Také používáte sluchátka místo handsfree nebo pro poslech hudby? Může se vám to pěkně prodražit. Za používání sluchátek u nás totiž hrozí pokuta.
Jak se česká legislativa staví k používání sluchátek
V dnešní době je používání sluchátek naprosto běžnou záležitostí. Posloucháme přes ně hudbu, podcasty, zprávy, telefonujeme s nimi. Staly se naší součástí, a tak jejich používání není nic zvláštního. O to více v autě, pokud starší modely vozů nepodporují připojení telefonu. Jenže! Věděli jste, že používáním sluchátek v autě porušujete zákon?
Pozor na bezpečnost
Obecně je používání sluchátek za volantem nebezpečné. Zvláště během pracovních dnů, kdy je ve městech dopravní špička a ulice se stávají nepřehlednými. V takové situaci může rychle dojít k dopravní nehodě.
Pokud se na tuto situaci podíváme z profesionálního hlediska, pak by se i řidiči z povolání a i ti nejzkušenější řidiči měli plně věnovat řízení vozidla.
Znáte stav svého bodového konta?
Své trestné body zjistíte snadno z pohodlí domova.Používání sluchátek hojně využívají například řidiči autobusů. Některá města zavedla zákaz pouštění rádia v autobusu. Jenže řidiči si poslechem hudby rádi zpříjemňují pracovní dobu a pocitově si zkracují několikahodinové sezení za volantem. A tak volí metodu pouštění hudby do sluchátek. A nejsou jediní. Podobně se chovají také kamioňáci i ostatní profesionální řidiči.[1]
Jak řeší používání sluchátek zákon?
To, jak se k používání sluchátek staví česká legislativa, jsme se zeptali přímo na Ministerstvu dopravy. Je toto chování zákonem povoleno a je považováno za bezpečné? A jestli ne, bude se česká legislativa v následujících letech upravovat?
Používání sluchátek za volantem může být klasifikováno podle zákona o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zák. č. 361/2000 Sb.“). Konkrétně se může jednat o porušení § 5 odst. 1 písm. b). Zde se jasně píše, že: „Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen věnovat se plně řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích.“ Poslech hudby nebo telefonování prostřednictvím sluchátek může řidiči značně bránit ve vnímání akustických podnětů a rušit jeho pozornost.
Jízda na oranžovou
Řidiči jsou sankcionováni i za jízdu na oranžovou. Častěji, než si myslíte.V tomto případě se pak jedná o přestupek podle § 125c odst. 1 písm. k) zák. č. 361/2000 Sb. Za tento přestupek je možné podle § 125c odst. 7 písm. a) téhož zákona, řidiči uložit pokutu příkazem na místě do 1500 korun, případně je možné přestupek vyřešit domluvou. Pokud by se případ dostal k přestupkovému řízení, pak je možné podle § 125c odst. 5 písm. d) řidiči uložit pokutu od 2 000 do 5 000 Kč.
Podle aktuálního systému je tedy možné řidiče se sluchátky pokutovat, proto není třeba zákon dále upravovat. Je ovšem důležité zmínit, že jízdu bez sluchátek doporučujeme a upřednostňujeme v rámci bezpečnosti a ohleduplnosti. Moderní vozy jsou vybavené infotainmenty, starší modely aut pak disponují rádii, které je možné ať už prostřednictvím bluetooth nebo kabelem s telefonem propojit a věnovat se poslechu prostřednictvím reproduktorů zabudovaných v autě.
Stejný problém se řeší u cyklistů a chodců
Policie České republiky se s problémem používání sluchátek potýká také u cyklistů a chodců. Poslech hudby značně ovlivňuje vnímání, proto snadno dojde k ohrožení sebe i nejbližšího okolí. Hrající sluchátka snadno přehluší okolní dění v provozu, výstražné signály na železničních přejezdech, sirény vozidel integrovaných záchranných složek i zvukové upozornění ostatních cyklistů nebo automobilů.
Jsou u nás řidiči pokutováni za používání sluchátek za volantem?
Policie pravidelně kontroluje kromě používání telefonu také používání sluchátek za volantem a případné prohřešky řeší buď domluvou nebo pokutou v minimální výši. Není vyloučeno, že tento moderní nešvar bude v budoucnu kontrolován a pokutován mnohem přísněji.[2]