Nezatepleným stropem uteče velké množství tepla. Zateplení patří mezi nejúčinnější prostředky, jak ušetřit za vytápění. Jak na správné zateplení a jaké materiály zvolit?

Ušetřete výdaje za zbytečné úniky tepla

Topná sezóna je v plném proudu. Jenže neustálé navyšování cen vede majitele nemovitostí k nutným rekonstrukcím, které pomáhají šetřit výdaje za energie. Aby teplo zbytečně neunikalo zdmi a stropem, je třeba provést kvalitní izolaci.

V tomto článku se podíváme na zateplení stropu, kterým uniká až polovina veškerého tepla z místnosti. Správným zateplením budete schopni ušetřit velké finanční výdaje za topení a zároveň si v místnosti zajistíte příjemné teplo.

Nejlepší pojištění majetku

Nechte si vypočítat nejvýhodnější pojištění přímo pro vás. Nabízíme srovnání nabídek.

Izolace betonového a dřevěného stropu

Strop je určen pro vymezení jednotlivých podlaží a mimo jiné působí i jako tepelně izolační příčka, která odděluje prostor od podkroví. A protože teplo stoupá vzhůru, zbytečně prostupuje vzhůru (do podlahy v dalším patře nebo na půdu).

Zateplení stropu přináší celou řadu zdravotních i finančních výhod. Izolace citelně snižuje ztráty tepla. Už první den po zateplení ucítíte velký teplotní rozdíl v místnosti při stejné regulaci tepla. Pečlivá izolace vám navíc výrazně sníží výdaje za energie. Jak izolovat betonový a dřevěný strop?

Izolace dřevěného stropu

Minerální vlna vykazuje nízký součinitel prostupu tepla, dobře odděluje vlhkost a je vysoce nehořlavá. Mimo to má skvělé akustické vlastnosti. Instalace na strop je jednoduchá. Hodí se pro deskové i trámové stropy, zaizoluje příhradový strop nebo masivní deskový strop. Nedoporučujeme používat kamennou vlnu. Je těžká a postupně uvolňuje vlhkost ven, čímž může docházet ke vzniku plísní.

Postup izolace stropu minerální vlnou

Způsob instalace a tloušťka vlny závisí na vlastnostech budovy. Na dřevěné a betonové stropy se obecně doporučuje 15 cm vrstva. Nevytápěné prostory oddělte silnější vrstvou, ideálně 25 až 30 cm.

Instalaci provádějte na strop odizolovaný izolační fólií. Mezi trámy umístěte jednu nebo dvě vrstvy vlny, kterou připevníte pomocí montážního lepidla. Posledním prvkem jsou dřevěné desky nebo panely na bázi dřeva.

Izolace betonového stropu

Pro izolaci betonového stropu se hodí polystyren. Je lehký, dobře zpracovatelný a skvěle chrání proti tepelným mostům.

Postup izolace pomocí polystyrenu

Beton je nutné nejdříve odizolovat pomocí izolační folie. Na ni pomocí PUR pěny přilepte polystyren, který následně zaizolujte plastovou fólií a překryjte sádrokartonem.

U nevyužitelného podkroví se pro izolaci používají desky z polyuretanové pěny. Jsou lehké a snadno se instalují. Tvoří vynikající izolaci a neabsorbují vlhkost, odolávají mikroorganismům a chemikáliím. Před instalací je opět nutné podklad odizolovat termoizolační fólií a poté instalovat desky tak, aby se okraje překrývaly. Následně instalujte izolační folii a použijte desky SDK, dřevo nebo jiný pohledový materiál.

Izolace dřevěného stropu pěnou

Nevyužitelné podkroví je možné izolovat také PIR pěnou. Jedná se o typ stříkané dvousložkové tepelné izolace, která je určena pro různé typy povrchů. Pěna pronikne do každé mezery a vytváří hustý povlak. Skvěle přilne ke dřevu a poskytne vynikající tepelnou izolaci, chrání proti vlhkosti a potlačuje hluk.

Izolace proti úniku tepla

Investice do izolace stropu je nejlepším řešením pro starší typy nemovitostí. Izolační materiály jako je polystyren, vata nebo stříkaná izolace zajistí maximální těsnost budov a pomohou udržet optimální pokojovou teplotu v pokojích nejen v zimě, ale také v letních měsících. Izolované stropy především v podkroví pomohou udržet příjemnou teplotu v horkých letních dnech a snižují náklady na spotřebu elektřiny při použití klimatizace.[1]