Klimatizaci má dnes každé novější auto. Nezáleží na tom, zda ve svém modelu máte manuální nebo automatickou. Pokud ji chcete používat v letních horkých dnech, je důležité vědět jak.
Jak správně používat klimatizaci v autě?
V dnešní době je klimatizace nedílnou součástí každého novějšího auta. A je to jeden z předních požadavků, které zákazníci na svůj nový vůz mají. Dříve šlo o luxusní výbavu, ale postupem času se stala naprosto běžnou součástí. Podobně jako rádio. Ale i přes to, že je dnes klimatizace naprosto běžnou výbavou vozu, jen málokterý řidič ji umí správně používat. Nechte se v letních horkých dnech ovívat příjemně chladným vzduchem. Ale tak, abyste neohrozili zdraví své i posádky.[1]
Před použitím vyvětrejte
Pokud vaše auto stojí na sluníčku, stane se v něm během chvíle výheň. Pokud máte i vy auto vystavené slunečním paprskům, může se stát, že v kabině teplota brzy vystoupá k neuvěřitelným 60 °C. A to rozhodně není vhodné prostředí pro lidi ani zvířata. Natož pak pro řidiče, který se má plně soustředit na řízení vozu.
Dříve, než do vozu nastoupíte, interiér vyvětrejte. Stačí otevřít dveře a chvilku počkat. Mnoho automobilů umí stáhnout všechna okénka pomocí dlouhého stisku tlačítka pro odemknutí vozidla, který je k dispozici na klíčku k vozu.
Určitě si tuhle funkci brzo zamilujete. Než dojdete ke svému vozidlu, okénka budou už chvilku otevřená a kabina se začne provětrávat. U starších modelů aut pak nezbyde nic jiného, než otevřít dveře a počkat, než se teplý vzduch dostane ven. Pokud máte vůz s centrálním dálkovým zamykáním a ještě vám tato funkce nefunguje, patrně se ji budete muset nastavit. V takovém případě postupujte podle manuálu k vašemu vozu.
Jak funguje klimatizace v autě
I když máte ještě stále otevřená okénka, můžete spustit klimatizaci. Sice zvýšíte spotřebu paliva a klimatizace nebude až kolik účinná, ale na krátkou dobu to nevadí. Rozpálené ventilační soustavě totiž bude chvíli trvat, než spustí chladný vzduch. U vozů s manuální klimatizací zapněte spolu s klimatizací větrák naplno a zapněte vnitřní cirkulaci vzduchu. Až začne klimatizace fungovat, zavřete okna a vypněte vnitřní cirkulaci vzduchu.
Nepřehánějte to s nízkými teplotami
I když se chcete co nejdříve zchladit, nesnižujte teplotu uvnitř kabiny na nízké teploty. I když vaše klimatizace je schopna kabinu vychladit třeba na osmnáct stupňů, teplotní šok při vystupování do třicítek vám může způsobit vážné zdravotní potíže. Ideální je teplota kolem 21 až 23 stupňů.
Přesto však odborníci doporučují nastavit klimatizaci uvnitř vozu tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou byl nejvýše 5 nebo 6 stupňů. Neznamená to však, že by teplota uvnitř vozu měla mít kolem 30 stupňů. V takto teplém prostředí se zvyšuje riziko ospalosti a snížení schopnosti koncentrace. Na dlouhých cestách se doporučuje nastavit teplotu na příjemných 22 stupňů a před příjezdem do cíle klimatizaci pozvolna zvyšovat nebo otevřít okénko. Tím eliminujete riziko teplotního šoku a nehrozí vám záněty dutin.
Povinné ručení online
Nabízíme tipy, jak ušetřit, srovnávač a kalkulačka
Pozor na ventilátory
Nechat na sebe proudit chladný vzduch je sice příjemné, ale! Nepouštějte na sebe chladný vzduch přímo. Vašemu rozpálenému tělu hrozí vysušení sliznic, zatuhnutí svalů či nachlazení. Podle odborníků může studený vzduch na rozpálené tělo přivodit revmatické potíže. Nechte proto chladný vzduch proudit kolem sebe po dveřích a stropě.
Nebudou stačit otevřená okénka?
Mnoho řidičů stále řeší otázku, zda nestačí pouze stažená okénka. Vždyť dříve ve vozech také nebyla klimatizace a posádka zvládla i dlouhou cestu bez úhonu. Navíc se dost ušetří na palivu. V tomto případě nemáme jednoznačnou odpověď. Na krátkých trasách nebo ve městech si určitě vystačíte s otevřenými okénky. Co se ale týče dlouhých tratích, příjemnější je puštěná klimatizace.
Nezapomeňte o klimatizaci pečovat
Pokud používáte klimatizaci, je třeba o ní pravidelně pečovat. Ideálně jednou za rok ji nechte vydezinfikovat, aby se v jejím prostoru nemnožily plísně. Během pravidelných servisních prohlídek pak nechte vyměnit pylový/prachový filtr. Nikdy nejezděte se starým filtrem nebo bez něj. Nečistoty ulpívající na výparníku podporují množení bakterií a plísní.
Čištění klimatizace v autě
Pořiďte si pěnové štětce, štětce na malování nebo specializované kartáčky na interiér vozu. Pomocí nich vyčistěte mřížky ventilace od hrubých nečistot. V případě potřeby můžete použít navíc stlačený vzduch ve spreji nebo kompresor. Ten dostane ven i ty menší částečky prachu.