Koupě ojetého vozu s sebou nese nutnost sepsat plnou moc pro přepis vozidla, pokud nemohou jít kupující a prodávající společně na úřad. Plná moc musí mít náležitosti, mezi které patří i úřední ověření. Sepište si plnou moc pro přepis vozidla správně.

Jak vypadá plná moc k přepisu vozidla?

Co je třeba k převodu vozidla? Ten, kdo v minulosti kupoval či prodával ojetý automobil, se už setkal s nutností sepsání plné moci, pokud nemohli jít kupující a prodávající na úřad společně. Pokud si jdete přepsat automobil poprvé, hodit se vám budou následující tipy, co musí plná moc obsahovat, a proč je tolik důležitá.

Plná moc pro přepis vozidla nemá zcela pevně předepsaný formát. Dokument by měl nicméně obsahovat několik základních věcí:

  • identifikaci obou stran (zmocněnce a zmocnitele)
  • úkon, k němuž zmocnitel zmocňuje zmocněnce (v tomto případě přepis vozidla)
  • identifikaci vozidla, které bude přepsáno 

Plná moc slouží k zastoupení jedné ze stran při přepisu vozidla na pobočce registru vozidel. Díky plné moci je možné navštívit příslušný úřad pouze v jedné osobě, ať už ze strany kupujícího nebo prodávajícího. Není potřeba, aby na úřad museli jít oba současně.

Potřebujete k novému autu pneumatiky?

Podívejte se na letní i zimní pneumatiky za akční ceny.

Kdo musí vyřídit plnou moc při převodu vozidla?

Plnou moc pro přepis vozidla musí zajistit prodávající. Opačná dohoda je také možná. Jenže pak se prodávající vystavuje riziku, že kupující auto nepřepíše. Pak jdou veškeré postihy na bedra prodávajícímu. A to samozřejmě nikdo nechce.

Pro přepis vozidla existuje formulář, kterému se úředně říká „převod“. Předvyplněný jej stačí odnést na registr vozidel. Plná moc ovšem žádný formulář nemá, a tak ji musíte sepsat sami.[1]

Jak dlouho platí ověřená plná moc na přepis vozidla?

Plná moc musí mít patřičné náležitosti, aby vám ji úřad uznal. Samozřejmostí je jednoznačná identifikace zmocnitele a zmocněnce. Máte to ověřené? Tak máte 10 dní na to, abyste s tím něco udělali. Dokument musí tedy obsahovat kromě jména také bydliště, rodné číslo (nebo číslo osobního dokladu). Potřebná je i přesná identifikace automobilu, kterého se bude převod týkat. Do plné moci uveďte tovární značku, model, VIN. Do plné moci nezapomeňte uvést, že zmocňujete k převodu či přepisu daný automobil.

Kde si nechat potvrdit plnou moc?

Na závěr je nutné takto sepsanou plnou moc odnést na poštu nebo úřad, kde si necháte ověřit podpis zmocnitele. Ověření je možné získat na všech pobočkách Czech Pointu. Jako zmocnitel přijdete a před zraky pracovníka přepážky svou vyplněnou plnou moc podepíšete. Úředník na ni nalepí ověření a přidá kulaté razítko.

Aby byla plná moc ověřena, nemusí obsahovat údaje zmocněnce nebo není nutná přítomnost zmocněnce u přepážky. Zmocnitel totiž žádá pouze o ověření svého vlastního podpisu. Podpis zmocněnce na plné moci k přepisu vozidla není důležitý.

Co je potřeba pro přepis vozidla?

Plnou moc jsme už zmínili. Pokud se připravujete na přepis vozidla, musíte mít připravené také další doklady. Kromě žádosti o zápis změny vlastníka či provozovatele silničního vozidla bude chtít úřad doložit také technický průkaz vozidla a osvědčení o registraci, tedy malý techničák. V případě, že váš automobil byl přihlášen po 1. lednu 2024, předložíte průkaz – osvědčení o registraci vozidla.  V každém případě vám úřad po zápisu změn vydá osvědčení o registraci v novém formátu.

Nově s sebou fyzicky nemusíte mít protokol z evidenční kontroly či plnou technickou kontrolu. Úřad si tyto informace dohledá elektronicky. Za přepis vozidla zaplatíte 800 Kč, pokud vozu zůstanou původní registrační značky. Za nové zaplatíte 1 250 Kč.

Podobnou plnou moc je třeba předložit na registru vozidel tehdy, pokud jste z vozu ztratili registrační značku a k vyřízení výměny za sebe posíláte na úřad jinou osobu. V takovém případě ale nemusíte řešit ověření podpisu, stačí pouze podpis zmocnitele. Ostatní náležitosti plné moci jsou podobné, jako k plné moci pro přepis vozidla.