problém – aplikace srovnání se většinou dokážou vypořádat pouze s dospělým pojistníkem. Proto bude nejlepší navštívit pojišťovnu nebo finančního specialistu, který vám poradí, kde sjednáte pojištění nejlevněji a jak byste jej měli správně nastavit.