Elektromobil má celou řadu výhod, ale jsou věci, které vám po přesednutí ze spalovacího motoru budou chybět. Především se musíte rozloučit s příjemným vrněním, které vás doprovázelo od samotného nastartování, až po zhasnutí motoru. A žádné zvučítko vám zvuk motoru nenahradí. A pak jsou tu ty čekací doby na dobíjecích stanicích.

Když jdou automobilky s proudem moderní doby

Není automobilka, která by nenabízela alespoň hybridní motory. A stále častěji se setkáváme s nabídkou čistě elektrických modelů. Když už i Toyota odhalila své plány vstupu do světa čisté elektromobility, není těžké si spočítat, že se život spalovacích motorů chýlí ke konci. Alespoň v Evropě.

Proč? Protože to byla právě Toyota, která se vlnou elektromobily strhnout nenechala a stále byla věrná spalovákům. Jenže nedávno se pochlubila svými plány na rozšíření vodíkových vozů a elektromobilů v horizontu 10 let.

Flexibilní operativní leasing

Operativní leasing je nejsnadnější cesta k luxusnímu autu. Podívejte se na nabídku.

V průměru tak rozšíří svou nabídku o tři elektromobily každý rok. A je to právě Toyota, která ve světě prodává nejvíce vozů ze všech. A když taková automobilka vyhlásí ve svém světě boom elektromobilům, je to výrazné znamení, kam se bude automobilový průmysl v následujících letech ubírat.[1]

O elektromobilech se mluví stále častěji

Ne pouze v Evropě, ale už i v České republice se o elektromobilitě mluví stále častěji. I ti nejzarputilejší odpůrci aut na baterky už trochu pookřáli. Elektromobily totiž spalovací motory v lecčem převyšují. A na co slyší lidé nejvíce? To je samozřejmě jejich okamžitá odezva po sešlápnutí plynového pedálu. A také úspora nákladů na servisy. A také nulová starost s doplňováním všemožných kapalin. Těch výhod je zkrátka hodně.

Bezemisní provoz je jen třešničkou na dortu. Názory jsou samozřejmě individuální, a tak ty priority má každý někde jinde.

Nejlépe se k nákupu elektromobilu dají přesvědčit ti, kteří s elektrickým pohonem tak nějak souzní. Jsou to moderně smýšlející zákazníci, kteří se nebojí jít s dobou. A rádi zkouší nové věci. Drobné nedostatky berou jako malou daň za nespočet výhod, kterou je třeba podstoupit. Jenže nastavený trend světových automobilových značek ukazuje, že si elektromobil budou muset chtě nechtě časem koupit všichni. A někteří budou na starý dobrý spalovací motor vzpomínat s nostalgií. Důvodů existuje hned několik.

Konec rychlého cestování

Také si rádi spočítáte, za kolik dojedete na místo určení? Pokud se chystáte na dovolenou nebo vyrážíte na delší vzdálenosti, první, čeho si na navigaci všimnete, je čas, za který na místo určení dorazíte. S elektromobilem je cestování trochu jiné. Auto na baterky je naprosto skvělou záležitostí pro jízdy na krátké vzdálenosti. Zejména při popojíždění ve městě nebo pro dopravu mezi městy. V tomto příkladu vám spalovací motor srovnatelný komfort nenabídne.

Cesta k moři

A jak vypadá taková cesta s elektromobilem k moři? Věnovali jsme tomuto tématu celý článek.

Bavíme-li se o vzdálenějších trasách, situace se dramaticky otáčí. Spalovací motor vám bezstarostně umožní dojet z místa A do místa B. A nezáleží na tom, z jakého cípu České republiky se rozhodnete vyrazit třeba do naší země zaslíbené, Chorvatska. Také je jedno, kudy se vydáte. A jaký model vozu vyberete. Bez sebemenších komplikací a přípravy dorazíte do cíle.

Elektromobil vám takový komfort nenabídne. I když si sám naplánuje cestu, kde počítá s dobíjením, můžete se setkat s prvním problémem. A to jsou plné nabíjecí stojany. Takže musíte počkat, než se auto před vámi nabije. Čas do cíle se tak může dramaticky protáhnout. Pokud vám to baterie dovolí, můžete se vydat k jiné nabíječce, ale už i tady musíte počítat s malým zdržením. Pokud zde nebudou stojany obsazené. Pamatujte, že čím levnější elektromobil si pořídíte, tím dostanete kratší dojezd a pomalejší nabíjení. Proto přípravu na dalekou cestu rozhodně nepodceňujte.

Spalovací automobil vám dá naprostou svobodu a pohodu při cestování. Natankujete si kdykoliv a kdekoliv během několika minut. Možná, že se dočkáme časů, kdy se elektromobily dostanou na úroveň spalovacích motorů. Ale tím si nejsme jistí. Také je otázka, zda tento malý velký problém vás bude při cestování tolik tížit. Ruku na srdce, kolikrát za rok se vydáte na mnohasetkilometrové vzdálenosti? A přece jen. Cesta na dovolenou má být pohodová. Proč tedy řešit nabíjení vozu, když si během přestávky můžete zajít na jídlo, protáhnout se nebo si jen odpočinout?

Konec řešení spotřeby

Spotřeba patří k nekonečným diskuzím mezi motoristy. Není nad to, vytáhnout se před kamarády, kolik váš čtyřválec spotřebuje na stovku. U elektromobilu spotřebu řešit nebudete. Zde si musíte hlídat dojezd. Někdy ujedete na jedno nabití 450 km, jindy jen 300 km. Záleží na povětrnostních podmínkách a na tom, jak těžkou nohu zrovna máte.

Konec rychlé jízdy

I když některé elektromobily pokoří hranici 200 km/h, mnohé takovou rychlost nemají. Proč? Elektromobily totiž nemají převodovku a jsou omezené na maximální otáčky motoru. Při vysokých rychlostech výrazně roste spotřeba a zkracuje se dojezd. Elektromobily jsou konstruovány tak, aby ujely rozumnou rychlostí dostačující vzdálenost. Takže počítejte s maximálkou kolem 180 km/h, ale ani to možná ne.[2]