Volební místnosti jsou uzavřeny, veškeré hlasy sečteny a vítěz voleb a budoucí prezident České republiky je známý. Jak volby dopadly a jaké byly reakce obou kandidátů?

Vítězem prezidentských voleb České republiky je generál ve výslužbě Petr Pavel, získal 58,32 % hlasů (3 359 151) a nejsilnější mandát v historii. Protikandidát Andrej Babiš obdržel 41,67 % hlasů (2 400 046). Tento výsledek tak odpovídal průzkumům ještě před otevřením volebních místností.

Na rozdíl od prvního kola prezidentských voleb se tedy ve druhém kole žádné větší překvapení nekonalo.

Role prezidenta republiky

Funkční období Miloše Zemana skončí 8. března 2023 a Petr Pavel ho nahradí na Pražském hradě poté co složí prezidentský slib. Inaugurace proběhne 9. března 2023 ve Vladislavském sále Pražského hradu. Generál Pavel bude stát v čele státu po dobu 5 let a jeho hlavní funkcí jako prezidenta bude převážně reprezentace naší země. Má však i řadu dalších pravomocí:

  • Jmenuje soudce Ústavního soudu včetně předsedy a místopředsedy.
  • Jmenuje předsedu a nejvyššího předsedu Nejvyššího soudu.
  • Jmenuje členy České národní banky (ČNB).
  • Jmenuje prezidenta a viceprezidenta Národního kontrolního úřadu (NKÚ).
  • Podepisuje zákony a může je parlamentu vrátit, pokud se nejedná o zákon ústavní.
  • Může udělovat amnestie.
  • Jmenuje a odvolává členy vlády a přijímá demise vlády a jejích členů.
  • Svolává zasedání Poslanecké sněmovny a může ji rozpustit.

Volební účast

Přestože v ČR není funkce prezidenta zdaleka tak zásadní jako například v USA či ve Francii, i tak se v naší zemi těší velké oblibě. Zatímco volební účast v 1. kole dosáhla nadprůměrných 68,24 %, ve 2. kole byla dokonce ještě vyšší – 70,25 %.

Petr Pavel, 4. prezident České republiky

Generál Petr Pavel byl zvolen dalším, v české historii již čtvrtým, prezidentem České republiky. Všichni jeho předchůdci – Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman - byli ve funkci prezidenta dvě volební období, tedy celkem 10 let.

Reakce Petra Pavla

„V této volbě vyhrály pravda, důstojnost, respekt a pokora,“ řekl nově zvolený prezident Petr Pavel ve svém úplně prvním projevu.

„Moc rád bych poděkoval všem, kteří mě volili, ale zároveň bych chtěl poděkovat těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám, protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a záleží jim na tom, jak tahle země bude vypadat,“ dále řekl Pavel.

Rozumí i tomu, že se mnozí cítí zklamáni, že jejich favorit nevyhrál. Zároveň ale dodal: „V této zemi nevidím vítězné a poražené voliče.“

Nechce zdůrazňovat rozdíly, ale věci, které mají Češi společné. „Nebude to jednoduché, ale také to není nemožné. Jsem přesvědčen, že máme kromě těch rozdílů a příkopů mnohem více toho, co máme společné. Nejen společný jazyk, krásnou zemi, ale především naši společnou budoucnost a problémy, kterým budeme čelit. Důležité je, abychom tyto problémy byli schopni řešit jako jedno společenství,“ dodal.

„Máme jiný názor na spoustu věcí, ale to neznamená, že jsme nepřátelé. Musíme se spolu naučit komunikovat,“ zdůraznil. 

„Musíme společně přesvědčit všechny občany této země, že návrat k hodnotám nám pomůže zlepšit kvalitu života v naší zemi,“ míní Pavel.

Reakce Andreje Babiše

„Je to referendum o Babišovi,“ prohlásil Babiš poté, co odevzdal svůj hlas v pátek odpoledne v Průhonicích.

Později, neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš, uznal porážku a Petru Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech.

„Nic nekončí. Kandidoval jsem za hnutí ANO, budeme tady stále pro vás. Budu tady dál pro lidi, můžete se na mě obracet,“ vzkázal lídr hnutí ANO svým voličům. „I když jsem prohrál, jsem motivován, aby hnutí pokračovalo,“ dodal.

Babiš si na tiskové konferenci připravil i vzkaz lidem, kteří ho nevolili, řekl: „Přeju vám svět bez Babiše. Zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše. Přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a usínat s ní.“

Andrej Babiš se také vyjádřil ke způsobu vedení své kampaně a řekl: „Zásadně odmítám, že bychom dělali nějakou negativní kampaň.“

Zároveň však požádal Pavla, aby vyzval své voliče k uklidnění emocí. „Aby neničili majetek mého nejbližšího týmu, aby nenapadali jejich děti ve školách, aby lidi, kteří podporují hnutí ANO, nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí,“ řekl.

„Mám být hodný? Dobře, tak už mlčím. Přeji vám hodně zdraví,“ ukončil svůj proslov poté, co mu jeho manželka Monika Babišová pošeptala „Už stačí.“

Pražský hrad  (Foto: Bigstockphoto.com)
Pražský hrad (Foto: Bigstockphoto.com)

Zhodnocení

Zatímco prohlášení pana prezidenta Pavla jsou vskutku hodná státníka a budeme věřit, že nezůstane jen u slov, u pana Babiše si asi i mnozí jeho voliči říkali, že trochu více „hodný“ mohl být již dávno před vyhlášením výsledků, a že ono „mluviti stříbro, mlčeti zlato“ se mu poměrně osvědčilo již v prvním kole a možná se toho měl více držet i před kolem druhým.

Pravdou také je, že řada lidí nevolila Pavla, ale proti Babišovi, ale taková je již politická realita a historie se na to samozřejmě neptá.

Také by se nemělo zapomínat na lidi, kteří volit nešli. Jejich neúčast totiž nemusí vždy nutně znamenat jen nezájem a faktem je, že také oni platí daně a zásadně se podílí na chodu naší země. A jedná se stále o zhruba 2 500 000 občanů, téměř třetina těch s volebním právem. Ano, právem, opravdu se nejedná o občanskou povinnost, jak je často nesprávně deklarováno. I neúčast u voleb může být vyjádřením názoru a není důvod nevoliče nikterak znevažovat.

Tak jako tak, je hotovo. A ať se již cítíte vítězem či poraženým, asi je na čase zklidnit emoce, možná i na chvilku vypnout televizi a určitě se pokusit alespoň malinko přispět k tomu, aby se nyní situace v naší zemi uklidnila.