Snad se vám teď nezbortí svět. Některým členům naší redakce se bohužel zbortil. Mnoho lidí (a možná mezi ně patříte právě vy) totiž žije ve lži. Nebojte se, nebudeme vytahovat témata, která vyvolávají hádky a která vedou k obviňování a la „Ty jsi dezinformátor!“, či „Ty jsi jen ovce ve stádu.“ Jsou to do jisté míry nevinné mýty, ve kterých ale někteří žijeme.
Dovolte nám tak představit následující mýty:
1. Mýtus: Peoplemetr má každý
Říkáte si: „Pche, takovýhle zprávy přepnu, ať se tomu kanálu sníží sledovanost.“ Nebo se vám nelíbí časté reklamy a chcete se za to pomstít televizní stanici a přepnete jinam. Bohužel pro vás, nemá to žádný vliv na výsledné sledovanosti, která se v médiích prezentuje.
Peoplemetr má jen určitý vzorek náhodně vybraných domácností.[1] Ty reprezentují chování celé populace diváků na území daného státu. V České republice má peoplemetr více než 4 000 lidí, tedy přes 1 800 domácností. Vybraný vzorek odpovídá složení televizních diváků, reprezentuje populaci z hlediska demografického, socioekonomického či geografického. I proto výsledky pokládáme za objektivní – vliv ale na ně nemáte. Tedy pokud nepatříte mezi oněch 4 000 lidí, o tom byste ale věděli.
2. Mýtus: Na semaforu je oranžová
Někteří z nás se na semafory díváme denně. Většinou nás ale zajímají jen dvě barvy – zelená a červená. A jaká že je to mezi nimi? Mnozí byste řekli, že přeci oranžová. Jenže není tomu tak. Je to žlutá. O žluté hovoří totiž zákon, konkrétně vyhláška 30/2001 Sb., hlava II, §24 zmiňuje: „Signál se žlutým světlem Pozor!“.[2] Ani v závěrečných testech v autoškole se s pojmem „oranžová barva“ (v souvislosti se semafory) vůbec nesetkáte.
Omluvou nám může být, že semafor nemá podle vyhlášky přímo předepsaný odstín žádné z barev. Záleží tak na výrobci a použité světelné technologii. Žlutý signál tak v praxi často září spíše oranžovým odstínem. Někdy se tento odstín nazývá jantarový. Co budeme dělat, až bude na semaforech čtvrtá barva?
3. Mýtus: Projedu oranžovou a jsem v pohodě
U semaforu ještě zůstaneme a zůstaneme i u oné oranžové, respektive žluté. Také se tak chválíte, že stihnete projet na tuto barvu a nemusíte tak čekat další minuty, než se objeví zelená? Mysleli jste si, že oranžová (žlutá) je ještě průjezdná? Není tomu tak. Je to stejné, jako kdybyste jeli na červenou.[3]
Mnozí argumentují: „Nemohl jsem bezpečně dobrzdit.“ V tom máte samozřejmě pravdu. Jenže každý případ zvlášť posuzují policisté. A Ministerstvo dopravy hovoří jasně: „Vždy záleží na vyhodnocení, jestli dotyčný úmyslně přidal rychlost tak, aby stihl před rozsvícením červené křižovatku projet nebo byl tak blízko křižovatce, že žlutý signál konstantní rychlostí projel.“ A ruku na srdce, kdo z nás raději nešlápne na ten plyn, když zpozoruje přebliknutí na oranžovou.
Pozor na sankce! Od 1. ledna se s účinností novely zvýšili sankce za projetí červené, potažmo žluté. Hrozí pokuta až 5 500 Kč a sankce 6 bodů. Při opakovaném prohřešku je to až 25 000 Kč a zákaz činnosti až 6 měsíců.
Znáte stav svého bodového konta?
Od nového roku své trestné body zjistíte snadno.
4. Mýtus: Bílý tygr je ohrožený druh
Není. Bílý tygr není ohrožený druh. Je totiž v zajetí šlechtěným tygrem indickým a ve volné přírodě by nepřežil.[4] Nesplňuje tak podmínky, aby mu náležel „titul“ ohrožený druh. I když musíme uznat, že bílých tygrů není na světě mnoho. Zdravíme do Liberce!
5. Mýtus: Platí vždycky ten, kdo zůstane v restauraci u stolu jako poslední
Pokud vás v tom kamarádi nechají, platit to opravdu nemusíte. I kdyby obsluha naléhala. V restauracích a hospodách musí každý platit jen a jen za to, co si sám objedná. Rozhodně se nestáváte ze zákona ručitelem toho, co kdo u vašeho stolu zkonzumuje. Daný podnik musí prokázat, co každý zákazník snědl a vypil. A jen po takovém člověku pak může peníze s úspěchem právně vymáhat.[5]
6. Mýtus: Synchronizovaná menstruace existuje
Tato teorie se začala šířit v 70. letech. Fenomén popisoval společné soužití žen ve stejné domácnosti, které vyústilo v synchronizovanou menstruaci. Nejlepší kamarádky tak mají další věc společnou! Jenže pokud se tak stalo, tak šlo jen o náhodu. Několik studií tuto teorii vyvrátilo. Například odborníci z University of Oxford v roce 2017 prozkoumali data od 360 dvojic žen, které spolu žily v jedné domácnosti. U žádné z dvojic nedošlo k synchronizaci. Naopak během tří měsíců se u 273 dvojic žen menstruační cykly ještě více rozrůznily.[6]
7. Mýtus: Klíště vytočím pomocí oleje
Možná jste zdědili tyto babské rady. Bohužel pomazání klíštěte olejem je to to nejhorší, co můžete udělat. Parazit se olejem udusí a zvýší se tak riziko, že vyvrhne obsah střev do rány. A tím se zvýší riziko nákazy.[7]
Pinzeta na klíšťata
Pinzeta pro bezpečné a hygienické odstraňování přisátých klíšťat.Tak jak jste dopadli? Kolika mýtům jste dosud věřili? Nebo jste prošli bez ztráty kytičky? Podělte se s námi o své výsledky v komentářích. A co lépe, přidejte třeba další časté mýty, ať zaskočíte ostatní ještě více.
Zdroj:
- https://www.peoplemetry.cz/
- https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-30
- https://www.mdcr.cz/Media/Na-pravou-miru/Zakaz-prujezdu-krizovatkou-na-zlute-svetlo-neni-no
- https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/nejrozsirenejsi-myty-omyly-o-pravu-cast-i
- https://www.worldwildlife.org/stories/the-truth-about-white-tigers
- https://www.forbes.com/sites/alicebroster/2020/08/07/the-science-behind-period-syncing/
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-odstranit-kliste.A210430_094229_zdravi_pet